واکنش مقامات به اعتراضات مردم علیه جمهوری اسلامی

آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه ساکن قم، در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از افزایش قیمت بنزین، از دولت و روسای قوای سه گانه خواست که دلایل خود را برای اینکار بیان کنند.

در این بیانیه آمده: "گرانی بنزین آن

 

مکارم شیرازی: گرانی بنزین یک شوک مهم بر افکار عمومی وارد کرد

آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه ساکن قم، در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از افزایش قیمت بنزین، از دولت و روسای قوای سه گانه خواست که دلایل خود را برای اینکار بیان کنند.

در این بیانیه آمده: "گرانی بنزین آن هم درحدّ سه برابر و آن هم در وقت نامناسب و بدون ذکر دلیل، یک شوک مهم بر افکار عمومی وارد کرد و اسباب بعضی نارضایتی‌ها گردید."

"آیا بهتر نیست دولت یا رؤسای قوای سه گانه دلائل خود را برای این کار بیان کنند و افکار عمومی را به مدد طلبند و اگر بعد از شنیدن آن دلائل، افکار عمومی هماهنگ شد، اقدام نمایند و اگر دولت مشکلی دارد ـ که قطعا دارد ـ آیا آن مشکل را با راه حل دیگری غیر از این راه نمی‌توان حل کرد؟"

 

مدارس شیراز فردا تعطیل شد

حمیدرضا شعبانی، رئیس اداره اطلاع رسانی آموزش و پرورش استان فارس از تعطیل شدن تمام مدارس شیراز در فردا یکشنبه خبر داد.

امروز شنبه نیز در نوبت عصر همه مدارس شهر شیراز تعطیل شده بود.

شهر شیراز امروز شاهد اعتراضات گسترده مردم در اعتراض به افزایش قیمت بنزین بود و برخی گزارش‌ها حاکی از تیراندازی نیز بوده است.

 

حسام الدین آشنا در واکنش به اعتراضات اخیر: ایران نه عراق است و نه لبنان

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در واکنش به اعتراضات به افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن در توییتر نوشت: "فرصت‌طلبان داخلی و خارجی اشتباه راهبردی دیگری مرتکب شدند. ایران نه عراق است و نه لبنان. سفارت آمریکا هم سال‌هاست که بسته شده است. ما ایرانیان اجازه نخواهیم‌داد رسانه‌های مزدور برای ما تعیین تکلیف کنند. شب دراز است و قلندر بیدار.

مجمع تشخیص مصلحت هر گونه نقش داشتن در گرانی بنزین را انکار کرد

روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در اطلاعیه‌ای رسما اعلام کرد که هیچ نقشی در افزایش بهای بنزین نداشته است.

در این اطلاعیه تاکید شده است که «دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ مصاحبه، سخنرانی یا پیامی در تایید یا حمایت از افزایش نرخ بنزین در روز‌های اخیر نداشته‌اند».

در این بیانیه که در ساعات پایانی روز ۲۴ آبان‌ماه صادر شد تاکید شده که در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام «هیچ بحثی درباره گران‌ شدن بنزین مطرح نبوده است».

روز گذشته همچنین خبری به نقل از ابراهیم رئيسی، رئيس قوه قضاییه، منتشر شد که گفته بود او در جلسه سران قوای سه‌گانه با افزایش قیمت مخالفت کرده، ولی «رای دولت و مجلس برای اجرای این طرح کافی بود».

در واکنش به این خبر، محمد فراهانی، سردبیر خبرگزاری میزان، ابتدا در توییتی نوشت که «انتساب این اظهارات به رئيس قوه قضاییه صحت ندارد»، ولی در توییت دیگری نوشت که «نفی انتساب جملات مزبور، به معنای موافقت یا مخالفت با افزایش قیمت نیست».

بدین ترتیب مشخص نیست که ابراهیم رئيسی در مقام رئیس قوه قضاییه موافق افزایش قیمت بوده یا مخالف آن.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: