حمایت نخست وزیر اسرائیل (بنجامین نتنیاهو) از کردهای سوریه

نخست وزیر اسرائیل (بنجامین نتنیاهو) حمله نظامی ترکیه به مناطق کرد در سوریه را بشدت محکوم میکند

 

حمایت نخست وزیر اسرائیل (بنجامین نتنیاهو) از کردهای سوریه

برگرفته از روزنامه معاریف  (آریک بندر)

ترجمه از: راشل زرگریان

 

نخست وزیر اسرائیل (بنجامین نتنیاهو) روز پنجشنبه 10.10.2019 به دنبال حمله به شمال سوریه وحمله به نیروهای کرد منطقه به ترکیه حمله کرد. نتنیاهو گفت: اسرائیل حمله نظامی ترکیه به مناطق کرد در سوریه را بشدت محکوم میکند ونسبت به پاکسازی قومی کردها توسط ترکیه و مقصران آن هشدار میدهد. اسرائیل همه تلاش خود را برای ارائه کمکهای بشر دوستانه به مردم شجاع کرد انجام خواهد داد.

 

בנימין נתניהו

 بنجامین نتنیاهو نخست وزیر اسرائیل (تصویر از یوناتان زیندل)

امروز صبح با آغاز دومین روز تهاجم ترکیه طبق گزارش دولت آنکارا به صد و هشتاد و یک هدف توپخانه از طریق هوا حمله کرد. این موشکها از راه شهر تل-عبید که در مرز واقع شده توسط ترکیه شلکیک شدند. طبق گزارشگران ترکیه صد و نه شبه نظامی کرد تا کنون کشته شده اند. کشور ترکیه که عضو ناتو است اعلام کرد که قصد دارد منطقه ای امن حفظ کند که به میلیونها پناهنده سوریه ای اجازه بازگشت به کشورشان را بدهد. با اینحال ابر قدرت ها میترسند که اقدام ترکیه باعث تعمیق درگیری در سوریه شود و به زندانیان دولت اسلامی اجازه دهد تا از هرج و مرج استفاده کنند و از اردوگاهها فرار کنند. رجب اردوکان امروز به دنبال انتقاد از عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه به اتحادیه اروپا حمله کرد. اردوکان گفت: اگر شما عملیات ما را یک حمله غیرقانونی مینامید چرا که درها را باز نمیکنید که سه و نیم میلیون پناهنده سوریه ای را به آنجا ارسال کنیم.

 

رئیس جمهور امریکا دونالد ترامپ همچنین حمله ترکیه را ایده ای بد خواند و گفت که از آن پشتیبانی نمیکند. اگر چه دونالد ترامپ کسی بود که چراغ سبز را برای شروع این عملیات به اردوکان داد و حتی نیروهای امریکائی را از سوریه بیرون کشید و از اتحاد با شبه نظامیان کرد از جمله اعضای حزب خود یعنی حزب جمهوری خواه انتقاد کرد. امروز شورای امنیت امریکا بنا به در خواست اروپا انگلیس فرانسه آلمان بلزیک و لهستان را برای بحث در مورد این موضوع تشکیل میشود.

 

قابل ذکر است که پس از خروج امریکا از سوریه در شب بین دوشنبه تا سه شنبه وزارت دفاع در ترکیه اعلام کرد که تمام مقدمات عملیات احتمالی علیه کردهای شمال شرقی سوریه به پایان رسیده است. این اطلاعیه در دفتر تویتتر منتشر شده است. همچنین بیان داشت که ایجاد باند امنیتی در مرز سوریه یک امر حیاتی برای کمک به ثبات در منطقه است.

 

در همین زمان در واشنگتن پست تشریح کرد که عناصری در نیروهای کرد که تصمیم ایالات متحده را خیانت تعریف کردند ذکر کرد. یک مقام کرد گفت: امیدوار است که اوضاع تغییر کند. به گفته وی عقب نشینی کامل باعث میشود که آنها به رحمت ترکها که  از شمال حمله میکنند  همچنین نیروهای سوری تحت حمایت روسیه که از جنوب فعالیت میکنند و در معرض تلاشهای داعش از این آدم ربائی بهبود یابند. ائتلاف دموکراتیک سوریه خاطر نشان کرد که تصمیم امریکا برای رها کردن منطقه بسیار غم انگیز و فاجعه بار است.

10.10.2019

 

 

 

 

 

منبع: 
اسرایئل
برگرفته از: 
روزنامه معاریف (آریک بندر)
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: