حلیم درست است یا هلیم؟


همه ما میدانیم حلیم یا هلیم چیست. در فرهنگ دهخدا و معین هر دو کلمه را معانی مختلفی داده از جمله گفته اند که معنی نوعی آش که با گندم یا جو پخته میشود را نیز میدهد. تصورم بر این است که بزرگواران توجه نکرده اند که این میتواند غلط مصطلح هم باشد چرا که حلیم با ح یک کلمه عربی و به معنای بردبار و خویشتندار و.. معنی میدهد. لذا هلیم با ه دو چشم میتواند کلمه ایرانی و نام صحیح این غذا باشد. این که آیا این غذا در کشورهای عربی نیز پخته میشود را نمیدانم اما در تفاوت هلیم و ریشه عربی حلیم شکی نمیتوان داشت.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر محسن کردی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا لاچین.. ما اگه بگیم گه خوردیم تو دست بر میداری؟ ول کن دیگه! موضوع بحث ما سر منبع نیست سر لغت هست. حالا فرض کن منبع من کتاب گلستان هست که اصلا توش هلیم نداره. من در مورد منبع اشتباه کردم خوبه؟ اما تو منبع شما که هست! همونجا که با رنگ زرد.. ادامه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای محسن کردی..
من هیچ وقت وا نمود نکردم که این مطالب را می دانم چون مغزم توانای انباشتن چهار جلد لغت نامه را ندارد. در ثانی این مطالب هم نه از ویکی است و نه از گوگل..درست بر عکس . از همان لغت نامه ای که شما ( دهخدا ) نام بردید , مطالب را نوشتم. چون رفرانس های من از لغت نامه ها با درج صفحه و با شماره ISBN است. خیلی خوشحال و سپاسگزار میشوم که اگر این مطالب در ویکی است لطفآ آدرس الکترونیک آنها را درج بکنید. منتظر اطلاع رسانی از شما هستیم.
تصویر محسن کردی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لاچین جان زشته آدم بره از ویکی مطلب بیاره همچی بگه که انگار خودش همه اینها رو از قبل میدونسته. همون رو هم که آوردی خوب مطالعه نکردی. بازهم خراب کردی خخخخخ
شما هرچه آوردی حرفهای من هست فقط بعلت بی سوادی نتونستی ویکی پدیا رو خوب مطالعه کنی و باز خراب کردی! من نگفتم ه دوچشم دلیل ایرانی بودن این کلمه است گفتم میتواند ایرانی باشد. همین ویکی را که اوردی بخوان.. در سه جمله نوشته هلیم در فارسی غذا و در عربی صفت است..نه غذا! عربها به هلیم میگویند حلیم! شما که در کشورهای عربی مثلا عراق صدام یا عربستان سعودی زندگی کردی دیدی جایی حلیم فروشی را با ه دوچشم نوشته باشند؟
آن قسمت که حرفهای خودت هست سرتاپا اشتباه است! شما حتا آنچه را که اینجا کپیه کردی خوب نخواندی! «هلیم با گوشت له نشده» را شما از کدام مغازه خریدی تا ما هم بریم بخریم! همین ویکی که شما آوردی نوشته هلیم و..ادامه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در ضمن....
حلیم (( آش )) است ولی (( هلیم )) خوراک. بین آش و خوراک تفاوت های وجود دارد.....امیدوارم اشتهای شما را کور نکرده باشم. و از کاربر ستاره سرخ هم انتظار داریم که فقط به (( سمانتیک )) لغت ها توجه بکنند..

عنوان مقاله: 
حلیم درست است یا هلیم؟
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان... کسانی که « بزرگواران » را به بی توجهی و به اشتباه نوشتن ( حلیم ) و یا ( هلیم ) را می کنند و فرق بین « هلیم » و « حلیم » را نمی توانند تشخیص بدهند یا با زبان مادریشان زیاد اشنائی ندارند , یا زیاد از آشپزی اطلاعاتی ندارند و یا هردو و یا اینکه یک فکر ( ضد عربی نهادینه شده ) در افکار آنها جایگزین شده است که حتی با استفاده از کلمه (( هلیم )) , حس برتری ایرانیّت را می خواهند نمایان بکنند. آقای محسن کردی نمی داند که (( هلیم )) یک صفت عربی است نه کلمه « ایرانی» ...
آقای محسن کردی.....
ه دو چشمی یک کلمه دلیل بر ایرانی بودن آن کلمه نیست. برای فهمیدن این دو لغت از دو منبع 1- فرهنگ عمید, 2- فرهنگ دهخدا استفاده میکنیم.
(( - هلیم.. صفت..عربی .. یعنی چسبنده, هر چیز چسبنده.... فرهنگ عمید.. جلد دوم. صفحه 1974 ستون دوم .. کلمه ششم از بالا..ISBN 964 00 0153 8 ))..
ادامه..