«بازگشت محدود» اینترنت در ایران پس از ۱۱۳ ساعت قطعی

گزارش لحظه به لحظه قیام آبان مردم علیه رژیم علی خامنه ای
بررسی‌های سایت «نت‌بلاکز» که قطعی و اختلال در اینترنت جهان را رصد می‌کند، نشان می‌دهد که میزان خسارت ناشی از قطع اینترنت در ایران ظرف پنج روز گذشته بیش از ۳۰۶ میلیون دلار بوده است.

این رقم با توجه به دلار ۱۲۰۰۰ تومانی در ایران، معادل سه هزار و ۶۷۲ میلیارد تومان است.

اینترنت در ایران ساعت شش عصر روز ۲۵ آبان به دستور شورای امنیت کشور که زیر نظر وزیر کشور است قطع شد و سطح دسترسی آن تا پنج درصد بود.

عصر پنجشنبه اعلام شد که اینترنت در برخی از نقاط به صورت محدود بازگشته است

 

«وصل» اینترنت خط ثابت در برخی مناطق

خبرگزاری فارس می‌نویسد که شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور دسترسی دوباره به اینترنت را برای برخی مناطق صادر کرده است و با توجه به گزارش‌های دریافتی، تاکنون قطعی اینترنت خطوط ثابت (ADSL) در استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک، مشهد، قم، تبریز، همدان، بوشهر و بخش‌هایی از تهران برطرف شده است.

این خبر تنها مربوط به خطوط ثابت خانگی می‌شود و شامل اینترنت به صورت وای‌فای نیست.

اینترنت ایران از ساعت شش عصر روز ۲۵ آبان به طور تقریبا کامل قطع بود و در پنج روز گذشته سطح دسترسی آن با دنیای خارج تنها بین چهار تا پنج درصد بود. سطح دسترسی در روز پنجشنبه به هشت درصد رسیده است.

 

دفتر نمایندگی آمریکا: ایران نقض آشکار حقوق شهروندان را متوقف کند

دفتر نمایندگی ایالات متحده در ژنو که این کشور را در سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو نمایندگی می‌کند روز پنج‌شنبه در مورد سرکوب معترضان در ایران پیامی توئیتری منتشر کرد.

این دفتر در توئیت خود نوشت: «ما اقدامات خشونت‌آمیز علیه معترضان ایرانی توسط دولت این کشور را به‌شدت محکوم می‌کنیم و از گزارش تلفات عمیقاً نگران هستیم. همان‌ طور که در جریان سی‌ و چهارمین نشست بررسی دوره‌ای و جهانی حقوق بشر گفتیم، ایران باید به خواسته‌های مردم خود توجه کند و از نقض آشکار حقوق بشر آنان دست بکشد.»

دفتر نمایندگی ایالات متحده در ژنو در توئیت خود همچنین یک کپی از بیانیه مربوط به نشست یادشده را نیز اضافه کرده است. در جریان سی و چهارمین نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران که روز جمعه، ۱۷ آبان، در شهر ژنو سوئيس برگزار شد، نمایندگان چندین کشور حاضر در جلسه توصیه‌های خود را برای رعایت حقوق بشر در ایران ارائه دادند.

خبرگزاری‌های ایران از فراخوان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تهران برای برگزاری راهپیمایی در چند شهر خبر دادند.

هدف از برگزاری این راهپیمایی‌های حکومتی «محکومیت اغتشاشات» عنوان می‌شود. مقامات جمهوری اسلامی از اعتراضاتی که در پی گران شدن بنزین رخ داد با عنوان «اغتشاش» یاد می‌کنند.

محسن محمودی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تهران، ضمن «فتنه» خواندن اعتراضات اخیر در شهرهای ایران گفت: «دشمنان خارجی و منافقین با موج‌سواری با جنایات مشمئزکننده اغتشاشگران همنوایی کردند و دیدیم این خسارات به نظام و مردم چه ضربه‌ای وارد کرد.»

برخلاف معمول که راهپیمایی‌های تشکیلاتی در تهران اغلب در روزهای جمعه و در مسیر خیابان انقلاب برگزار می‌شود، این بار اعلام شده است که این راهپیمایی روز دوشنبه، ۴ آذر، در مسیر میدان امام حسین به میدان شهدا برگزار خواهد شد.

بنا به گزارش خبرگزاری‌های رسمی ایران، طی دیروز و امروز در برخی شهرهای ایران از جمله همدان، قم، کرمان، اراک، اصفهان و شیراز نیز تجمعاتی با حمایت نهادهای دولتی و حکومتی با عنوان «حمایت از اقتدار و امنیت» برگزار شده است.

در چند روز اخیر تمام این شهرها صحنه اعتراضاتی چشمگیر بودند.

 

مهم‌ترین تحولات اعتراضات ایران

  • برآوردهای محتاطانه رادیو فردا با جمع‌بندی آمار ارائه شده توسط نهادهای حقوق بشری و فیلم‌های منتشر شده، حاکی از کشته شدن حداقل ۱۳۸ نفر در اعتراضات ایران تا روز ۲۹ آبان است. این اعتراض‌ها از روز ۲۴ آبان آغاز شد.
  • محمدتقی کروبی و اردشیر امیرارجمند، دو چهره نزدیک به رهبران جنبش سبز ایران، با انتشار بیانیه‌ای سرکوب اخیر معترضان در کشور را نتیجه «استحاله کامل» جمهوری اسلامی به «نظام اقتدار فردی» دانسته و آن را محکوم کردند.
  • فرانسه روز چهارشنبه درباره گزارش‌هایی که حاکی از آمار بالای کشته‌شدگان در اعتراضات چهار روز گذشته ایران است «عمیقا» ابراز نگرانی کرد.
  • قطعی اینترنت در ایران که از عصر شنبه قطع شده بود روز پنجشنبه پس از ۱۱۳ ساعت به صورت محدود بازگشت. سایت «نت‌بلاکز» که وضعیت اینترنت را در جهان پیگیری می‌‌کند گزارش داده که سطح دسترسی اینترنت ایران با دنیای خارج به حد «۸ درصد» رسیده است.
  • سایت «نت‌بلاکز» برآورد کرده که قطعی اینترنت در ایران ظرف پنج روز گذشته بیش از «سه هزار و ۶۷۲ میلیارد تومان» به کسب‌وکار ضربه زده است.
  • تظاهراتی در تعدادی از شهرهای اروپایی در حمایت از اعتراضات مردمی ایران برگزار شده است.
  • مقام‌های رسمی تاکنون مرگ هفت نفر از ماموران امنیتی یا اداری حکومت شامل سه نفر بسیجی، دو افسر پلیس، یک کارمند شهرداری و یک کارمند جهاد دانشگاهی را تایید کرده‌اند.
  • مقام‌های رسمی حکومت تاکنون کشته‌ شدن پنج معترض را تایید کرده‌اند.
  • مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفته است عمیقا نگران گزارش‌های منتشر شده درباره تعداد تلفات این اعتراض‌هاست.
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: