حال خوش بورس را دقیق دریابیم

این روز ها در بورس ایران چه میگذرد و نقاط ضعف و قوت این بازار در این روز ها چیست ؟

سخن و تحرکات مثبت در بورس ایران وارد مراحل تازه ای شده است و طی روز های گذشته شاهد روز های مثبتی در این بازار بوده ایم حال باید دید که چرا این تحولات روی داده و تا چه مدت پایدار میباشد.

دلایل رونق این روز های بازار چیست ؟

الف – تزریق نقدینگی توسط اشخاص حقیقی

ب – وجود اخبار مثبت سیاسی و تحریک آن توسط گروههای مرجع

ج – عدم تحرک در سایر بازار ها و بی توجهی سفته بازان و حرکت پولهای سرگردان این گروه به بورس

در خصوص بند های بالا باید گفت که طبقه  متوسط  که در جایی دیگر کسب و کار میکند اما علاقه مند حرکت در بازار ها میباشد در دو سال قبل سرمایه خود را در بازار های دیگر بکار گرفت اما هم اکنون در حال خروج تدریجی از آن بازار هاست زیرا یا سودی در آن بازار ها نمی بیند یا امنیتی برای خود در نقاط مختلف متصور نیست و وجود اخبار مثبت سیاسی  که نشان از توقف روند نابهنجار موجود دارد را شدیدا پذیراست و این اخبار مثبت توسط گروههای مرجع وابسته به حاکمیت با شدت در حال بزرگنمایی و تردد در بازار هاست  که این امر توجه سفته بازان حرفه ای را نیز جلب کرده و پولها یی را به بازار تزریق کرده است.

البته حاشیه های این بازار نیز در روز های قبل قابل توجه بود و گروههی از مردم به اعتراض در این بازار پرداختند.

ماجرای اعتراض چه بود ؟

 درپنجم شهریور ماه  سازمان بورس و فرابورس ایران با انتشار اطلاعیه اعلام کرد سهام شرکت های خارج از بورس و فرابورس که اصطلاحا بازار پایه بورس نامیده می شود، از 25 شهریور ماه براساس دستورالعمل جدید معامله خواهند شد.

 براین اساس، قوانین بازار پایه بورس بر اساس تقسیم بندی رنگ های سه گانه زرد، نارنجی و قرمز که پیش تر با عناوین تابلوی بازار پایه الف، ب و ج شناخته می شد، قرار است طبق ساختار جدید که در آن نوسان سهم ها طی فرآیند متفاوت از شرایط فعلی باشد، مورد معامله قرار بگیرد.

اعلام این خبر باعث موج اعتراضی در میان فعالان قدیمی و تازه وارد بورس و همچنین شبکه های ذی نفوذ در بازار گردید به نحوی که یکی از بزرگترین پویشها در مخالفت با این امر در شبکه های اجتماعی سازماندهی گردید و برخی از معترضین اقدام به تجمع در خیابان حافظ   نمودند .

معترضان چه میگویند؟

خواسته های اصلی معترضان را به شرح زیر میتوان طبقه بندی نمود

الف - اعتراض به تدریجی نبودن تغییرات و مشمول شدن این قانون به یکباره برای 180 سهم

ب - انتقاد از امکان معامله سهام در یک بازه پنج روزه پس از اعلام تغییرات جدید قوانین بازار پایه: با توجه به اثرات منفی حداقل در بازه کوتاه مدت، اینکه پس از اعلام تغییرات جدید تا بسته شدن سهام یک بازه پنج روزه زمان در نظر گرفته می شود این مسئله می تواند باعث ریزش سنگین قیمتی سهام بازار پایه و متضرر شدن سهامداران شود .

ج - وجود ابهاماتی درباره آینده: تناقض  گفتار و رفتار مدیران مرتبط درباره دامنه نوسان روزانه و هفتگی، تعداد حراج معاملاتی از نقاط مهم اعتراض ها بودبه همین دلیل است که سهامداران معترض این اقدام معتقدند اجرای به یکباره این قانون برای تمامی شرکت های حاضر در بازار پایه می تواند از یک طرف باعث متضرر شدن چند هزار نفر و از طرف دیگر وارد شدن خدشه به اعتماد سهامداران به بورس شود.

تحلیگران بازار چه میگویند ؟

این گروه معتقد است  تصمیم بورس برای اعلام تغییرات جدید برای کاهش ریسک بازار پايه بود چرا که شرکتهاي کوچک

حاضر در اين بازار و نوسانات 10 درصدي آنها ريسک معامله را در اين شرکتها بسیار با لا برده بود .

نباید فراموش نمود که اکثریت کنونی که در این بخش از بازار فعال بودند به دنبال سود های سریع و کوتاه مدت بودند که تحت عنوان نوسان گیری شناخته میشود و نماد های بازار پایه بشدت برای این گروه جذاب شده بود  و رشد اعجاب انگیز آنها با وقعیات موجود همخوانی نداشت و دلیل اصلی نهاد های بورس بدین امر و در زمان مناسبی بوده است .

واقعیتهای دیگر در بازار کنونی چیست ؟

واقعیتهای دیگری در بازار کنونی وجود دارد و سکوت  تقریبی تحلیلگران در فضای فعلی و وجود  و وجود شبکه های قدرتمند و پرصدا برای جهت دهی به خیل عظیم فعالان تازه  وارد و کم تجربه است به نحوی  که فعالیت اصلی هم اکنون بر صفهای خرید و فروش است که توسط این گروهها تبلیغ و فضا سازی میشود و میتواند خطرات مهلکی را برای بازندگان و جاماندگان از صفهای خرید و فروش در هنگامه های خاص ایجاد نماید

این نکته زمانی جالب تر میشود تا بدانیم مردم براي خريد بدهكار ترين شركتهاي بورسي صف خريد ايجاد كرده اند و این از بارز ترین نکاتی است که کمتر کسی بدان میپردازد و خطرات ریسک بازار را برای تازه واردان  دو چندان میکند.  

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: