گزارش اختصاصی ایران گلوبال از تجمع بزرگ ایرانیان در اسلو

به فراخوان کمیته همبستگی حقوق بشردر ایران – نروژ تجمعی در روز 23 نوامبر در همبستگی و پشتیبانی از مبارزات ملت ایران بر گزار گردید.
در فرا خوان این کمیته آمده است :
هم میهانمان را در ایران تنها نمی گذاریم
حملات سازمان یافته به بیمارستانها و دزدین مجروحان, عدم تحویل کالبد جان باختگان و جلوگیری از برگزاری مراسم خاکسپاری و ادامه دار شدن

 

 
گزارش اختصاصی  ایران گلوبال از تجمع بزرگ ایرانیان در اسلو
به فراخوان کمیته همبستگی حقوق بشردر ایران – نروژ  تجمعی در روز 23 نوامبر در همبستگی و پشتیبانی از مبارزات ملت ایران بر گزار گردید.
در فرا خوان این کمیته آمده است :
 هم میهانمان را در ایران تنها نمی گذاریم
حملات سازمان یافته به بیمارستانها و دزدین مجروحان, عدم تحویل کالبد جان باختگان و جلوگیری از برگزاری مراسم خاکسپاری و ادامه دار شدن قطع اینترنت و دیگر ارتباطات، ادامه دستگیری های پرشمار و عدم اطلاع از وضعیت دستگیر شدگان، وظیفه ما ایرانیان برون مرز را در هم صدایی با ایرانیان درون میهن را دو چندان میکند .
قبل از آغاز مراسم پلا کارد ها و شعار ها و تصاویری  که اختصاصا پیرامون قیام آبان 98 چاپ و آماده سازی گردیده بود به همراه پرچم شیر وخورشید نشان در روبروی سفارت جمهوری اسلامی  محل برگزاری مراسم نصب گردید و سرود های میهنی در دفاع از مبارزات مردم ایران از بلند گو ها در حال نواختن بود.
حضور پرچم و نماد و دیگر سمبل های احزاب  و اقوام ایرانی نیز در مراسم که نشان از همبستگی ملی تمامی ایرانیان داشت از نکات بارز  مراسم بود و گروهی از اکراد عراقی و سوری به نشانه  همبستگی در این مراسم حضور داشتند .
مراسم  با اعلام یک دقیقه سکوت  به یاد جانباختگان  راه آزادی و عدالت آغاز گردید وسپس نمایندگان احزاب و جریانهای ایرانی و نروژی به ارائه سخنرانی پرداختند.
این جریانات عبارت بودند از :
کمیته همبستگی برای حقوق بشردر ایران – نروژ
حزب کمونیست کارگری ایران
 از کشور نروژRed party
حزب کمونیست ایران
طرفداران نظام پادشاهی در ایران
حزب دموکرات کردستان
حزب چپ ایران ( فداییان خلق )
کمیته نروژی – کردی  همبستگی  با کردستان
در ادامه شعار هایی به دو زبان فارسی و نروژی از سوی جمعیت سر داده شد 
از نکات بارز این مراسم حضور پر رنگ نسل جوان ایرانی بدنیا آمده و پرورش یافته در نروژ  که نشان از همدلی و احترام و اعتماد با نسل جوان ایرانی در درون کشور می داد .
در ادامه برنامه خواننده شهیر اپرای نروژ بانو کریستین هولم که علاقه و شناخت مفرطی با فرهنگ خاور میانه علی الخصوص ایران دارد به ارائه سخن پرداختند و قطعه ای را در همنوایی با خیزش اخیر خواندند.
از دیگر نکات بارز و جدید در این تجمع اعتراضی اهدا گل و روشن کردن شمع بود و گروهی از حاضرین 
با هدا گل و روشن کردن شمع به عنوان نماد همبستگی با  معترضین حضور یافتند و شاخه گلهای متصل شده به تصاویر جانباختگان قیام ایران خود نمایی میکرد .
   شبکه تلوزیونی رسمی نروژنیز همزمان به ضبط و تهیه گزارش پرداخت که در لینک زیر از دقیقه سیزده به بعد میتوانید آن را مشاهده کنید . 
 
در پایان قطع نامه ای خطاب به دولت و اعضای کمیته روابط بین الملل پار لمان نروژ به شرح زیر قرادت گردید :
در پشتیبانی  از مبارزات مردم ایران , جمهوری اسلامی را وادار کنید تا سرکوب , دستگیری و کشتار بی رحمانه مردم بی دفاع ایران  را بی درنگ متوقف کند.
نخست وزیر – وزیر امور خارجه – اعضای کمیته روابط بین الملل پارلمان نروژ
موج تازەای از اعتراضات سراسری مردم ایران  علیه نظام جمهوری اسلامی در دفاع از آزادی، حقوق شهروندی،عدالت اجتماعی , حقوق اتنیکی و عقیدتی آغاز شده و حکومت اسلامی نه تنها در جهت برآورده نمودن این خواسته ها تاکنون تلاشی ننموده است بلکه با بکارگیری نیروی نظامی و امنیتی خود به سرکوب خونین معترضان مبادرت نموده است. ماموران دولتی به صورت مستقیم به روی جمعیت شلیک می کنند. حکومت دیکتاتور جمهوری اسلامی در ایران  حمام خون براه انداخته است . رژیم ایران با اعمال سانسور و قطع اینترنت در حال سرکوب خشن اعتراضات مردمی است.
 
در چنین شرایطی مردم بی دفاع کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمبرم به پشتیبانی جامعه جهانی دارند.
 در این رابطه نروژ بعنوان یک کشور صلح دوست و مدافع حقوق بشر می تواند نقش مهمی ایفا نماید و آغازگر یک پشتیبانی جهانی، از خواست و مطالبات مردم ایران باشد. به همین دلیل ما از دولت و سیاستمداران این کشور می خواهیم در چنین وضعیتی مردم بیدفاع را تنها نگذارید. جامعه جهانی نباید نسبت به جنایات جمهوری اسلامی بی تفاوت باشد. ما از شما تقاضا داریم که از طریق فشار دیپلماتیک حداکثری نسبت به اعمال جمهوری اسلامی اعتراض کنید،
  ما خواستار  احضار سفیر جمهوری اسلامی  و ابلاغ دیپلماتیک موارد زیر هستیم :
 
سرکوب، دستگیری و کشتار بیرحمانه مردم بی دفاع ایران را بیدرنگ قطع کند.
 
کلیه زندانیان سیاسی- عقیدتی، بویژه بازداشت شدگان اعتراضات اخیر را بدون مجازات و قید و شرط آزاد کند.
 
حق اجتماعات مسالمت آمیز و تشکل های سیاسی و صنفی مستقل را به رسمیت بشناسد.
 
به حقوق سیاسی، فرهنگی و مدنی اتنیکھا احترام بگذارد و آنرا به رسمیت بشناسد.
 
 
رفع سانسور و گردش آزاد اخبار کند و اتصال بیدرنگ اینترنت .
 
پذیرش تشکیل یک کمیته حقیقت یاب بین المللی جهت شناسایی و معرفی آمران و عاملان کشتارهای اخیر در ایران زیر نظر کمیساریایعالی حقوق بشر سازمان ملل.
 
ما امیدواریم که مقامات بلند پایه نروژ خواست مردم ایران  را بی پاسخ نگذارند. ما از شما تقاضا می کنیم ، در این راستا اقدامی عملی نمایید.
این بیانیه طی روز های آتی طی یک نشست رسمی  تحویل مقامات دولت و مجلس نروژ خواهد گردید .
در خاتمه تراکت های آماده شده از دیگر برنامه های کمیته همبستگی برای حقوق بشر – نروژ در میان حاضران توزیع گردید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر از اقدامات و برنامه های آتی این کمیته به نشانی :
https://www.facebook.com/کمیته-همبستگی-برای-حقوق-بشر-در-ایران-نروژ-106619024128667/?modal=admin_todo_tour
مراجعه نموده یا با شماره تلفن 46526652 یا ایمیل :
تماس حاصل نمایید.
مهرداد سید عسگری
خبر نگار اعزامی ایران گلوبال
اسلو
 
 

Sendt fra min iPhone
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: