امارات: عملیات خرابکارانه در آبهای ساحلی تلفاتی نداشت

وزارت خارجه امارات اعلام کرد که چهار کشتی باری متعلق به کشورهای مختلف در حاشیه آبهای شرقی این کشور در نزدیکی بندر فجیره هدف "عملیات خرابکارانه" قرار گرفته‌اند اما به کسی آسیبی نرسیده است.
وزارت خارجه امارات همچنین گفت تمام اقدامات لازم انجام گرفته و تحقیق در این باره آغاز شده است.
به گفته این وزارتخانه هیچ آسیبی به کسی نرسیده و سوخت یا مواد مضر وارد آب نشده است.

بندر فجیره در حدود ۱۴۰ کیلومتری تنگه هرمز قرار دارد که محل عبور یک سوم تجارت جهانی نفت از طریق دریاست.

موقعیت فجیره در مسیر کشتیرانی در خلیج فارس، شبه قاره هند و آفریقا که محل سوختگیری نفتکش ها و سایر کشتی های باری است استراتژیک توصیف می شود.

وزارت خارجه امارات اقداماتی را که کشتی‌های تجاری و خدمه آنها را در خطر قرار دهد "خطرناک" خواند و گفت جامعه بین‌المللی باید در قبال کسانی که امنیت و ایمنی رفت و آمد دریایی را در خطر قرار می‌دهند مسئولیت نشان دهد.

جزئیاتی بیشتری در این باره اعلام نشده است.

پیشتر شبکه "المیادین" نزدیک به ایران در لبنان گزارش داده بود که تعدادی کشتی در بندر فجیره منفجر شده‌اند و رسانه های ایرانی این خبر را منعکس کردند. اما وزارت خارجه امارات این موضوع را شایعه خواند و گفت فعالیت در این بندر مطابق معمول در جریان است.

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران روز یکشنبه در توییتر نوشت که "انفجارها" در نزدیکی فجیره نشان دهنده شکننده بودن امنیت کشورهای عربی خلیج فارس است.

وزارت خارجه امارات یکشنبه همچنین اعلام کرد یک قایق نظامی قطری و چهار سرنشین آن را که حدود دو هفته پیش به دلیل ورود به آبهای خود توقیف کرده بود آزاد کرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است گفت از گزارش ها در این زمینه آگاه است اما اظهار نظر دیگری نکرد.

حادثه گزارش شده از سوی امارات درحالی روی می دهد که در هفته های اخیر تنش میان آمریکا و ایران درحال افزایش بوده است.

دو روز پیشتر اداره کشتیرانی آمریکا به کشتی‌های تجاری و باربری این کشور درباره تهدیدهای ادعایی ناشی از تحرکات ایران و متحدانش هشدار داده بود.

این سازمان گفت: "ممکن است ایران و متحدانش کشتی‌های تجاری، از جمله نفتکش‌ها، یا کشتی‌های نظامی آمریکا را در دریای سرخ، باب المندب یا خلیج فارس هدف قرار دهند."

آمریکا با اعزام ناو هواپیمابر لینکلن و استقرار چهار بمب‌افکن ب ۵۲ حضور نظامی خود در خلیج فارس را تقویت کرده است.

مقام‌های ایرانی در هفته‌های قبل به احتمال بستن تنگه هرمز اشاره کرده‌اند، اما در عین حال می‌گویند امنیت منطقه اولویت آنها است و این نیروهای آمریکایی هستند که امنیت منطقه را به خطر می‌اندازند.

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: