جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط شده به اوکراین می‌رود

آقای رضایی‌فر گفته است:"با استفاده از تخصص کشورهای فرانسه، کانادا و آمریکا سعی می‌کنیم جعبه‌های سیاه هواپیما را در شهر کی‌یف بازخوانی کنیم".پیش از این علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران اعلام کرده بودند

که جعبه سیاه کشف شده در محل سقوط را تحویل شرکت سازنده، بوئینگ، یا دولت آمریکا نخواهد داد

جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط شده به اوکراین می‌رود

  •  
جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینیحق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionجعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی

حسن رضایی‌فر، مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران از ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط شده خطوط هوایی اوکراین به این کشور به درخواست تیم تحقیقات اوکراین خبر داده است.

آقای رضایی‌فر به خبرگزاری تسنیم گفته است که طرف ایرانی "به صورت مکرر با تیم کارشناسان اوکراینی جلسات برگزار" کرده و بر همین اساس "جعبه‌های سیاه در ایران خوانده نمی‌شود".

این مقام مسئول دولت ایران گفته است که ارسال جعبه سیاه "با توجه به درخواست اوکراینی‌ها" صورت می‌گیرد و "جعبه‌های سیاه به این کشور منتقل می شود".

آقای رضایی‌فر تاریخ دقیقی در خصوص زمان ارسال جعبه سیاه اعلام نکرد.

آقای رضایی‌فر گفته است:"با استفاده از تخصص کشورهای فرانسه، کانادا و آمریکا سعی می‌کنیم جعبه‌های سیاه هواپیما را در شهر کی‌یف بازخوانی کنیم".

جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینیحق نشر عکسGETTY IMAGES

وی گفته است که اگر بازخوانی جعبه سیاه در اوکراین موفقیت‌آمیز نباشد، "جعبه سیاه به کشور فرانسه انتقال داده می شود".

پیش از این علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران اعلام کرده بودند

 که جعبه سیاه کشف شده در محل سقوط را تحویل شرکت سازنده، بوئینگ، یا دولت آمریکا نخواهد داد.پس از این اظهار نظر اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ابراز امیدواری کرد که مقامات ایرانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را "در اختیار تیم‌های بررسی‌کننده قرار دهد."

به طور معمول شرکت سازنده هواپیما در تحقیقات مشارکت می‌کند و کارشناسان می‌گویند کمتر کشوری توانایی تحلیل جعبه های سیاه را دارد. جعبه سیاه شامل دستگاه ضبط داده های پرواز و دستگاه ضبط صداهای کابین خلبان است.

۱۸ دی ماه، ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق که به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی به دست آمریکا بود، یک هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین دقایقی بعد از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی تهران سقوط کرد.

منابع ایرانی ابتدا علت سانحه را نقص فنی اعلام کردند اما سه روز بعد و پس از انتشار اطلاعاتی از سوی منابع غیرایرانی مبنی بر اصابت یک موشک به هواپیما، ایران رسما اعلام کرد که این هواپیما به اشتباه هدف پدافند سپاه پاسداران قرار گرفته است.

منبع: 
bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: