پاسخ پزشکی قانونی به روحانی: وظیفه‌ای برای اعلام آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان نداریم

رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران به سخنان روز گذشته حسن روحانی در مورد آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان واکنش نشان داده و اعلام این آمار را به دولت او مربوط دانسته است.
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی خود

رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران به سخنان روز گذشته حسن روحانی در مورد آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان واکنش نشان داده و اعلام این آمار را به دولت او مربوط دانسته است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت آمار کشته‌شدگان "در اختیار پزشکی قانونی کشور است. "

او گفت "اگر برای پزشکی قانونی همه ابعاد روشن است که قاعدتا در این مدت باید روشن باشد آنها می‌توانند این مسئله را اعلام کنند و مشکلی نیست."

بیش از دو ماه از اعتراض‌های آبان‌ماه در ایران می‌گذرد و هنوز شمار افرادی که در جریان اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین کشته و یا بازداشت‌ شدند مشخص نیست.

عباس مسجدی آرانی، رئیس پزشکی قانونی ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است اعلام این آمار، براساس مصوبه شورای امنیت ملی "برعهده دولت است."

آقای مسجدی آرانی گفته است دولت باید این آمار را اعلام کند، "ما نکته‌ای در این رابطه نداریم."

اعتراض‌های آبان با افزایش ناگهانی و اعلام نشده قیمت و سهیمه‌بندی شدن بنزین آغاز شد اما اعتراضات به سرعت گسترش یافت و شهرهای مختلف ایران را فرا گرفت. این اعتراض‌ها به طرز شدیدی سرکوب شد.

خبرگزاری رویترز شمار کشته‌شدگان را تا ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد و سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل نیز دست کم از کشته شدن ۳۰۴ نفر خبر داد. مقام‌های جمهوری اسلامی آمار رسانه‌های خارجی را نادرست می‌خوانند اما در عین حال از اعلام آمار خودداری می‌کنند.

عباس مسجدی آرانی، رئیس پزشکی قانونی ایران به ایلنا گفته است سازمان زیر نظرش، "هیچ وظیفه‌ای" برای اعلام عمومی این آمار ندارد.

آقای مسجدی آرانی در مورد وجود افراد "مجهول‌الهویه" در میان کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان گفته است "همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است. تمام اطلاعات در این رابطه را می‌توانید از آقای وزیر کشور سوال کنید."

به نظر می‌رسد منظور رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران شورای امنیت کشور باشد که زیر نظر وزیر کشور فعالیت می‌کند.

در اعتراض‌های آبان به شمار زیادی بانک، پمپ بنزین، فروشگاه‌های بزرگ، ساختمان‌های دولتی، ایستگاه‌های پلیس و تاسیسات دیگر آسیب‌های جدی وارد شد.

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: