وقتی وزرات اطلاعات برای ما " تاریخ "می نویسد!

دروغ های این کتاب یکی جنبه سیاسی و دیگری اطلاعاتی است. بطور نمونه نویسنده در پایان کتاب نتیجه می گیرد ؛ در حالی که رهبران جمهوری اسلامی به حمایت از ارتش ایران بر آمده بودند این چزیکهای فدایی خلق بودند که در سال 57 شعار می دادند که " ارتش ضد خلقی نابود باید گردد" بله درست است که چریکها چنین شعار نا بخردانه ای سر دادند ولی در عمل بدستور چه مقامی دسته دسته فرماندهان ارتش را به جوخه اتش سپردند... ؟

چريك‌هاي فدايي خلق

موضوع: بررسي تاريخچه چريك‌هاي فدايي خلق از تأسيس تا پيروزي انقلاب اسلامي

نويسنده: محمود نادري

تاريخ انتشار: بهار 1387

قيمت: 100000 ريال:

کتاب چریکهای فدایی خلق از نخستین کنش ها تا بهمن 57 " " در 949 صفحه به قلم محمود نادری در بهار 1387 توسط " موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی در 3000 نسخه در تهران انتشار یافته است.

پس از مطالعه کتاب، سئوالاتی برایم طرح شده است ؛ بطور مثال ایا نویسنده این کتاب اقای محمود نادری یک اسم واقعی است و یا برای خالی نبودن نام نویسنده کتاب، بدان اضافه شده است؟ . به همین خاطر نام ایشان را به گوگل دادم ولی نوشته و یا پزوهشی بنام ایشان در گوگل بدست نیامد ؛ ناگزیر نام کتاب راهمراه با نانم نویسنده مجددا به گوگل سپردم که ادرس سایت" موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی " یعنی همان موسسه دولتی که کتاب خاطرات کیانوری و کژراههای احسان طبری را چاپ کرده بود را نشان داد:

کتاب" چریکهای فدایی خلق از نخستین کنش تا بهمن 57 "از انجا که بر اساس اسناد و مدارک ساواک نوشته شده است؛ یعنی وزرارت اطلاعات جمهوری اسلامی این اسناد را که 30 سال از تاریخ ان گذشته را در اختیار شخصی بنام " محمود نادری " گذاشته است !

می دانیم که دستگاههای اطلاعاتی جهان، اسناد محرمانه خود را هر 25 سال یکبار در اختیار عموم قرار می دهند و با وجود اینکه تاریخ برخی از اسناد ارائه شده در این کتاب متجاوز از 37 سال می گذرد و همچنین 30 سال از سرنگونی نظام پادشاهی گذشته است ؛چرا هنوز این اسناد ازادنه در اختیار علاقمندان تاریخ سیاسی ایران قرار نمی گیرد و براستی دلایل عدم انتشار علنی این اسناد توسط وزرات اطلاعات چیست ؟ !

ایا" موسسه مطالعات پژوهشهای سیاسی " که تنها ارگان دریافت کننده اسناد محرمانه است به چه وزراتخانه ای تعلق دارد محمود نادری نویسنده متولد کجاست و چند سال سن دارد و؛ فعالیت سیاسی او چگونه بود ؛ در چه رشته ای درس خوانده است و ..... ؟ وقتی کسی که کتاب 1000 صفحه ای چریکهای فدایی را می نویسد ایا لازم نیست که یک صفحه در باره خود نویسنده و در باره انگیزهها ، مدارج علمی و... او را بنویسد....

بهر حال بنظر من پس از انتشار کتاب" شورسیان آرمانخواه "که توسط مازیار بهروز نوشته بود ؛ہاین کتاب به توصیه وزرات اطلاعات توسط مهدی پرتوی همکار این وزراتخانه به فارسی بر گردانده شد؛ بنظر می رسذ که به پیشنهاد همین شخص کتاب چریکهای فدایی در دستور تالیف این موسسه قرار گرفته باشد و محمود نادری کسی بجز مهدی پرتوی مسئول سابق سازمان نظامی حزب توده نیست .

طبیعتا پاسخ داده می شود که چنین نیست با این وجود ، "کتاب چریکها" به دلیل اسنادی که در ان منتشر شده است برای نسل فدایی مجموعه ای خواندنی از راست و دروغ است .

در واقع، دروغ های این کتاب یکی جنبه سیاسی و دیگری اطلاعاتی است. بطور نمونه نویسنده در پایان کتاب نتیجه می گیرد ؛ در حالی که رهبران جمهوری اسلامی به حمایت از ارتش ایران بر آمده بودند این چزیکهای فدایی خلق بودند که در سال 57 شعار می دادند که " ارتش ضد خلقی نابود باید گردد" بله درست است که چریکها چنین شعار نا بخردانه ای سر دادند ولی در عمل بدستور چه مقامی دسته دسته فرماندهان ارتش را به جوخه اتش سپرد... ؟!چه کسانی زبده ترین ژنرالهای ارتشی که اتفاقا تسلیم رهبران انقلاب اسلامی شده بودند را سر به نیست کرد ؟ چه کسی در هنگام اعدام بی رحمانه تیمسار رحیمی به تخم او شلیک کرد و اورا بشکل فچیعی زجر کش کرد چریکها و یا پاسداران بی رحم خمینی؟

بعد از تسویه خونین ارتش که بدستور خمینی سنگدل اغاز شد؛ ارتش ایران روحیه خود را از دست داد و اینگونه بود که صدام حسین به خود جرئت داد که به ایران حمله ورشود و....

نویسنده این کتاب ادعا می کند که ساواک چنان نفوذی را در چریکهای فدایی خلق سازمان داد که اگر انقلاب اسلامی رخ نمی داد؛ این سازمان به لانه ساواک مبدل می شد و.... در حالی که کسانی که با تشکیلات چریکی اشنایی دارند می دانند که هیج مامور راحت طلب ساواک به خود جرئت نمی داد که بتواند کمر بند چریکی که عبارت بود از کلتی که همواره گلنگدنگ اش کشیده شده بود و نارنجک جنگی که بجای ضامن فلزی، کشی به دور ان کشیده بود و شیشه سیانوری که همواره زیر زبان بود را 24 ساعته با خود حمل نماید .... البته علت ضربه پذیری چریکها در طبیعت مبارزه مسلحانه و فضای پلیسی جامعه ایران ، نفوذی در پیرامون خانه های تیمی ، تعقیب و مراقبت گسترده سیستمایتک و ، شنود تلفنی خانه های تیمی بود.

بنظر من بزرگنمایی در قدرت ساواک از سوی موسسه وابسته به وزرات اطلاعات جمهوری اسلامی قابل فهم است چرا که آنان از شبح چریک فدایی که روزگاری بزرگترین سازمان چپ خاورمیانه محسوب می شد ، همچنان در هراسند و بهمین خاطر از میان اسناد دست چنین شده در جهت ویران سازی اسطوره های فدایی می پرداز وهمچنین خراب کردن اشخاصی که همچنان در جبهه اپوزیسیون رزیم اخوندی فعالند را هدف این کتاب است . در حالی امروز دیگر چیزی بنام سازمان چریکها موجود نیست در واقع این سازمان به تاریخ پیوسته است چرا هنوز رزیم از" مرده این سازمان "می ترسد؟

در بخش اسناد و اعترافات چریکها دروغ هایی گفته شده است که امید است توسط فدائیان سابق که در کوشه و کنار این جهان هنوز نفس می کشند ؛ جز به جز افشاء شود البته منظور و هدف لاپوشانی کردن تفکر و عملکرد بغایت غلط چریکهای فدایی در آن روزگار نیست . من خود سعی می کنم در چند مورد بشکل خاطر نویسی در پاسخ به ادعای نویسنده این کتاب ؛ اطلاعات درستی را برای علاقمندان بنویسم

جایگاه این کتاب در مجموعه اعترافات تلویزیونی قرار دارد و گویا وزرات اطلاعات قصد دارد برای احزاب سیاسی قدیم و جدید تارخ بنویسد .

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.