«ابراز نگرانی عمیق» پومپئو از گزارش‌ها درباره تلفات اعتراضات ایران

آخرین اخبار قیام آبان 98
سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا، به بروز اعتراض‌های مردمی در شماری از شهرهای ایران انجامید. گزارش‌های رسمی از شش کشته و گزارش‌های غیر رسمی از ده‌ها کشته در جریان این اعتراض‌ها روایت دارند.
 

مهم‌ترین تحولات ۲۴ ساعت گذشته در اعتراضات ایران

 • بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها بیش از هزار نفر از مردم معترض به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.
 • مقام‌های رسمی تاکنون کشته‌شدن سه معترض و دو مامور پلیس و بسیج را تایید کرده‌اند. علاوه بر این خبرگزاری ایرنا هم از کشته‌شدن دو معترض و یک نگهبان یک ساختمان دولتی خبر داده است. خبرگزاری مهر هم از کشته‌شدن یک کارمند شهرداری ملارد خبر داده است. یک روزنامه‌نگار ساکن ایران هم از کشته‌شدن یک معترض در بهبهان خبر داده است. بر اساس این گزارش‌های رسمی تاکنون ۶ نفر از معترضان و چهار نفر از ماموران امنیتی یا دولتی کشته شده‌اند.
 • گزارش‌های غیررسمی حاکی از کشته‌شدن بیش از ۴۰ نفر است.
 • قطعی گسترده اینترنت ادامه دارد.
 • چند دانشگاه مهم مانند دانشگاه شیراز و دانشگاه آزاد اصفهان تعطیل شده‌اند. تجمعاتی در دانشگاه تهران و تبریز در حمایت از معترضان برگزار شده است.
 • رهبر جمهوری اسلامی برخی معترضان را «اشرار» و «کینه‌ورز» و «انسان‌های ناباب» خواند و گفت تعدادی در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند.
 • حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران معترضان را تهدید کرد که از طریق دوربین‌های مدار بسته شناسایی می‌شوند. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز معترضان را وابسته به «منافقین» خوانده است.
 • گزارش‌هایی درباره تخریب و آتش زدن بیش از ۱۰۰ بانک در شهرهای مختلف و حملات گسترده به اماکن دولتی و حوزه‌های علمیه منتشر شده است.
 • تصاویری از آتش زدن تصویر رهبر جمهوری اسلامی منتشر شده و معترضان شعارهایی علیه کمک‌های جمهوری اسلامی به گروه‌های شبه‌نظامی در فلسطین و لبنان سر داده‌اند.
 • شبکه ناظران اینترنت موسوم به «نت‌بلاکز» که اختلال و قطع اینترنت را در نقاط مختلف جهان رصد می‌کند، می‌گوید، اینترنت در ایران با اختلال قابل توجهی روبه‌رو شده است و شبکه‌های تلفن «همراه اول»، «رایتل» و «ایران‌سل» در ایران از ساعت شش عصر شنبه به وقت محلی خاموش شده‌اند.
 • کاخ سفید استفاده حکومت جمهوری اسلامی از «قوه قهریه» علیه معترضان ایرانی را محکوم کرد.
 • نماینده بوکان در مجلس در اعتراض به حاشیه‌های طرح افزایش قیمت بنزین استفعا کرده است. چند نماینده مجلس هم گفته‌اند دنبال استیضاح علی‌ لاریجانی و حسن روحانی هستند.

 

دانشگاه صنعتی اصفهان تا روز شنبه تعطیل اعلام شده‌است.

روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان به خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفته هیئت رئیسه دانشگاه «فعالیت‌های آموزشی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه را تعطیل کرده» و «شروع مجدد فعالیت‌های آموزشی دانشگاه از روز شنبه دوم آذر خواهد بود».

پیشتر در روز یک‌شنبه امتحان‌های دانشگاه لغو شده بود و سپس روز دوشنبه نیز دانشگاه تعطیل شده بود.

دلیل لغو امتحان‌ها «مشکل تردد از دانشگاه و بالعکس» عنوان شد.

گزارش شده بود که چند ایستگاه قطار شهری اصفهان روز شنبه و شامگاه یک‌شنبه خسارت دیده‌اند و روز دوشنبه، این قطار جابه‌جایی مسافر ندارد.

بنا بر گزارش ایرنا روز دوشنبه دانشگاه‌های آزاد نجف‌آباد و اصفهان نیز تعطیل بودند.

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز با «قطع برق» مواجه شده و برخی کلاس‌‌های درس آن برگزار نشده‌است.

 

سپاه سیدالشهدا استان تهران می‌گوید «سه تن از نیروهای بسیجی و پاسدار» در غرب استان تهران کشته شده‌اند.

نام این سه نفر نیز در خبر منتشرشده در رسانه‌های داخلی ایران مرتضی ابراهیمی، مجید شیخی و مصطفی رضایی عنوان شده‌است.

یک نفر از کشته‌شدگان عضو سپاه پاسداران و دو تن دیگر عضو نیروهای بسیج عنوان شده‌اند.

به گفته خبرگزاری ایسنا این سه تن به وسیله سلاح سرد هدف قرار گرفته‌اند.

جزئیات بیشتری از محل دقیق واقعه یا وقایع منتشر نشده‌است.

 

سخنگوی صدر اعظم آلمان از دولت جمهوری اسلامی خواسته به حق مشروع اعتراضات مردم احترام بگذارد و تمایل خود را به تعامل با معترضان و شنیدن صدای آن‌ها نشان دهد.

اولریکه دمر، سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به خبرنگاران گفته است «وقتی مردم، به‌مانند آن‌چه امروز در ایران جریان دارد، شکایت‌ خود را از وضعیت اقتصادی و سیاسی بیان می‌کنند، اقدامی مشروع انجام می‌دهند و جا دارد به آن احترام بگذاریم».

خانم دمر در ادامه افزوده است «دولت ایران باید با تمایل به تعامل و گفت‌وگو، به اعتراضات جاری در ایران واکنش نشان دهد».

سخنگوی صدراعظم آلمان از دولت تهران خواسته به «آزادی بیان و تجمعات، احترام بگذارد».

 

وزیر خارجه ایران حمایت آمریکا از معترضان به افزایش قیمت بنزین را «دروغی شرم‌آور» خواند.

محمد جواد ظریف با اشاره به تحریم های آمریکا تاکید کرد که این کشور «هیچ‌گاه نمی‌تواند ادعای وقیحانه حمایت از مردم ایران داشته باشد».

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت که ایالات متحده اعتراض‌ها در ایران را رصد می‌کند و عمیقا نگران گزارش‌های منتشر شده درباره تلفات این اعتراض‌هاست.

 

خبرگزاری‌های ایران از وقوع درگیری بین معترضان به افزایش قیمت بنزین و مامورین نیروی انتظامی در ماهشهر در عصر روز دوشنبه خبر داده‌اند. در این درگیری تعدادی از معترضان کشته شده‌اند.

حبیب الله آصفی، معاون امنیتی استاندار خوزستان، اما در‌باره شایعه کشته‌شدن برخی افراد معترض در درگیری روز دوشنبه گفت: «درگیری در این شهرک از عصر امروز آغاز شده اما از تعداد کشته شدگان بی‌خبرم و آن را تایید نمی‌کنم».

 

 
 

بستن راه در سربندر غرب ماهشهر

Bild auf Twitter anzeigen
 
Weitere Tweets von Markaryan Artush ansehen
 

کریم زبیدی، فرمانده نیروی انتظامی خوزستان، نیز گفت که یک مامور نیروی انتظامی در شهرک چمران شهرستان ماهشهر کشته شده است.

ا

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت که ایالات متحده اعتراض‌ها در ایران را رصد می‌کند و عمیقا نگران گزارش‌های منتشر شده درباره تلفات این اعتراض‌هاست.

در حالی که آمارهای رسمی می‌گوید شش نفر در اعتراضات چهار روز گذشته ایران کشته شده‌اند ولی گزارش‌های غیررسمی تعداد کشته‌ها را بیش از ۴۰ نفر می‌داند.

آقای پومپئو می‌گوید مردم ایران مثل ایالات متحده خواهان این هستند که جمهوری اسلامی ایران رفتاری «عادی» داشته باشد و اینکه «ما می‌خواهیم پول ایران نه برای نیروهای نیابتی در عراق، حزب‌الله و دیگران، بلکه برای مردم ایران هزینه شود».

وی افزود: «ما قویا هرگونه اقدامات خشونت‌بار این رژیم علیه مردم ایران را محکوم می‌کنیم و عمیقا نگران گزارش‌هایی هستیم که درباره تلفات انسانی منتشر شده‌اند».

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد:‌ «جمهوری اسلامی باید به خشونت علیه مردم خود پایان دهد و فورا امکان دسترسی همه ایرانی‌ها به اینترنت باز و آزاد را فراهم کند».

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: