اظهارات متناقض ترامپ درباره حمایت از معترضان در ایران

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که در یک نشست خبری در لندن گفته بود آمریکا از معترضان در ایران حمایت نمی‌کند، دقایقی بعد در توییتر نوشت که ایالات متحده از "مردم شجاع ایران که برای آزادی‌شان اعتراض می‌کنند حمایت می‌کند."

به نظر می‌آید این توییت واکنشی باشد به انتشار خبر "حمایت نکردن آمریکا از معترضان در ایران" به نقل از رئیس جمهور آمریکا که امروز در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور فرانسه مطرح شد.

در آن نشست آقای ترامپ در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا ایالات متحده از معترضان در ایران حمایت می‌کند، گفت: "من نمی‌خواهم درباره این موضوع اظهار نظر کنم ولی جواب نه است. ولی نمی‌خواهم اظهار نظر کنم."

خبرنگاران با انتشار این خبر از پاسخ آقای ترامپ ابراز تعجب کرده بودند.

بنا بر گزارش‌ها آقای ترامپ بعد از اظهار نظر اولیه، در دیدار خود با نخست وزیر کانادا به خبرنگاران توضیح داده است که منظور او عدم حمایت مالی از معترضان بوده است.

مقام‌های آمریکایی در روزهای گذشته بارها گفته بودند که آمریکا از معترضان در ایران حمایت می‌کند.

آقای ترامپ ساعاتی پیش سرکوب اعتراض‌ها و کشته شدن تعداد "بسیار زیادی" از معترضان در ایران را "هولناک" خوانده و از جهانیان خواسته بود که به آنچه در ایران رخ می‌دهد توجه کنند.

او همچنین گفته بود: "تعداد بسیاری زیادی در ایران کشته می‌شوند تنها به این دلیل که معترضند."

پیش از این مقام‌های آمریکایی از جمله مایک پنس، معاون رئیس جمهوری، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه و برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، از معترضان حمایت کرده‌اند.

مایک پنس و مایک پومپئو هر دو گفته بودند که آمریکا در کنار معترضان ایستاده و برایان هوک هم هفته گذشته به صراحت گفت که آمریکا از اعتراض‌ها در ایران "بسیار خوشنود" است.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل در جریان ناآرامی‌های اواخر آبان در ایران که با اعتراض به گران شدن بنزین شروع شد، دست کم ۲۰۸ نفر کشته شده‌اند.

هیچ مقامی در ایران تا کنون آماری رسمی از تعداد کشته‌شدگان در اعتراض‌ها نداده است. مقام‌های ایران می‌گویند "اغتشاشگران" در جریان اعتراض‌ها باعث ناآرامی شدند.

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: