سن زنان سرپرست خانوار ایران به ۱۴ سالگی رسید

مدیرعامل جمعیت امام‌علی گفت: میانگین سنی زنان سرپرست خانوار در کشور، ۱۸ تا ۶۰ سال را شامل می‌شود، اما در بعضی از استان‌هایی که کودک‌همسری شایع است، زنانی با سن ۱۴ تا ۱۵ سال هم سرپرستی خانواده را به دوش می‌کشند.

 

مدیرعامل جمعیت امام‌علی(ع) گفت: میانگین سنی زنان سرپرست خانوار در کشور، ۱۸ تا ۶۰ سال را شامل می‌شود، اما در بعضی از استان‌هایی که کودک‌همسری شایع است، زنانی با سن ۱۴ تا ۱۵ سال هم سرپرستی خانواده را به دوش می‌کشند.

به گزارش ایرنا، زهرا رحیمی درباره اینکه زنان کارگری زیر پوشش این جمعیت چه تعداد و به چند گروه تقسیم می‌شوند، اظهار کرد: ما به این زنان کارگر نمی‌گوییم. بلکه آنها را سرپرست خانوار می‌خوانیم. ۹۰ درصد از این زنان که با ما همکاری می‌کنند، بی‌ سرپرست یا بدسرپرست هستند که فرایند توانمند شدن را برای تولید محصولات مادی و معنوی طی می‌کنند تا درنهایت بتوانند چرخ زندگی خود را بچرخانند.رحیمی درباره دسته‌بندی این زنان برای توانمندسازی گفت: این زنان عبارتند از زنان مطلقه و همسرفوت‌شده، زنان خانوارهای کارگری و بسیار کم‌درآمد، زنان دارای همسران معتاد که همسرانشان در خانه حضور دارند، اما برای تامین معاش کار نمی کنند، زنان دارای شوهران زندانی، زنان دارای فرزند از ازدواج موقت، زنانی که به دلیل ازکارافتادگی شوهر، نان‌آور خانه شده‌اند و دخترانی که به نوعی نان‌آور خانه‌اند. همه این زنان جزو گروه‌های مخاطب ما در بحث توانمندسازی هستند.او درباره اینکه جمعیت امام‌علی در چه مناطقی بیشترین پوشش را دارد، گفت: بیشترین پوشش ما در تهران و شهرهای اطراف آن است اما در کرمانشاه، مشهد، قم، بوشهر، ساری، کرمان، سیستان و بلوچستان هم زنان زیادی با ما همکاری می‌کنند.ناهید تاج‌الدین، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که در حال حاضر حدود ۳ میلیون زن سرپرست خانوار در سراسر کشور داریم و آمارهای به دست آمده نشان می‌دهد که طی ۱۰ سال گذشته تعداد خانواده‌های دارای سرپرست زن نسبت به مردان ۵۸ درصد افزایش داشته است.

 https://www.iranpressnews.com/source/220095.htm

 
 
 
زنان سرپرست خانوار
 
منبع: 
ایران پرس نیوز
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: