نقش سپاه در ممانعت از هدایت سیلابها به هور العظیم برای حمایت از تاسیسا

با خشک شدن هور العظیم و همچنین تالاب دورق (شادگان) که یک تالاب بین المللی است، زندگی هزاران ماهی گیر و دامدار در این منطقه نابود شده

نقش سپاه در ممانعت از هدایت سیلابها به هور العظیم برای حمایت از تاسیسات نفتی

بیش از یک دهه است که تالاب « هور العظیم» در حویزه و دشت میسان (آزادگان) توسط سپاه پاسداران خشک شده است. سپاه برای برداشت نفت از وسط این تالاب، آبریزهای آنرا مسدود کرده و آنرا خشک کرد و میلیاردها دلار از این کار درآمد حاصل نمود. ج

در بارندگی‌های اخیر مردم با ایجاد سیل بندهایی آب را به سمت هور العظیم هدایت کردند که می‌توانست منجر به آبگیری مجدد آن شود، سپاه پاسداران باز هم وارد شد، سیل‌بندها را خراب کرد و آب را بجای سراریز شدن به هور العظیم به سمت خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی مردم هدایت کرد و زندگی هزاران نفر را به خطر انداخت!

برداشت نفت از میان آب هم امکان پذیر است و تنها روشهای پرهزینه تری نیاز دارد. اما سپاه خواهان پول مفت نفت برای تروریسم و کشتار در سوریه و یمن و لبنان عراق است.

با خشک شدن هور العظیم و همچنین تالاب دورق (شادگان) که یک تالاب بین المللی است، زندگی هزاران ماهی گیر و دامدار در این منطقه نابود شده و مردم مجبور به کوچ کردن شدند. ریزگردهایی که زندگی هموطنان در خوزستان و دیگر استان ها را با مخاطره مواجه ساخت محصول خشک شدن همین تالابها بودند.

سپاه می خواهد مردم وگندم شان را زیر آب ببرد تا نفت اش را نجات دهد و مردم که می دانند تنها همین گندم است که راه به سفره هایشان می برد و نفت و عواید متعدد و منافع بی شمارش مال آنها نیست برای نجات خود و دسترنج شان مقاومت می کنند. مقاومتی مشروع در برابر سلب مستقیم حیات.

سپاه حاضر است برای حفظ دکل های نفتی سیل بند های احداث شده توسط مردم را تخریب کند تا سیلاب به جای هور وارد کشتزارها و شهرها شود .جنگی نابرابر بین دولت وسیل در یک طرف ومردم و دستهای خالی شان در طرف دیگر جریان است. مردم ناگزیرند هم با سیلاب طبیعت مقابله کنند و هم با سیلاب اجحاف دولت.

در پی خشک شدن هورالعظیم مردم ستمدیده منطقه دچار فاجعه بزرگ ریزگردها شدندو اکنون در معرض خشم سرکش سیلاب و برای استمرار نفتخواری سپاه حاضر شد به سوی مردم بی دفاع روستاهای جلیزی و شاکریچ و صگور در دشت میسان ( آزادگان ) تیر اندازی کند و تعدادی را زخمی و یک کشاورز عرب به نام عبود جليزي را با ضرب گلوله مستقیم بکشد.

سپاه میخواهد با مسدود کردن مسیر سیل به سمت هور العظيم از تأسیسات نفتی محافظت کند منازل ومزارع مردم را غرق کند که با مقاومت اهالی روبه رو شد که این مقاومت نتیجه ای نداد و در نهایت خانه وکاشانه و مزرعه طعمه سیلاب شدند.

سازمان حقوق بشر اهواز

۴ آوریل ۲۰۱۹

 

 

منبع: 
سازمان حقوق بشر اهواز
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: