برایان هوک: جمهوری اسلامی یا باید به حکومتی عادی تبدیل شود، یا سقوط کند

نباید در بحث‌ میانه‌رو و تندرو درگیر شویم
برایان هوک، نماینده ویژه امریکا در امور ایران، روز سه‌شنبه در نشست بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها با موضوع اعتراض‌های ایران گفت، ‌آینده ایران به دست مردم ایران رقم می‌خورد نه ایالات‌متحده و آمریکا در کنار مردم ایران قرار دارد.

برایان هوک، نماینده ویژه امریکا در امور ایران، روز سه‌شنبه در نشست بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها با موضوع اعتراض‌های ایران گفت، ‌آینده ایران به دست مردم ایران رقم می‌خورد نه ایالات‌متحده و آمریکا در کنار مردم ایران قرار دارد.

هوک در این نشست گفت که آمریکا باید در کنار مردم ایران بایستد و در بحث‌های مربوط به میانه‌رو و تندرو درگیر نشود. او همچنین تاکید کرد که افرادی که در ساختار رژیم جمهوری اسلامی قرار دارند، تندرو محسوب می‌شوند. نمونه‌ آن ویدئو‌های محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران است که ۴۰ سال پیش شعار مرگ بر آمریکا سر می‌داد.

در جریان اعتراض‌های سراسری در ایران که از ۲۴ آبان‌ماه آغاز شد و به مدت یک هفته ادامه داشت،‌ دست‌کم ۲۰۸ نفر کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شدند. نیروهای امنیتی با استفاده از فضای ایزوله شده ناشی از قطع تقریبا کامل شبکه اینترنت به روی معترضان به وضعیت وخیم معیشتی آتش گشودند.

مقامات جمهوری اسلامی هنوز آمار کشته‌ها را اعلام نکرده‌اند اما سایت کلمه تعداد آنها را ۳۶۶ نفر و روزنامه نیویورک‌تایمز تعداد کشته‌ها را تا ۴۵۰ نفر و حتی بیشتر اعلام کرده است. وزارت امور خارجه آمریکا نیز به آمار هزار کشته اشاره کرده است.

مقامات آمریکایی در جریان اعتراض‌های مردمی در ایران بارها از معترضان حمایت کرده و از مردم خواستند با ارسال فیلم‌ها و تصاویر مربوط به سرکوب‌ها، به شناسایی و تحریم مسئولان کشتار و خفقان کمک کنند.

در همین راستا محمد جواد آذری جهرمی، ‌وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی به دلیل نقش‌آفرینی در نقض حقوق بشر و قطع اینترنت تحریم شد.

برایان هوک نیز به عنوان نماینده امور ایران در دولت دونالد ترامپ،‌ کمپینی را برای اطلاع رسانی در مورد سرکوب‌ها و نقض حقوق بشر در ایران راه‌اندازی کرده و در روزهای اخیر بارها از طریق تصاویر ویدئویی، در این زمینه صحبت کرده است.

هوک روز گذشته در بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، مدعی شد که پس از شکست داعش، حکومت جمهوری اسلامی در حال تبدیل شدن به بزرگترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است و سیاست فشار حداکثری آمریکا برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی ادامه خواهد یافت تا یا رژیم جمهوری اسلامی به یک حکومت عادی تبدیل شود و یا اینکه دچار فروپاشی شود.

این درحالی است که معترضان در لبنان و عراق نیز نسبت به دخالت جمهوری اسلامی در امور داخلی کشورهای‌شان اعتراض می‌کنند و تا کنون بارها کنسولگری‌های ایران در نجف و کربلا را به نشانه نارضایتی از اقدامات جمهوری اسلامی در عراق به آتش کشیده‌اند.

هوک در بخش دیگری از اظهارات خود اعتراض‌های مردمی آبان‌ماه در ایران را مرگبار‌ترین اعتراض‌ها در چهار دهه گذشته توصیف کرد. نیویورک‌تایمز هم قبلا این ناآرامی‌ها را در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه توصیف کرده بود.

هوک به کشتار نوجوانان در جریان این اعتراض‌ها اشاره کرد. او همچنین از کشتار در ماهشهر سخن گفت و به گزارش‌هایی اشاره کرد که در مورد دریافت پول از خانواده قربانیان برای تحویل پیکر کشته‌شدگان منتشر شده است.

نماینده ویژه آمریکا در  امور ایران رفتار حکومت در برابر معترضان را بی‌رحمانه و غیر قابل قبول خواند و از ایران خواست هر چه سریعتر همه زندانیان سیاسی را آزاد کند.

مقامات جمهوری اسلامی موضع‌گیری‌های مکرر مقامات آمریکایی در حمایت از معترضان ایرانی را مورد انتقاد قرار داده و از طریق سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع آمریکا است، اعتراض خود را 

 
منبع: 
ایندیپندنت فارسی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: