اسرائیل 'به جاسوسان برنامه هسته‌ای ایران جایزه می‌دهد'

حمله به نفتکش‌ها
یوسی کوهن، رئیس موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، گفته است که دو زن و چهار مرد که عملیات ربودن اطلاعات محرمانه و آرشیوی هسته‌ای ایران را هدایت کردند، جایزه دریافت می‌کنند.
به گفته آقای کوهن این جایزه روز سه‌شنبه (۲ ژوئیه/۱۱ تیر) در خانه رووین ریولین، رئیس جمهور اسرائیل، به این افراد داده خواهد شد

رئیس موساد در یک سخنرانی که روزنامه "جروزالم پست" آن را کم‌سابقه توصیف کرده، گفت: "در فیلم‌های جیمز باند یک نفر دنیا را نجات می‌دهد. در دنیای واقعی بسیاری از عاملان موساد، کارشناسان فنی، مهندسان، متخصصان سایبری و عملیاتی همکاری کردند تا دروغ‌های رهبران ایران را فاش کنند و ثابت کنند که ایران همچنان به دنبال سلاح هسته‌ای است."

ایران چهار سال پیش با کشورهای پنج به علاوه یک توافق جامع هسته‌ای (موسوم به برجام) امضا کرد و از زمان اجرای این توافق فعالیت‌های هسته‌ایش زیر نظر آژانس بین‌المللی انجام می‌شود. ایران همواره اتهام تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ا‌ی را رد کرده است.

آقای کوهن مدعی شده است که عملیات اطلاعاتی عیله ایران "نگاه جهان را به ایران و دعوای هسته‌ای تغییر داد."

اشاره رئیس موساد به عملیاتی جاسوسی است که در آن اسرائیل مدعی شد بخشی از اسناد و اطلاعات محرمانه آرشیوی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را ربوده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بیش از یک سال پیش در یک سخنرانی تلویزیونی مدعی شد اسراییل به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد ایران پس از امضای توافقنامه هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ همه اسناد مربوط را در یک مرکز محرمانه در حومه تهران (شورآباد) مخفی کرده است.

او در آن زمان گفت اسرائیل در یک عملیات اطلاعاتی توانسته به هزاران صفحه و همین طور فایل دیجیتال از اطلاعات مربوط به برنامه هسته‌ای نظامی ایران در قالب ۱۸۳ سی‌دی دست پیدا کند.

حمله به نفتکش‌ها

رئیس موساد در سخنرانی خود در کنفرانس هرتزلیا همچنین مدعی شده است که حملات اخیر به نفتکش‌ها در آب‌های دریای عمان از سوی رهبران ایران تایید شده و از سوی عوامل سپاه پاسداران انجام شده است.

ایران دست داشتن در این حملات را رد کرده و آنها را "مشکوک" خوانده است.

آقای کوهن همچنین مدعی شده که سپاه پاسداران با استفاده از نیروهای منطقه‌ای خود در حمله به فرودگاه‌های عربستان و مناطقی در بغداد هم دست داشته است.

در هفته‌های اخیر حملات موشکی حوثی‌های یمن به فرودگاه‌های عربستان شدت گرفته و تلفاتی به جا گذاشته است.

ایران ادعای حمایت نظامی از شیعیان حوثی‌ها را رد می‌کند و می‌گوید از این گروه تنها حمایت معنوی می‌کند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: