رفتن به محتوای اصلی

چالش برای همه انسانیت یعنی چه؟
01.03.2020 - 10:51

 

امروز تیتر بزرگ نیورک تایمز این بود : ایران تهدید جهانی برای بیماری کرونا. بله مرکز ویروس از چین چرخید و شد ایران

 

در اواخر ماه بهمن روزنامه تسنیم مصاحبه ای با سفیر چین در ایران انجام  داد که بیشتر از آنکه یک مصاحبه باشد به اطلاعیه غیررسمی دولت چین شبیه بود خطاب به گوش دولت ایران.

جناب سفیر که اول درخواست میکند خطابه ای ایراد کند تا ابعد جازه دهد از او سوال شود، فقط اندکی کمتر از نصف این به اصطلاح مصاحبه را، طوری به تعریف و تحسین از دولت چین در همه زمینه ها پر کرده که اساسا این سوال پیش میآید که در این صورت، و اگر چین همه چیز دارد و از همه ،حتی مقررات بین المللی بهداشت جهانی پیشتر می اندیشد و عمل میکند، چه نیازی به همه دنیا دارد و چرا این بیماری را مصمم است به جیب چالشی برای همه دنیا بگذارد؟ او که وظیفه دولت چین را در قبال مردم چین و اشخاص مقیم در خاک چین تلقی میکند، به عبارت دیگر مسئولیتی در قبال عدم اشاعه بیماری به کشور ها و ملت های دیگر از جمله ایران حس نمیکند، چالش را در چه بُعدی برای همه انسانیت تلقی میکند؟ آیا باز گذاشتن مرز های ایران به روی بیماران  بخشی از تعهد و معاملۀ پایاپای ایران با چین محسوب میشود؟ سفیر چین به یک رشته طرفداری ها از ایران، که کاملا برای چین بی ضرر و مُفت بوده اند اشاره میکند و در قبال آن بطور مکرر از ایران میخواهد مرز های خود را به روی چینی ها نبندد. سفیر چین ظاهرا بدون ذره ای احترام دیپلماتیک به روزنامه نگار کشور ماموریت خود، می خواهد به او مقاله ای را که خوانده بدهد تا او را ارشاد کرده باشد. سفیر ابراز میکند به چینی های ساکن ایران گفته شده در صورت مشاهده آثار بیماری به سفارت اطلاع دهند. سفارت چین مگر بیمارستان است یا مرکز پزشکی؟ آیا درست ترش این نیست که بیمار چینی مقیم ایران به پزشک و متخصص ایرانی آنقدر احترام بگذارد که به او مراجعه کند؟ امروز تیتر بزرگ نیورک تایمز این بود : ایران تهدید جهانی برای بیماری کرونا. بله مرکز ویروس از چین چرخید و شد ایران.

من برای آنکه از این مصاحبه محیرالعقول محروم نمانید کلیت آنرا در ذیل می آورم. هر جا زیر بعضی جملات خط کشیده شده، از سوی من است.

به این مصاحبه یکی دو خبر را که بعد ولی در رابطه با ایران و چین و همین بیماری اتفاق افتاده، اضافه کرده ام. برداشت ازآنها را به خودتان واگذار میکنم. برای شخص من صادقانه بگویم فقط یک کلمه میتواند اینجا ادای معنا کند و آن &بی رحمی& ست.

متن کامل مصاحبه با سفیر چین در ایران

سفیر جمهوری خلق چین در تهران در گفت‌وگو با تسنیم انتشار ویروس کرونا را چالشیبرای انسانیت خوانده و به سؤالاتی درباره احتمال حمله بیولوژیک بودن این ویروس پاسخ داده است.

 

 

 

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شیوع ویروس کرونا که مبدأ شیوع آن استان ووهان در کشور پهناور چین بود باعث نگرانی‌های گسترده جهانی شده است. تاکنون بیش از 13 هزار نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند و طبق جدیدترین آمار تلفات آن از 300 نفر عبور کرده است.

به‌دلیل اهمیت موضوع به‌سراغ آقای «چانگ هوا» سفیر جمهوری خلق چین در تهران رفتیم تا ابعاد مختلف این ویروس جدید را بررسی کنیم.

وی در ابتدا و پیش از شروع مصاحبه ابراز تمایل کرد که توضیحاتی را در خصوص این ویروس و اقدامات چین در این باره ارایه کند.

آقای چانگ هوا گفت: راجع به شیوع این ویروس کرونا عملاً باید بگویم همین‌طور که وزارت امور خارجه ایران گفته است این یک چالش برای همه انسانیت است. مبارزه با شیوع  این ویروس جدید نیاز دارد که جامعه بین‌المللی با هم همکاری کنند تا این مشکل حل شود. دولت چین به‌ریاست آقای شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین یک‌سری اقدامات جدی را انجام داده است. این اقدامات فراوان شامل افزایش تعطیلات، ایجاد محدودیت در رفت‌وآمد و حمل‌ونقل عمومی و تقویت نیروهای بخش بهداشتی و پزشکی هست.

سفیر چین افزود: می‌شود گفت که دولت چین  اقدامات را به‌طور سریع پیش برده و اقدامات علمی انجام داده است. یک سیستم سراسری و کشوری به‌ریاست آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین فعال شده و از سطح منطقه‌ای تا محلی در تلاش هستند مبارزه با این بیماری صورت بگیرد. کشور چین هم دارای حمایت مردم است و هم دارای توانایی قوی اقتصادی است و هم تجاربی برای مبارزه با بیماری‌ها دارد. معتقدم که با حمایت ملت چین ما اطمینان و توانایی داریم و اراده محکم داریم که در مبارزه با کرونا موفق و پیروز شویم.

قبل از آمدن شما صبح امروز تازه این خبر را در رسانه‌های چینی دیدم که یک بیمارستان جدید هزارتختخوابی در شهر ووهان ساخته شد و برای ساختن این بیمارستان تمام ظرفیت‌ها به‌کار گرفته شده و دو روز دیگر دومین  بیمارستان در آن شهر هم ساخته می‌شود و آن بیمارستان هم دارای بیش از هزار تختخواب است.

دیروز بنده با آقای دکتر سعید نمکی وزیر محترم بهداشت و آقای زبیب دستیار وزیر امور خارجه ایران دیدار کردم. برای مقامات ایرانی اقدامات جدی چین در راه مبارزه با این ویروس و به‌طور شفاف برای جامعه داخلی چین و هم جامعه بین‌المللی اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

می‌شود گفت که  در حال حاضر جریان مبارزه با شیوع این ویروس در مرحله کلیدی است و در حال حاضر شاهد هستیم که اقدامات چین هم به نتیجه مثبت رسیده است. و جناب دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در جلسه‌ آن سازمان هم گفتند که دولت چین اقدامات بی‌سابقه‌ای انجام داده است. اقدامات چین هم از مقررات بین‌المللی بهداشتی بیشتر و جلوتر است و معتقدم این اقدامات ما به نتیجه خواهد رسید و اقدامات چین را مثبت ارزیابی کردند.

سازمان جهانی بهداشت هم محدودیتی برای تجارت و یا سفر به چین توصیه نمی‌کند و توصیه نمی‌کند که  اقدامات بیشتری اتخاذ شود.

دیروز خدمت مقامات ایرانی گفتم که طرف چینی خواهشمند است که دوستان ایرانی پیشنهادات و توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی را رعایت کنند و اقدامات بیش از نیاز در مورد اعمال محدودیت نسبت به مسافران چین را اجرا نکنند.

دیروز هم باخبر شدم که از طریق پرواز هواپیمایی ماهان یک‌میلیون ماسک که هدیه هلال احمر ایران بود به پکن رسیده است و می‌خواهم از طریق رسانه شما از دولت و ملت ایران تشکر کنم. در سال گذشته (میلادی) طرف چینی با پنج پرواز کمک‌های بشردوستانه چین را برای سیل‌زدگان ایران ارسال کرد. این اقدامات دو طرف نشانگر دوستی دو کشور است که در زمان‌های سخت ملت ایران همیشه کنار دیگر ملتها هستند.

اخیراً که به‌دلیل تحولات منطقه‌ای برخی کشورها شهروندان خود را از کشور ایران خارج کردند، به‌ویژه در ماه گذشته میلادی بعد از شهادت سردار سلیمانی، برخی کشورها به اتباع خودشان توصیه کردند که از ایران خارج بشوند حتی برخی کشورها هم  اعضای خانواده دیپلمات‌های سفارت خودشان را از ایران بردند اما چین این کار را انجام نداده است.

تقریباً یک هفته پیش در تعطیلات عید چین وزارت میراث فرهنگی ایران هم برنامه‌های ویژه‌ای برای گردشگران چینی داشته است. در حال حاضر حدود دو هزار شهروند چینی در ایران هستند. البته سفارت هم به آنها توصیه کرده است که باید مراقب خودشان باشند و اگر مریض شدند حتماً به سفارت خبر بدهند.

دیروز در دیدار بنده با وزیر بهداشت ایران، ایشان هم گفتند که تا حالا داخل مرز ایران هیچ موردی از ابتلا به ویروس جدید کرونا مشاهده نشده و سفارت ایران در پکن هم اعلام کرد که ابتلای هیچ ایرانی در کشور چین به این ویروس جدید گزارش نشده است.

دو کشور چین و ایران شریک راهبردی جامعه هستند که همیشه در مسائل مهم از یکدیگر حمایت می‌کنند و به‌ویژه چین در موضوع برجام از ایران حمایت کرده است. قبلاً آقای موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه گفته است که ایران هرگز دوستانی را که در زمان‌های سخت کنار ایران بودند مثل چین و روسیه فراموش نمی‌کند.

میزان تجارت دو کشور چین و ایران در سال گذشته میلادی بیش از 20 میلیارد دلار بود. این میزان تقریباً برابر یک‌سوم میزان تجارت خارجی کشور ایران است و این میزان هم از میزان تجارت ایران با تمام کشورهای اروپایی بیشتر است.

سفارت چین سال گذشته میلادی هم بیشتر از 80 هزار ویزا برای ایرانیان صادر کرد. این تعداد ویزا نسبت به تمام ویزایی که سفارتخانه‌های اروپایی به ایران می‌دادند نیز بیشتر است. سال گذشته میلادی بیش از 80 هزار مسافران چینی به ایران سفر کردند و آقای مونسان وزیر میراث فرهنگی هم گفتند که امیدوار است در آینده هر سال یک میلیون چینی به ایران سفر کند. اقدامات ایران برای مبارزه با این بیماری را کاملاً درک می‌کنم و امیدوارم که ایران طبق توصیه‌های حرفه‌ای سازمان جهانی بهداشت محدودیت برای مسافران چین را کاهش بدهد تا مسافران سفرهای ضروری را انجام بدهند. مقامات ایرانی باور دارند که ما حتماً از این چالش عبور می‌کنیم.

اکنون حاضرم که سؤالات شما را پاسخ دهم.

تسنیم: قبل از هر چیزی تشکر می‌کنم که ما را به حضور پذیرفتید و آرزوی موفقیت دارم امیدوارم که هرچه سریعتر مقابله با این بیماری نه‌تنها چین بلکه جامعه جهانی پیروز شود.

موضوع لغو پروازها مطرح شد و دولت چین از مقامات ایران خواستند بیشتر همکاری کنند ولی می‌بینیم نه‌تنها ایران بلکه کشورهای اروپایی و آمریکا هم پروازها را لغو کردند. علاوه بر غرب و آمریکا، کشور روسیه که به‌عنوان یک متحد جدی شما هست پروازها را لغو کرده است، نظرتان در این مورد چیست و آیا انگیزه‌ای ورای انگیزه‌های بهداشتی پشت این جریان وجود دارد؟

سفیر چینبعضی کشورها بعد از اعلام سازمان بهداشت جهانی محدودیتی برای شهروندان چینی ایجاد کردند. البته درک می‌کنم که کشورها طبق وضعیت خود آن کشورها تصمیم خودشان را بگیرند و دیروز در جلسات مقامات ایران هم تأکید کردند که این اقدام تعلیق پروازها یک اقدام موقت است که طبق تغییر وضعیت در آینده دوباره بررسی می‌شود و این اقدامات به حالت عادی برمی‌گردد.

سازمان جهانی بهداشت توصیه نمی‌کند که محدودیت سفر و تجارت اعمال شود و این سازمان یک سازمان حرفه‌ای است. در شرایط فعلی تعداد مسافران بین دو کشور هم کاهش یافته است.

دلیل اول این است که بعد از شهادت سردار سلیمانی با تحولات منطقه و افزایش تنش در این منطقه بعضی شهروندان چینی می‌ترسیدند و قصد بازگشت نداشتند. البته هفته گذشته عید بهار چین و سال نوی چینی بود. طبق آداب چینی‌ها باید برای دیدار نزد خانواده خودشان بروند و همه اعضای خانواده جمع بشوند و جشن بگیرند به این دلیل تعداد زیادی از کارمندان و کارشناسان شرکت‌های چینی در ایران و دیپلماتهای سفارت به چین برگشتند.

شنیدم که به‌دلیل تعطیلات عید بهار تعدادی از تجاران و دانشجویان ایرانی در چین به‌دلیل تعطیلات به ایران برگشتند، یعنی قبل از اعلام دولت ایران برای محدودیت خود شرکت‌های هواپیمایی چین و جنوب چین تصمیم گرفتند که تعداد پروازشان بین دو کشور را کاهش دهند، دلیلش این است که تعداد مسافران کاهش یافته و طبق منافع خودشان این تصمیم را گرفتند. دوستان، حتماً می‌دانید که شرکت ماهان که در لیست تحریم آمریکا است و خیلی از کشورها از تحریم‌های آمریکا می‌ترسند تا خطوط هوایی با این شرکت‌ها قطع شوند. با وجود تحریم‌های آمریکا دولت چین خطوط هوایی شرکت هواپیمایی ماهان را حمایت کرده و حتی افزایش داده است. الآن شرکت ماهان 4 خط هوایی با چین دارد و دوستان، حتماً باخبر هستید که تعداد زیادی از شرکت‌های هواپیمایی خارجی هم پروازشان به ایران را کاهش دادند اما شرکت هواپیمایی جنوب چین همیشه پروازهایش را ادامه داده است.

تسنیم: سؤالم درباره ایران نبود. درست است یک‌سری محدودیت‌هایی اعمال شده ولی مهمتر از قضیه ایران تصمیمات آمریکاست و تصمیم اول را در عرصه بین‌الملل آمریکا گرفته است. به‌نظر جناب سفیر از ایران یک مقداری ناراضی هستند. در مورد تصمیمات آمریکا و اروپا و به‌صورت مشخص روسیه به‌عنوان یک متحد این دلخوری‌ها را دارند یا فکر می‌کنند دلیل دیگری داشته است؟

سفیر چیندر ابتدا مایلم اعلام کنم که بنده به‌عنوان سفیر چین در ایران که حتماً وظیفه من این است که بیشتر در مورد ایران صحبت کنم و اقدامات دولت ایران را کاملاً درک می‌کنم. نکته دوم درباره محدودیت ایجادشده از جانب آمریکا است، در واقع سخنگوی وزارت امور خارجه چین موضع چین را به‌صورت روشن گفته است. بعد از اعلام و پیشنهادات سازمان جهانی بهداشت، دولت آمریکا بلافاصله اقدامات جدی برای محدودیت علیه چین را اعلام کرد؛ به‌نظر ما این کار، حسن‌نیت نیست.

نکته سوم راجع به اقدام روسیه؛ دیروز سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با وزیر امور خارجه چین صحبت کرد، در آن تماس تلفنی ایشان تأکید کردند که سطح روابط روسیه با چین در سطح مشارکت راهبردی هست و روسیه به‌طور کامل از تمام اقدامات چین در این مورد حمایت می‌کند. دوم اینکه ایشان تأکید کردند که روسیه حاضر است که بلافاصله همکاری بهداشتی و پزشکی در این مورد با چین را شروع کند. سوم این است که ایشان تأکید کردند که اقدام روسیه موقت است که با بهبود وضعیت این اقدامات لغو خواهد شد.

من پزشک نیستم و نمی‌توانم از لحاظ علمی و فنی این ویروس را برای دوستان توضیح بدهم اما در جلسه دیروز با آقای نمکی وزیر بهداشت گفتند که شاید تحقیقات رسانه‌های برخی کشورهای غربی در این مورد نفعی به حال خودشان داشته باشد یعنی با تحقیقات آنها نگرانی‌ها در این بیماری افزایش پیدا کند. خود ایشان پزشک هستند و دیروز هم بحث شد که به‌عنوان مثال آنفلوآنزای H1N1 تا به حال بیش از 5 هزار قربانی داشته و بیش از 100 هزار نفر مردم مبتلا به این ویروس شدند. البته خودم در رسانه‌ها دیدم که شاید 6 هزار قربانی داشته که ایشان فرمودند 8 هزار قربانی داشته و منابع خبری متفاوت است.

امروز صبح هم خبر چین را دیدم که تا حالا تعداد مبتلایان حدوداً 14 هزار نفر است و تعداد قربانیان هم بیشتر از 200 نفر است، که البته دیروز وزیر بهداشت هم فرمودند و با این نکته موافقم که این ویروس جدید با ویروس‌های دیگر فرق می‌کند و تا حالا آشنایی مردم به این ویروس جدید هنوز کافی نیست و هنوز نسخه ندارد و درباره داروها هم مطالعه می‌شود که نیاز دارد پزشکان و متخصصان جهانی بررسی و مطالعاتی داشته باشند و نسبت به این ویروس کارشان را انجام بدهند.

تسنیم: پس هنوز درمان قطعی برای این ویروس پیدا نشده، داروی قطعی و واکسنی پیدا نشده است؟

سفیر چینتا به حال نه. دیروز آقای نمکی گفتند که دو هفته است چرا که دو هفته پیش گفتند فکر می‌کنند که در دو هفته آینده هم با توانایی کشور چین و هم با تلاش پزشکان و متخصصان سایر کشورها می‌توانند آشنایی بیشتری نسبت به این ویروس پیدا کنند تا روش کنترل این ویروس و درمان آن  روشن‌تر بشود.

تسنیم: در ادامه سؤالی که پرسیده شد یک بحثی در رسانه‌ها مطرح شده بود که البته تکذیب هم شد، بحث حمله بیولوژیک بود که احتمالاً از ویروس‌هایی باشد که در آزمایشگاه‌های خاص برای منظورهای خاصی ایجاد شده باشد، همین باعث ایجاد ترس و وحشت علیه چین شد و در رسانه‌ها به آن پرداخته و سپس تکذیب هم شد، آقای سفیر این موضوع را چطور ارزیابی می‌کنند؟

سفیر چینبله، من هم شایعه‌ای مثل این را در فضای مجازی دیدم که البته هیچ گزارش علمی در این باره ندیدم. خودم طرفدار علم هستم و یک گزارش انگلیسی راجع به شیوع این ویروس خواندم که به شما می‌دهم. برای این ویروس باید از گزارش‌های حرفه‌ای استفاده کرد. شاید در آینده شما بتوانید از این مطالب درباره شیوع این ویروس استفاده کنید.

تسنیم: در خصوص ویروس کرونا نوع واکنش آمریکا به این جریان قابل توجه است، با توجه به جنگ تجاری بین دو کشور و رقابتی که هر دو کشور دارند احساس شد که آمریکایی‌ها به‌نوعی از این قضیه خوشحال شدند هرچند از بعد انسانی این واکنش مناسب به‌نظر نمی‌رسد اما وزیر بازرگانی گفت که این یک نوع فرصت برای آمریکاست که بتواند شرکت‌هایی را که در چین فعالیت می‌کنند به آمریکا بیاورد. او به‌نوعی ابراز خوشحالی کرد. همچنین احساسی می‌شود آمریکایی‌ها از این موضوع و بحران انسانی به‌عنوان یک برگ برنده در جنگ تجاری با چین به‌نفع خودشان استفاده کنند، نظر شما چیست؟

سفیر چینبه‌نظر من این صحبت‌های وزیر بازرگانی آمریکا در این زمان و شرایط، مناسب نیست. عصر امروز یک عصر جهانی شدن اقتصاد است یعنی این زنجیره تولید در کشورهای مختلف پراکنده است؛ کشور چین دارای بیشترین میزان  تجاری میان کشورهاست. در حال حاضر کشور چین بزرگترین شریک تجاری بیش از 130 کشور جهان است. فکر می‌کنم آن زنجیره تولید به همین راحتی قطع نمی‌شود مگر مثلاً اینکه از بعضی شرکت‌های آمریکایی بخواهند که کارخانه‌هایشان در چین را به آمریکا منتقل کنند. آیا آمریکا تعداد کارگر کافی برای تولید دارد؟  آقای حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین چند روز پیش در یک مصاحبه گفتند که شیوع این ویروس در اقتصاد چین تأثیر می‌گذارد و این تأثیر درازمدت نخواهد بود. وزیر بهداشت دیروز هم به من گفتند که بیش از 10 بار به چین سفر کردند و به‌نظرشان که بعد از پایان شیوع این ویروس، اقتصاد چین هم به ریل توسعه بر خواهد گشت.

تسنیم: آقای ربیعی سخنگوی دولت ایران چند روز پیش اعلام کرد که پروازهای ایران به چین تعطیل شده و می‌خواهند بررسی‌های بیشتری انجام بدهند. پرواز فوق‌العاده از چین به ایران گذاشتند که اتباع و دانشجویان ایرانی را که در چین هستند برگردانند. همه ما می‌دانیم که سازمان بهداشت جهانی سفر به چین را ممنوع نکرده و فقط توصیه‌های بهداشتی را تقویت کرده و گفته اقدامات بیشتری انجام شود، به‌نظر شما اقدام توقف سفرها ضروری بوده است؟

سفیر چینبنده هم گفتم که  اقدامات دولت ایران را درک می‌کنم. همان‌طوری که مقامات ایرانی هم گفتند که یک اقدام موقت است. دولت چین مسئولیت خود را که حفظ امنیت و سلامت چینی‌ها و خارجی‌ها در چین است می‌شناسد. دیروز وزیر امور خارجه پاکستان با آقای وانگ یی همتای چینی خود تلفنی صحبت کردند و در آن صحبت تلفنی وزیر امور خارجه پاکستان گفتند که درحال‌حاضر در شهر ووهان بیشتر از هزار پاکستانی حضور دارند اما آنها برنامه ندارند که آن هزار نفر را از ووهان خارج کنند و به دولت چین اعتماد دارند که از این چالش عبور خواهد کرد. البته می‌دانم در شهر ووهان 70 ایرانی هستند که برخی از آنها دانشجو هستند. دولت ایران از چین درخواست کرد که با پرواز اختصاصی آنها را به کشور خودشان برگردانند. ما درخواست طرف ایران را درک و کمک کردیم و خواهیم کرد تا آنها به‌زودی به کشورشان برگردند. البته بعد از پایان این شیوع ویروس استقبال می‌کنیم که دانشجویان ایرانی بیشتری به چین بیایند و در دانشگاه‌های چین تحصیل کنند. پیش از این تعداد زیادی از دانشجویان ایران با مراجعه به سفارت ما درخواست داشتند که بورسیه برای تحصیل در چین دریافت کنند.

چانگ هوا سفیر چین در ت

 

و اما روز ها بعد از این مصاحبه یا در واقع اطلاعیه سفارت چین در ایران خطاب به مسئولا ن ایرانی و بعد از شیوع بیماری در ایران به حدی که تعداد و امار مبتلایان در صدر اخبار جهانی قرار گرفته و حرف زدن از آمار چین را به عقب رانده در خبر ها چنین خواندم:

&به گفته مقام‌های محلی شهر شانگهای، آنها در پی یافتن افرادی هستند که با یک مسافر مبتلا به ویروس کرونا در تماس بوده‌اند. بر اساس گزارش‌ها این فرد از ایران وارد این بندر ۲۴ میلیونی چین شده است.&

به عبارت دیگر حالا در خود چین و در شهر بیست و چهار ملیونی شانگهای ، مشکوک و مقصر به بیماری یک ایرانی ست نه چینی!!

به خبر دیگری در همین مورد و ارتباط درخواست چین از ایران برای عدم ممنوعیت ورود چینی ها به ایران علیرغم ممنوعیتاآن از سوی غالب کشور ها، توجه کنید که نشان میدهد درخواست بیرحمانۀ چین، از سوی ایران پذیرفت شده و پرواز ها ادامه یافته.

۵۵پرواز ماهان به چين پس از قطع پرواز ديگر كشورها

رادیو فردا گزارشى تنظيم كرده كه نشان می‌دهد در روزهایی که مقام‌های ایران مدعی بودند پروازهای هواپیمایی ماهان به چین و بالعکس متوقف شده، این پروازها از تهران به چهار شهر چین مطابق برنامه از پیش تعیین‌شده انجام شده.

به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین، دولت ایران روز ۱۱ بهمن اعلام کرد که پروازهای بین دو کشور متوقف شده است.

با این حال بررسی‌های رادیو فردا نشان می‌دهد که شرکت هواپیمایی ماهان از ۱۶ بهمن تا چهارم اسفند، همچنان به چهار شهر پکن، شانگهای، گوانجو و شنژن به صورت رفت‌وبرگشت پرواز داشته است.

این شرکت در این فاصله دستکم ۵۵ پرواز به صورت رفت‌وبرگشت با چین انجام داده است

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.