نگاهی کوتاه به «پاسارگاد»

افزون بر آرامگاه کورش بزرگ، سازه های دیگری چون آرامگاه کمبوجیه، چندین کاخ حکومتی، دژ داریوش، برج سنگی و سنگ نگاره ی «مرد بالدار» نیز در این مکان بازمانده از تمدن و فرهنگ درخشان ایران باستان جای گرفته اند

پاسارگاد، جایگاهی است باستانی در شهرستان «پاسارگاد» در استان فارس و در فاصله ی تقریباً ۱۳۰ کیلومتری شمال خاوری شهر شیراز، که شماری از ساختمان ها و سازه های دوران پادشاهی هخامنشیان، از جمله آرامگاه کورش بزرگ، در آن جای دارد.

شهرک پاسارگاد در سده ی ۶ پیش از میلاد مسیح به دستور کورش بزرگ برپا شد و پایتخت حکومت هخامنشی گردید.

آرامگاه کورش بزرگ در پاسارگاد ساختمانی است از مرمر سفید به درازای ۱۳/۳۵، پهنای ۱۲/۳۰ و بلندی بیش از ۱۱ متر.

افزون بر آرامگاه کورش بزرگ، سازه های دیگری چون آرامگاه کمبوجیه، چندین کاخ حکومتی، دژ داریوش، برج سنگی و سنگ نگاره ی «مرد بالدار» نیز در این مکان بازمانده از تمدن و فرهنگ درخشان ایران باستان جای گرفته اند.

در سال های اخیر، در روز ۷ آبان که روز ورود کورش بزرگ به شهر «بابل» و صدور منشور نام آور «حقوق بشر» از سوی اوست، انبوهی از ایرانیان برای همایش در آرامگاه کورش بزرگ به پاسارگاد روی می آورند، که هر بار با جلوگیری و خشونت نیروهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی، که به دلایل سیاسی و ایدئولوژیک مخالف برپایی آیین های میهنی است، روبرو می شوند.

 

  سنگ نگاره ی «مرد بالدار» در پاسارگاد

 

 

 

برگرفته از: 
https://t.me/jonbesheiranian/9181
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عنوان مقاله: 
کورش آسوده بخواب , چون خیلی ها به خواب عمیق فرو رفته اند
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ســـلام دوســـلار...
متاسفانه خیلی ها خیال میکنند که در این مقبره که به سبک یونانی ساخته شده « کورش » است که (( آسوده )) خوابیده است..اگر منطق و خرد را بکار ببریم آن وقت در خواهیم یافت که در این مقبره کورش نمی تواند باشد که آسوده بخوابد. اولآ زرتشتیان باستان , جسد را خاک نمی کردند بلکه در یک سکو در صحرا و بیابان گذاشته تا کرکسها این جسد را میل بکنند. در ثانی , همانطور که می دانیم آقای کورش در سرزمین « ماساژت ها.. قافقاز امروزی » سرش را بوسیله ملکه و مادر ( تومروس ) که پسرش بدست کوروش کشته شده بود, از دست داد. حال سوال اینجاست که مادری که پسرش را کورش کشته بود , چطور می تواند بعد از سر بریدن کورش , دستور بدهد که سر این جناب کورش را به تن دوخته , سوار کالسکه های سلطنتی کرده همرا با یخ های شمال قافقاز , این جسد را منجمد کرده تا هزاران فرسخ راهی پاسارگارد کرده و در مقبره ای که به سبک
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مادها، پارس ها و هخامنشیان در رشته هائی مانند دامپروری و کشاورزی و شکار و نبرد ویژه کار بودند اما از والادگری چیزی نمی دانستند!

کسانی که آرامگاه کورش و تخت جمشید را ساختند والادگران بابلی بودند که والادگرانی ویژه کار بودند و پارس ها و هخامنشیان توان ساختن این ساختمان ها را نداشتند!

تندیس مرد بالدار نیز برگرفته از فرهنگ آشوری هاست که آنان نیز مانند بابلی ها سامی تبار بودند و بابلی هائی که آرامگاه کورش و تخت جمشید را ساختند با الگوبرداری از تندیس های آشوری (مانند گاوهای بالدار) تندیس مرد بالدار را در ایران ساختند و هرگز در فرهنگ مادها و پارس ها و هخامنشیان چیزهائی مانند مرد بالدار و گاو بالدار یافت نمی شوند!

تندیس = مجسمه

والادگر = آرشیتکت، بنا، معمار

والادگری = بنائی، معماری

ویژه کار = متخصص

ویژه کاری = تخصص