کنفرانس برلین و راه دشوار رسیدن به آتش‌بس در لیبی

تلاش برای جلوگیری از تبدیل لیبی به صحنه جنگهای نیابتی
ژنرال حفتر هفته گذشته و در سفر به مسکو حاضر نشد به امضا قرارداد آتش‌بس تن دهد. ژنرال حفتر از سوی مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی نیز حمایت می‌شود.نشست بر این تلاش متمرکز شده که از تبدیل شدن لیبی به صحنه‌ای برای جنگ‌های نیابتی همانند سوریه جلوگیری شود.

 

کنفرانس برلین و راه دشوار رسیدن به آتش‌بس در لیبی

سران ۱۰ کشور جهان در برلین جمع شده‌اند تا راهی برای عبور از جنگ داخلی در لیبی و برقراری آتش‌بس در آنجا بیابند. صدراعظم آلمان و وزیر خارجه آن با طرف‌های درگیر در این کشور گفت‌وگو کرده‌اند. مرکل نقش محوری در این نشست دارد.

    

 

default

 

کنفرانس بین‌المللی لیبی از ظهر یکشنبه ۲۹ دی (۱۹ ژانویه) در برلین پایتخت آلمان با خوش‌آمدگویی آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور آغاز شد. روی میز کنفرانس پینشهادهای مختلفی برای آتش‌بس در لیبی قرار دارد. محور این نشست بر این تلاش متمرکز شده که از تبدیل شدن لیبی به صحنه‌ای برای جنگ‌های نیابتی همانند سوریه جلوگیری شود.

 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در این نشست بر اهمیت یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی در لیبی تاکید کرد. او گفت که باید از گسترش جنگ در این کشور جلوگیری کرد تا لیبی دچار یک فاجعه انسانی و تجزیه نشود. او هم‌چنین به تاثیرات جنگ لیبی برای کشورهای مجاور، از جمله گسترش تروریسم، قاچاق انسان، مواد مخدر و اسلحه اشاره کرد.

طرفین متخاصم

در میان شرکت کنندگان در این نشست می‌توان به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد. در میان این کشورها روسیه و فرانسه از ژنرال حفتر حمایت می‌کنند که بخش‌های بزرگی از لیبی را در کنترل خود دارد. ترکیه از فیاز سراج، رئیس دولت رسمی لیبی حمایت می‌کند که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده است. رجب طیب اردوغان در این کنفرانس از ژنرال حفتر خواست در اولین گام برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی سلاح‌ را بر زمین بگذارد.

فیاز سراج و خلیفه حفتر هردو به برلین سفر کرده‌‌اند و پیش از شروع رسمی کار کنفرانس با آنگلا مرکل و هایکو ماس گفت‌وگو کرد‌ه‌اند، اما فعلا در کنفرانس حضور ندارند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نقش محوری را در کنفرانس لیبی برعهده دارد

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نقش محوری را در کنفرانس لیبی برعهده دارد

 

فیاز سراج خواستار تشکیل یک نیروی بین‌المللی برای حفظ امنیت در لیبی شده است. او گفته است اگر ژنرال حفتر دست از حملات خود نکشد، باید نیرویی تحت نظارت سازمان ملل را برای حفظ جان مردم در این کشور گمارده شود. این پیشنهاد را جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز کرده پیشتر کرده بود. او گفته بود لیبی مهم‌ترین کشور در مسیر حرکت مهاجران به سمت اروپاست.

حفتر مخالف آتش‌بس

ژنرال حفتر هفته گذشته و در سفر به مسکو حاضر نشد به امضا قرارداد آتش‌بس تن دهد. او ابتدا پس از دیدار هایکو ماس از بنغازی و گفت‌وگو با او اعلام کرد که حاضر به پذیرش آتش‌بس است.

اما در آستانه نشست برلین نیروهای او در نزدیک طرابلس گروهی از واحدهای ارتش فیاز سراج را مورد حمله قرار دادند.  روز گذشته هم‌چنین پنج بندر مهم صادارت نفت لیبی به تصرف نیروهای حفتر در آمد. ژنرال حفتر از آوریل سال گذشته لشکرکشی خود را به سوی طرابلس پایتخت لیبی آغاز کرد و به نزدیکی این شهر رسیده است.

دیدار پمپئو و چاووش اوغلو

مایک پمپئو و داوود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز پیش از شروع این کنفرانس باهم گفت‌‌وگو کردند. در پی این گفت‌وگو وزیر خارجه آمریکا در توییتر خود نوشت که در کنار قرارداد آتش‌بس خواهان یک مکانیسم نظارت بر جنگ داخلی در لیبی شده و با چاووش اوغلو در این زمینه نظر مشترکی دارد.

لیبی که از سال ۲۰۱۱ و با سقوط معمر قذافی دیکتاتور در این کشور درگیر برخوردهای خشونت‌آمیز است، اکنون صحنه جنگ منافع کشورهای مختلف شده است. ژنرال حفتر از سوی مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی نیز حمایت می‌شود.

منبع: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: