سپهبد ربیعی: آمریکا دم شاه را گرفت و مثل یک موش مرده بیرونش انداخت!

سپهبد امیرحسین ربیعی، فرمانده نیروی هوایی شاهنشاهی ایران در زمان انقلاب ۱۳۵۷، در پی سرنگونی رژیم پادشاهی گفت: «آمریکا دم شاه را گرفت و مثل یک موش مرده او را بیرون انداخت. ژنرال هایزر مأموریت داشت ترتیب ورود خمینی را به ایران بدهد."

 

 

سپهبد امیرحسین ربیعی، فرمانده نیروی هوایی شاهنشاهی ایران در زمان انقلاب ۱۳۵۷، در پی سرنگونی رژیم پادشاهی گفت: «آمریکا دم شاه را گرفت و مثل یک موش مرده او را بیرون انداخت. ژنرال هایزر مأموریت داشت ترتیب ورود خمینی را به ایران بدهد." [۱]

سپهبد ربیعی از خلبانان برجسته ی نیروی هوایی ایران بود، که سال ها در آمریکا آموزش های گوناگون خلبانی و نظامی را فراگرفته بود و ارتباط نزدیکی با فرماندهان نظامی آمریکایی داشت.

سپهبد ربیعی، به علت آشنایی نزدیک با ژنرال های آمریکایی و تسلط عالی بر زبان انگلیسی، در بسیاری نشست های میان فرماندهان ارتش ایران و مشاوران نظامی آمریکایی نقش مترجم را به انجام می رساند، چنانکه در گفتگوی ژنرال هایزر با فرماندهان ارتش شاهنشاهی نیز این نقش را بر عهده داشت.   

 ژنرال رابرت هایزر، معاون فرمانده کل نیروهای «ناتو» و فرستاده ی ویژه ی دولت آمریکا به ایران بود که در ۱۴ دی ۱۳۵۷ به ایران آمد و تا ۱۴ بهمن همان سال در این کشور ماند.

هایزر کوشید تا فرماندهان ارتش پادشاهی را از ایستادگی در برابر روح الله خمینی منصرف و به پیروی از روح الله خمینی تشویق کند.

ربیعی در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷، پس از ورود روح الله خمینی به ایران، یک هلی کوپتر نیروی هوایی شاهنشاهی را به خلبانی فرمانده یگان هلیکوپتری نیروی هوایی به فرودگاه مهرآباد فرستاد تا به عنوان تاکسی هوایی در خدمت خمینی باشد!

خمینی با همین هلی کوپتر به قطعه ی ۱۷ بهشت زهرا آمد و پس از انجام سخنرانی مشهور خود، بهشت زهرا را ترک کرد.

سپهبد امیرحسین ربیعی در ۲۰ فروردین ۱۳۵۸، به حکم صادق خلخالی، در زندان قصر تهران اعدام شد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[۱] روزنامه ی اطلاعات ، ۲۰ فروردین ۱۳۵۸

 

 

برگرفته از: 
https://t.me/jonbesheiranian/11188
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: