سازمان هاي حقوق بشري در باره اعدام روح‌الله زم هشدار دادند

سازمان گزارشگران بدون مرز درباره خطر اعدام روح‌الله زم، از گردانندگان کانال تلگرامی پرطرفدار آمدنیوز، هشدار داده و گفته است با طرح اتهام‌های "افساد فی الارض" و "جاسوسی" علیه آقای زم، او با احتمال مجازات مرگ روبرو است.
رضا معینی، مسئول دفتر ایران و افغانستان گزارشگران بدون مرز گفته محاکمه روح‌الله زم "ناعادلانه و مغایر با قانون در داخل کشور و موازین حقوق جهانی" است

آقای معینی از مقام‌های حقوق بشری سازمان ملل خواسته است که فورا در این پرونده مداخله کنند.

محاکمه روح‌الله زم از چند روز پیش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی آغاز شده است. 

گزارشگران بدون مرز از قول یکی از نزدیکان روح‌الله زم گفته که به او توصیه شده تا وکیل مورد تایید مقام‌های امنیتی و قضایی را بگیرد و "وضعیتش را بدتر" نکند.

این توصیه‌ای است که گزارشگران بدون مرز می‌گوید "به همه‌ زندانیان عقیدتی در مدت بازداشت و بازجویی گفته می‌شود. دادگاه‌های انقلاب که خود غیر قانونی هستند، متهم‌ها را از حقوق اولیه خود از این میان داشتن وکیل به انتخاب خود محروم می‌کنند."

روح‌الله زم از طرف گزارشگران بدون مرز به عنوان "شخصیتی مناقشه‌برانگیز" توصیف شده که در رقابت‌های رسانه‌ای میان نیروهای مختلف حکومت ایران از او استفاده می‌شده، اما به هر حال کانال تلگرامی آمدنیوز در مواردی اخبار "محرمانه" افشا می‌کرد.

آمدنیوز در قالب یک وبسایت آغاز به کار کرد و بعدتر در قالب کانالی تلگرامی پرخواننده شد. این کانال با افشای چند خبر پشت پرده و امنیتی، نظیر حساب‌های بانکی رئیس قوه قضاییه و پرونده آزار جنسی سعید طوسی، توجه بسیاری را جلب کرد. البته این کانال اخباری را هم منتشر کرد که نادرستی آنها مشخص شد.

در اعتراضات گسترده دی ماه ۱۳۹۶ آمدنیوز یکی از رسانه‌هایی بود که فراخوان تجمعات اعتراضی در آن منتشر می‌شد.

آقای زم، که از گردانندگان اصلی آمدنیوز بود، با ١٧ ردیف اتهامی روبرو است و توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه می‌شود.

آقای صلواتی قاضی بسیاری از پرونده‌های سیاسی و امنیتی بوده است. از جمله با حکم او مجید جمالی فشی در پرونده سوءقصد به دانشمندان هسته‌ای ایران اعدام شد. مازیار ابراهیمی، متهم دیگر این پرونده، سال‌ها بعد فاش کرد که به همراه دیگر مجبور به اعتراف دروغ در این زمینه شده بود.

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: