نگاهی به اظهارات معتقدین به "شکست ورشو"

تلاش ها دیپلماتیک جمهوری اسلامی برای "شکست" نشست ورشو را کنار بگذاریم تلاش های برخی از اپوزیسیون در حاشیه این اجلاس را کاتالیزور اهداف سیاستمداران می توان قلمداد کرد تا جایی که برایان هوک در واکنش به اقدامات مجاهدین خلق می گوید" ماهیچ هماهنگی یا همکاری با سازمان مجاهدین خلق درباره تجمعشون (درورشو لهستان) نداشته‌ایم دولت ترامپ از هیچ گروه خاصی حمایت نمیکند ما مردم ایران رو حمایت میکنیم آینده مردم ایران به خودشون بستگی دارد."

در حاشیه نشست ورشو صدها نفر از طرفداران رضا پهلوی و‌ مجاهدین خلق در دو‌ جای جداگانه در محل کنفرانس خواستار سرنگونی حکومت ایران‌ شدند. در حاشیه این نشست رقابت بر سر چیزی که هنوز به اصطلاح نه به دار است و نه به بار از سوی طرفداران دیده می شود در حالی که آمریکایی ها بارها اظهار داشتند که" بدنبال تغییر رفتار حکومت ایران است".

نگاه ابزاری به برخی از گروهای اپوزیسیون و به طمع انداختن آن ها هدفی است که سیاستمداران برای رسیدن به اهداف خودشان استفاده می کنند.در این باره گزارش بی بی سی مانیتورینگ در رابطه با پروپاگاندای رسانه ای در تبلیغ این کنفرانس برای تهییج احساسات اپوزیسیون و امیدوار کردن ایشان قابل تامل است. بی بی سی مانیتورینگ در این گزارش با بررسی هشتگ های مربوط به حمایت از کنفرانس لهستان تاکید داشت که حدود ۱۴هزار توییت در حمایت از این نشست تنها توسط 8 اکانت تولید شده است.

 

 

 

با توجه به  عدم همراهی کشورهای بزرگ برای حضور درسطح عالی این نشست و تغییر اهداف محوری کنفراس حضور گروه های اپوزیسیون در ورشو بازی در زمین سیاستمداران آمریکایی بود که در تلاش بودند که برای چلبی سازی خود دست به دامان مخالفان رژیم ایران شوند. حال آنکه عدم موفقیت این مهم موجب ناامیدی اپوزیسیون از دولت های غربی به خصوص آمریکا خواهد شد. 

 

در این رابطه نظر برخی از شخصیت ها در ارتباط با "شکست" پذیر بودن این نشست را بیان می کنم

مسعود بهنود: تا اينجاى كار اجتماع ورشو جز شكست براى ترامپ و همراهانش نداشته. شغل پمپيو در خطرست. بعد از مضحكه كره شمالى، اين دومين شكست است.

فرخ نگهدار:اگر كنفرانسي كه امروز در ورشو افتتاح شد واقعا براي امنيت خاورميانه است؛اگر مجاهدين و سلطنت طلباني كه به محل كنفرانس ورشو رفته اند، واقعا مخالف تروريسم هستند؛بجاست #حمله_تروريستي خونين امروز به اتوبوس #سپاه را قويا محكوم كنند. هيچ گاه براي آغاز اعتماد سازي نابهنگام نيست.

عطا الله مهاجرانی: آمریکا یک ژنرال رو می فرستاد تا برای ایران تصمیم بگیرد اما حالا جمع شدند در ورشو خواستن همه ای دنیا را جمع بکنند نا موفق بودند در واقع می گویند که ما باید ایران را محدود بکنیم ...

علی واعظ(مدیر پروژه ایران در گروه بین الملل):در یک دوره ای شاید دو سه هفته پیش بحث این بود که شاید دولت آمریکا بخواهد اشخاصی رو از نمایندگی ملت ایران در این کنفرانس ببرد ولی به قدری اروپایی ها مخالف این بودن که این کنفرانس ایران محور باشد و در واقع یک جلسه ای برای دشمنی با ایران تبدیل شود نهایتا آمریکا از این کار منصرف شد و حتی مجور شد موضوع ایران رو از مرکز تمرکز این کنفرانس خارج بکند.

در پایان می توان گفت نه سرکوب منتقدان و مخالفان راه حل است و نه تکیه بر کاخ سفید و کنگره امریکا راه درست است. اسلام گرایان، چپ ها، لیبرالها و سلطنت خواهان همه حق حضور دارند و ایران برای همه ایرانیان است.

 

 

نویسنده:نیما رامین

برگرفته از: 
ایمیل دریافتی
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: