دستگیری تتلو،عذرخواهی چند جوان هنرمند و چهار سوال در ارتباط با یک عکس ضد جنگ

تتلو قهرمان ما نیست اما آزادی بیان حق اوست
خبرگزاری های ج.ا گفتند تتلو به درخواست پلیس اینترپل و همکاری پلیس ترکیه برای بازگردان به ایران بازداشت شده
ج.ا باید بدونه مخالفت ما با عملکرد این هنرمند باعث نمی شه از حقوق انسانیش دفاع نکنیم. بازگردانندن تتلو به ایران جان او را به خطر می اندازد

تتلو قهرمان ما نیست اما آزادی بیان حق اوست

 بی بی سی: هادی شیرزاد، رییس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی ایران می‌گوید که بازداشت"امیرحسین مقصودلو" (تتلو) در ترکیه با درخواست مراجع قضایی ایران انجام شده است.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) افزوده است که به دنبال درخواست نیروی انتظامی ایران، "پلیس اینترپل برای این فرد اعلان قرمز صادر کرد."

همچنین سایت پلیس ایران نوشته است که "به درخواست مرجع قضائی به دلیل ترغیب شهروندان خصوصاً جوانان به استفاده از مواد مخدر به ویژه روانگردان‌ها و نیز اشاعه فساد، پلیس بین‌الملل ناجا [نیروی انتظامی جمهوری اسلامی] برای تبعه ایرانی 'امیرحسین مقصودلو ' (تتلو) از طریق سازمان اینترپل اعلان قرمز صادر کرد که در نتیجه آن، فرد یاد شده توسط پلیس ترکیه بازداشت شده است."

امیرحسین مقصودلو، مشهور به تتلو، خواننده ایرانی در گذشته بارها خبرساز شده است.

او از چهره‎های جنجالی شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام است. نوشته‎های او درباره موضوعات گوناگون از جمله محرم و نحوه قربانی کردن حیوانات، حجاب و اظهار نظر درباره مقامات جمهوری اسلامی ایران بحث‌انگیز و حتی به بازداشت او انجامیده است.

تتلو درجریان انتخابات ریاست جمهوری در ایران از ابراهیم رئیسی که در آن زمان "تولیت آستان قدس رضوی" بود حمایت کرد و در گفتگویی با بی بی سی فارسی گفت که دلیلش حمایتش از آقای رئیسی این بوده که "جوانی و قدرت" آقای رئیسی را سنجیده و به همین دلیل "یک تنه" از او حمایت کرده، هر چند که به خاطر این تصمیم فشارهای زیادی را متحمل شده است.

امیر تتلو در گفتگو با بهزاد بلور، مجری برنامه بلور بنفش درسال ۲۰۱۸، گفت که هدفش از هواداری‌ جمهوری اسلامی ایران این بود که بتواند ثابت کند کسی با مشخصات ظاهری او (خالکوبی روی صورت و بدن و گوشواره) می‌تواند مجوز خوانندگی بگیرد و اگر او موفق به این کار شود، راه برای دیگران نیز باز خواهد شد.

تتلو پیشتر با خواندن ترانه‌ای در انتخابات ۱۳۸۸ از میرحسین موسوی حمایت کرده بود.

او چند سال پیش به دلیل اهانت به یک مقام قضایی بازداشت و پس از از ۶۲ روز به قید وثیقه آزاد شد. پیش از آن هم یک بار به دلیل "فعالیت زیر زمینی" بازداشت شده بود.

همچنین انتشار ویدئوکلیپ امیر تتلو روی ناو دماوند نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران جنجال‎های فراوانی در پی داشت.

امیر حسین مقصودلو (تتلو) در سال ۱۳۶۲ در تهران متولد شد و فعالیت خود را با رپ‌خوانی در سال ۱۳۸۲ آغاز کرد. او یکی از پرطرفدارترین چهره‌های ایرانی در اینستاگرام است که میلیون ها نفر دنبال‌کننده دارد. طرفداران او خود را تتلیتی (نام یکی از آلبوم‌های امیر تتلو) می‌نامند.

رادیو فردا - امیرحسین مقصودلو، مشهور به تتلو، خواننده ایرانی ساکن ترکیه با انتشار پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از «بازداشت» خود به‌دست پلیس ترکیه خبر داد.

او نوشته است که پلیس ترکیه به او گفته است «دولت ایران تو را می‌خواهد. مهر قرمز روی توست.»

تتلو افزوده است که پلیس می‌گوید «دولت ایران گفته این جوان‌ها را تشویق می‌کند به مواد مخدر و می‌خواهند مرا به ایران برگردانند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد نوریان، معاون اجتماعی و سخنگوی ناجا، نیز در این باره گفته است: «به درخواست مرجع قضائی، پلیس بین الملل ناجا برای تبعه ایرانی امیرحسین مقصودلو (تتلو) از طریق سازمان اینترپل اعلان قرمز صادر که در نتیجه آن فرد یاد شده توسط پلیس ترکیه بازداشت شده است.»

با مراجعه به صفحه مربوط به اعلان قرمز پلیس بین‌الملل، اینترپل، نام امیرحسین مقصودلو در آن دیده نمی‌شود.

«روناک»، مدیر برنامه تتلو نوشته است که امیر تتلو که سال‌ها ساکن ترکیه بود، بعد از مدت‌ها سرانجام «ویزای بریتانیا» را دریافت کرد و هنگام عزیمت به این کشور، از سوی پلیس بازداشت شد.

مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

گفته می‌شود او بامداد امروز، سه‌شنبه ۸ بهمن، در اداره مهاجرت استانبول بازداشت شده است.

در مورد علت بازداشت این خواننده خبری منتشر نشده، اما مدیر برنامه‌های وی از احتمال تحویل این خواننده به پلیس ایران ابراز نگرانی کرده است.

در صفحه روناک در اینستاگرام، ویدیویی نیز منتشر شده که به نظر می‌رسد خود تتلو پس از بازداشت و در خودروی پلیس آن را ضبط کرده است.

امیر تتلو از جمله خوانندگان پرحاشیه ایرانی است که علاوه بر محتوای ترانه‌هایش، پست‌ها و ویدیوهای جنجال‌برانگیزی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کرد.

این خواننده یکی از پرطرفدارترین کاربران فارسی‌زبان در شبکه‌های مجازی است و بیش از ۴ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام دارد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری پیشین ایران انتشار ویدئویی از تتلو در کنار ابراهیم رئیسی، نامزد اصلی اصولگرایان جنجال‌برانگیز شد و انتقاد بسیاری از هواداران آقای رئیسی را برانگیخت.

او دلیل حمایتش از ابراهیم رئیسی، تولیت وقت آستان قدس رضوی ایران و رئیس فعلی قوه قضائیه جمهوری اسلامی را «جوانی و قدرت» آقای رئیسی عنوان کرده بود.

تتلو در ایران هم به خاطر «فعالیت‌های زیرزمینی» بازداشت شده بود و انتشار ویدئوکلیپی از او بر روی ناو دماوند نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی جنجال‎های فراوانی در پی داشت.

در آبان‌ماه سال گذشته، تتلو در واکنش به انتشار خبر آتش زدن ۷۲ کبوتر برای یک مراسم تعزیه، در اظهاراتی تند به این موضوع واکنش نشان داده و درباره محرم و امام حسین به طرح نقطه‌نظراتی پرداخت که با انتقاد تند شماری از نیروهای مذهبی و حزب‌الله در فضای مجازی مواجه شد.

اول مهرماه پارسال، در این رابطه غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی وقت قوه قضائیه گفت که تتلو به صورت غیابی محاکمه می‌شود و اگر قاضی تشخیص دهد حکمش را هم صادر می‌کند.

 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: