عارف: نهادهای مسئول به طور شفاف تعداد کشته‌شدگان را اعلام کنند

محمدرضا عارف، نماینده تهران و رئیس فراکسیون امید مجلس ایران از "نهادهای مسئول" خواست تا به طور "شفاف" تعداد کشته‌شدگان اعتراضات اخیر را اعلام کنند و همزمان محمود صادقی نماینده تهران نیز امروز در توییتر خود به مسئولان "هشدار" داد که "اگر مراجع ذی‌ربط آمار دقیق کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان را اعلام نکنند، نمایندگان مجلس ناگزیر آمارهای مستند به گزارش‌های مردمی را منتشر خواهند کرد."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، آقای عارف "اعتراض مسالمت‌آمیز را طبق قانون اساسی حق طبیعی

شهروندان" دانسته است.

آقای عارف همچنین خواستار "تامین امنیت شهروندان معترض از سوی نهادهای ذی‌ربط" شد و گفت: "حفظ جان و مال شهروندان برای ما بسیار مهم و حیاتی است" و "ابهاماتی که در این خصوص وجود دارد برای مردم که باید آنها را محرم بدانیم روشن شود و در مجلس نیز از طریق کمیسیون اصل ۹۰ و نیز کمیته ای که درهمین باره در فراکسیون امید تشکیل شده است به وظیفه نظارتی خود عمل خواهیم کرد و به مردم گزارش خواهیم داد".

وی گفته است که نمایندگان فراکسیون امید پیگیر مسائل مربوط به حقوق شهروندی و "وضعیت بازداشت شدگان از جمله فعالان محیط زیست، فعالان رسانه‌ای و سیاسی و دانشجویان" هستند.

آقای عارف گفت که "۲ روز قبل از اعلام تغییر نرخ بنزین براساس اخبار جسته و گریخته‌ای که به گوش ما رسید در جلسه ماهیانه وزرای دولت اصلاحات از طریق یکی از اعضای کابینه به آقای روحانی پیغام دادم و بر لزوم هم اندیشی با مجلس و تاخیر در اجرای این طرح نکاتی را مطرح کردم"و "بعد از اعلام رسمی تغییر نرخ بنزین هم در نامه ای به رئیس مجلس خواسته‌هایی را مطرح کردم، از جمله لغو تعطیلی مجلس در هفته بعد از حوادث، دعوت از سران قوا در مجلس و نیز دعوت از مقامات امنیتی و اقتصادی برای حضور در مجلس".

"هشدار به مسئولان"

محمود صادقی نماینده مردم تهران نیز امروز در توییتر خود نوشت که "اگر مسئولان آمار کشته‌شدگان را منتشر نکنند، نمایندگان می‌کنند".

آقای صادقی نوشته است: "هشدار به مسئولان! اگر مراجع ذی‌ربط آمار دقیق کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان را اعلام نکنند، نمایندگان مجلس ناگزیر آمارهای مستند به گزارش‌های مردمی را منتشر خواهند کرد."

 

در عین حال امروز عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور ایران در حاشیه همایش استانداران و در خصوص اعتراضات اخیر خطاب به کسانی که از نگاه وی "در این چند روز به دلیل عدم اطلاع از ابعاد موضوع جهل به همه ابعاد موضوع قضاوت‌ها و داوری‌هایی کردند" خواست که "تحمل و تامل بیشتری داشته" و با "قضاوت‌ها"یشان موجب "نادیده گرفته شدن زحمات" کسانی که "واقعا در این چند شب شرایط بسیار سختی را گذراندند" و از "امنیت مردم" در مقابل کسانی که وی آنان را مسلح به سلاح "گرم و چه سرد" خوانده می‌شوند.

رحمانی فضلیحق نشر عکسIRNAImage captionرحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفته است که کسانی به دلیل عدم اطلاع و جهل موجب نادیده گرفتن زحمات کسانی به مقابله با کسانی که مسلحانه امنیت را به خطر انداخته‌اند شده‌اند

اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین در ایران در آبان ۱۳۹۸ تبدیل به یکی از بحران‌های بزرگ سال‌های اخیر حکومت ایران شد. این اعتراض‌ها در روز جمعه ۲۴ آبان و درپی افزایش قیمت و سهمیه بندی ناگهانی بنزین در ایران شروع شد.

دامنه اعتراض‌ها به سرعت گسترش یافت و براساس گزارش‌هایی که بی‌بی‌سی دریافت کرد، در همان ساعات اول به خشونت کشیده شد.

آمار کشته شدگان این حوادث هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

عفو بین الملل شمار کشته شدگان اعتراض‌های اخیر را دستکم ۱۶۱ نفر اعلام کرده گرچه بی‌بی‌سی نمی‌تواند به طور مستقل این آمارها را تایید کند. با این حال می‌توان برآورد کرد که اعتراض‌ها اخیر یکی از خونین‌ترین و فراگیرترین درگیری‌ها میان معترضان و نیروهای امنیتی پس از پیروزی جمهوری اسلامی بوده است.

سایت کلمه وابسته به میرحسین موسوی از مقامات سابق جمهوری اسلامی که در حال حاضر در حصر به سر می‌برد آمار کشته‌شدگان را بیش از ۳۶۰ نفر اعلام کرده است.

روز گذشته نیویورک تایمز در گزارشی، که تیتر اول یکشنبه شب وبسایت این روزنامه بود، شمار کشته‌ها در اعتراضات دو هفته اخیر ایران را حداقل ۱۸۰ نفر برآورد کرده است.

دولت ایران دو روز پس از شروع حوادث، اینترنت را تقریبا به طور کامل در کشور قطع کرد. براساس گزارش نت‌بلاکز - موسسه‌ای که بر وضعیت اتصال به اینترنت در جهان نظارت می‌کند - میزان دسترسی به اینترنت در ایران به نسبت سطح معمول دسترسی، تا حدود پنج درصد کاهش یافت. در ادامه این گزارش، اتفاقات بعد از آغاز سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در ساعات اولیه روز جمعه ۲۴ آبان تا شنبه دوم آذر که براساس گزارش‌های رسیده به بی‌بی‌سی وضعیت از حالت بحرانی خارج شد مرور شده است.

بسیاری از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر بوسیله‌ گلوله‌های جنگی از سوی نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

آمار دقیقی از تعداد دستگیر شدگان نیز در دست نیز و براساس گزارش‌ها دستگیری معترضان همچنان از سوی نهادهای امنیتی ادامه دارد و بسیاری از نهادها حقوق بشر نسبت به نحوه نگهداری و محل نگهداری بازداشت‌شدگان ابراز نگرانی کرده‌اند.

در چند هفته اخیر چندین برنامه از تلویزیون ایران پخش شده که حاوی اعترافات برخی بازداشت‌شدگان است که فعالین حقوق بشر این اعترافات را تحت فشار و غیرواقعی می‌دانند.

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: