ایران و خاورمیانه از محورهای مناظره نامزدهای دموکرات

مناظره شش تن از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۲۴ دی ماه در دانشگاه «دریک» در دیمونیز در ایالت آیوا برگزار شد.

در این مناظره الیزابت وارن٬ ایمی کلوباچر ، برنی سندرز، جو بایدن، پیت بوتجج، و تام استایر حضور داشتند.

نخستین پرسش این مناظره در خصوص سیاست خارجی آمریکا و آمادگی برای فرماندهی کل قوا بود. در این بخش نامزدهای دموکرات به سوابق و شایستگی خود را برای رسیدن به این مقام مطرح کردند.

درخواست خامنه‌ای برای خروج آمریکا

مجری این مناظره از برنی سندرز پرسید: آیت الله خامنه‌ای خواستار خروج نیروهای آمریکایی از منطقه شده است و شما هم هچنین موضعی دارید؟

برنی سندرز در پاسخ گفت، بگذارید قبل پاسخ به این بگویم که ما دو فاجعه بزرگ سیاست خارجی آمریکا در دوران معاصر ما یعنی جنگ ویتنام و جنگ عراق بر اساس دروغ بود و حالا هم نگرانم که ما یک رئیس جمهوری داریم که دارد دروغ می‌گوید که می‌تواند ما را به سمت جنگی سوق دهد که حتی از آنها بدتر باشد.

سناتور سندرز در ادامه گفت، در پاسخ به پرسش شما، ما به ائتلاف بین المللی احتیاج داریم. ما نمی‌توانیم به صورت یکجانبه عمل کنیم.

وی در ادامه بر ضرورت بازگشت به توافق اتمی با ایران و مذاکره به همراه پنج قدرت جهانی تاکید کرد.

پیت بوتجج، فرماندار شهر سات بند، ایندیانا، در خصوص سیاست خود در قبال ایران تاکید کرد که هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست یابد. وی با این حال از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته‌ای با ایران، برجام ، انتقاد کرد.

پیت بوتجج تصریح کرد: اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی یک اولویت است چرا که برای امنیت آمریکا بسیار مهم است.

وی اضافه کرد، توافق هسته‌ای با ایران داشت کار خود را انجام می‌داد ولی با خروج از این توافق منطقه الان با خطر بیشتر مواجه است، و جرقه زنجیره ای از حوادث را رقم زده است که با تشدید تنش ، حتی ما را در آستانه جنگ قرار داده است.

سناتور برنی سندرز در ادامه تاکید کرد که مسائل خاورمیانه می‌بایست در چارچوب ائتلاف بین المللی حل و فصل شود نه از طریق درگیری و جنگ.

سناتور ایمی کلوباچر نیز در این خصوص تاکید کرد که بار دیگر مذاکره با ایران را سر خواهد گرفت و ائتلاف بین المللی را در این زمینه ایجاد خواهد کرد.

سناتور کلوباچر هم با اشاره به این که نباید اجازه داد که ایران به سلاح اتمی دست یابد، گفت، ایران به دلیل اقدامات دونالد ترامپ به یکی از مهم‌ترین تهدیدها برای آمریکا بدل شده است.

سناتور سندرز هم با تاکید بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی گفت که از مذاکرات برای بازگشت ایران به توافق هسته ای حمایت خواهد کرد.

در ادامه همه نامزدهای دموکرات بر ضرورت اجازه کنگره برای جنگ احتمالی با ایران تاکید کردند.

در این مناظره سناتور برنی سندرز و سناتور الیزابت وارن خواستار خروج نیروهای عملیاتی آمریکا از منطقه خاورمیانه بودند. در مقابل جو بایدن، سناتور کلوباچر و پیت بوتجج بر ضرورت نیروهای عملیاتی معدودی در منطقه برای مقابله با تروریسم تاکید کردند.

جو بایدن، معاون سابق ریاست جمهوری، تاکید کرد ضروری است که نیروهای آمریکایی در منطقه خلیج فارس حضور داشتند.

او تصریح کرد نباید خروج نیروها از منطقه به مبارزه با داعش ضربه بزند.

سناتور الیزابت وارن هم در این زمینه گفت، ایالات متحده می بایست رویکرد خود را تغییر دهد اقدام نظامی برای حل مشکلاتی که راه حل نظامی ندارند، پایان دهد.

در ادامه این مناظره نامزدهای دموکرات دیدگاه‌های خود را در خصوص اقتصاد، بیمه و بهداشت عمومی مطرح کردند.

در این مناظره نامزدهای دموکرات از درگیری لفظی صریح با یکدیگر پرهیز کردند. اما رویارویی برنی سندرز و الیزابت وارن بر سر احتمال پیروزی یک زن در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا با حاشیه هایی همراه بود.

طی روزهای اخیر گزارش هایی در خصوص اظهارات برنی سندرز احتمال کم پیروزی یک زن در انتخابات ریاست جمهوری آینده در رسانه های آمریکا منتشر شده است.

هنگامی که مجری از برنی سندرز در این اظهارات پرسید، او طرح چنین سخنانی را تکذیب کرد.

پایان این مناظره الیزابت وارن از دست دادن با برنی سندرز خودداری کرد.

اولین انتخابات مقدماتی نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سه هفته دیگر در ایالات آیوا برگزار می شود.

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: