رضا شاه، محمدرضا شاه را عامل انگلستان می دانست!

هرچند که دیکتاتوری خشن رضا شاه گروهی از روشنفکران میهن پرست ایرانی را زیر فشار و آزار قرار داد، اما کوتاه کردن دست قاجارها و روحانیون فاسد و مدرن سازی جنبه های گوناگون زندگی ایرانیان تصویری سازنده از این پادشاه بر جای گذارد

 

 

حسن تقی زاده، مقام برجسته ی دولت های رضاشاه و محمدرضا شاه، می نویسد:

[ محمدرضا، رفیقی سوئیسی داشت که او را برای کسب خبر از وضع رضا شاه به ژوهانسبورگ فرستاده بود. رضا شاه به اطرافیانش گفت: «حالا این پسره را فرستادند بیاید اینجا، معلوم است از کجا آب می‌خورد…» می‌گفت: «همه اینها را انگلیسی‌ها تدارک می‌بینند.» به پسرش سوظن داشت. می‌گفت که دست انگلیسی‌ها است.] [۱]

 

رضاشاه پهلوی، زاده ی ۲۴ اسفند ۱۲۵۶ خورشیدی، در ۳ اسفند ۱۲۹۹ با کودتایی نظامی قدرت سیاسی را در ایران به دست گرفت و عملاً به چیرگی پادشاهی فاسد قاجار در ایران پایان داد.

این دگرگونی رژیم سیاسی در ۲۱ آذر ۱۳۰۴ با برکناری خاندان قاجار و واگذاری پادشاهی به رضا شاه از سوی مجلس مؤسسان رسمیت یافت.

رضاشاه، هرچند کودتای ۱۲۹۹را با یاری دولت بریتانیا انجام داد، پس از چندی سیاستی مستقل از بریتانیا و دیگر دولت های بیگانه در پیش گرفت و به نوسازی و سکولاریزه کردن سیاست و جامعه ی ایران پرداخت.

هرچند که دیکتاتوری خشن رضا شاه گروهی از روشنفکران میهن پرست ایرانی را زیر فشار و آزار قرار داد، اما کوتاه کردن دست قاجارها و روحانیون فاسد و مدرن سازی جنبه های گوناگون زندگی ایرانیان تصویری سازنده از این پادشاه بر جای گذارد.

لغزش هایی چون پذیرش قرارداد نفتی ناعادلانه ی ۱۳۱۲ با شرکت نفت ایران و انگلیس، تصاحب میلیون ها هکتار زمین و انباشت ثروت برای خود و خانواده اش، حکومت دیکتاتوری و پلیسی، و نزدیک شدن به آلمان هیتلری در سال های واپسین حکومت خود، که سرانجام به اشغال ایران از سوی دولت های متجاوز بریتانیا و شوروی انجامید، از بزرگترین جنبه های منفی دوران زمامداری رضاشاه می باشند.

در برابر، برچیدن نفوذ روحانیت فاسد از سیاست و دیگر حوزه های اجتماعی چون قضاوت، شکوفاسازی اقتصاد ایران با برپایی صنایع، راه آهن و دیگر بنگاه های اقتصادی نوین، برپاسازی دادگستری نوین، گسترش فرهنگ و آموزش از راه هایی چون برقراری آموزش دبستانی و دبیرستانی همگانی، فرستادن دانشجویان ایرانی به اروپا برای آموزش دانش های نوین و بنیانگذاری دانشگاه تهران، و کاهش نفوذ دولت های بیگانه در سیاست ایران از نکات مثبتی هستند که در پیشرفت سریع ایران از جامعه ای پس مانده به سوی جامعه ای مدرن و پویا نقش کلیدی داشتند.

از این چشم انداز، سیاست ملی و پیشرو رضاشاه، با سیاست وابسته به بیگانه ی پسرش، محمدرضاشاه، که از آغاز آن در ۱۳۲۰ تا پایانش در ۱۳۵۷ پیروی کامل از دولت های بریتانیا و آمریکا بود، تفاوت نمایان داشت.

رضاشاه پهلوی در شهریور ۱۳۲۰، با تجاوز نظامی دولت های بریتانیا و شوروی به خاک ایران، به دست متجاوزان از پادشاهی برکنار و برای همیشه از ایران تبعید گردید.

     

[۱] کتاب «زندگی توفانی»، خاطرات سیدحسن تقی زاده

 

برگرفته از: 
https://t.me/jonbesheiranian/11628
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر کاوه جویا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای کیانوش توکلی، با توجه به تفاوت دید در موارد گوناگون، از جمله راه دادن به کامنت های توهین آمیز فیسبوکی (نمونه: کامنت فیسبوکی زیر مطلب بالا) و بازتاب یافتن عینی مطالب رسانه های رژیم جمهوری اسلامی (نمونه: https://iranglobal.info/node/77417) در ایران گلوبال و نیز مواردی دیگر، و نظر به اینکه عنوان «شورای سایت» بدون اینکه به دیدگاه های اعضای این شورا توجهی شود فلسفه ی وجودی خود را از دست می دهد، و نیز از آنجا که شما حتی حاضر نشدید با این «شورا» نشست و گفتگوی مشترکی داشته باشید، از شما می خواهم که لطفاً نام مرا از فهرست اعضای «شورای سایت» بردارید.
تصویر کاوه جویا

عنوان مقاله: 
رضا شاه، محمدرضا شاه را عامل انگلستان می دانست!
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی!
۱- شما ادبیات لجنباری را که مخالفان فکری خود را «فسیل های چپول و مغز نخودی»، «احمقهای توالت شور» و «دلقک های بیسواد» می نامد، «راه دموکراسی» می نامید! برایتان متأسفم که پس از ده ها سال فعالیت سیاسی درک شما از «دموکراسی» چنین است و دموکراسی را با فحاشی و لمپنیسم و اوباشگری هم معنا می نامید!
۲- نوشته اید «خودتان که مسول کامنت ها هستید»! آقای توکلی، شما که خود می دانید کامنت های فیسبوکی از سوی مسؤول کامنت ها قابل کنترل نیستند! پس منظورتان از این جمله چیست؟!
۳- برخلاف ادعای شما مشکل من هرگز انتشار نقد و مخالفت با عقیده ام نیست، بلکه مشکل انتشار ادبیات کثیف و هرز به دست شماست. برای نمونه در زیر همین نوشتار، آقای «لاچین» در کامنتی نقدی بر نوشته ی من وارد کرده اند که من هیچ ایرادی بر انتشار آن ندارم. زیرا نقد آقای لاچین بیان دیدگاه ایشان است، بدون هیچ توهینی. اما کامنت
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دمکراسی جاده یکطرفه نیست و منهم نمی توانم دهان مخالفین فکر جنابعالی را در فیسبوک به بندم در سایت ایرانگلوبال خودتان که مسول کامنت ها هستید ، سیستم فیس بوک همین است ، پیشنهاد می کنم پاسخ دهید و یا اهمیتی به فحاشی ها ندهید. وقتی شما علیه پادشاهی پهلوی می نویسد ، منطقا باید انتظار چنین واکنشی را هم از جانب انان داشته باشید. سیاست همین است اگر بخواهید به آن جدی نگاه کنید !
تصویر کاوه جویا

عنوان مقاله: 
رضا شاه، محمدرضا شاه را عامل انگلستان می دانست!
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کیانوش توکلی به بهانه ی دادن امکان «کامنت گذاری فیسبوکی»، راه فاضلابی را به درون «ایران گلوبال» گشوده است و شاید از استشمام بوی این فاضلاب لذت می برد که با وجود بارها تذکر همچنان بر باز بودن در آن پافشاری می کند!
نمونه ای از ادبیات این فاضلاب مورد علاقه ی جناب توکلی، که در کامنت فیسبوکی بالا از قلم متعفن شخصی با آیدی فیسبوکی «Saman Samani» خطاب به نویسنده ی نوشتار موضوع کامنت صادر شده، چنین است: « فسیل های چپول و مغز نخودی ۵۷ی»، « احمقهای توالت شور»، «دلقک های بیسواد»!

مقاومت آقای توکلی برای باز نگاه داشتن گندابی زیر پوشش «کامنت گذاری فیسبوکی»، این احتمال را به ذهن می آورد که شاید آقای توکلی برای جلب محبت برخی از دوستان فحاش خود (در این مورد با پوشش سلطنت طلبی) این گنداب «آزاد» را برایشان گشوده و امکان کنترل آن را بسته است تا هر لجنی که دوست دارند بپاشند و ارضاء گردند!

عنوان مقاله: 
https://iranglobal.info/node/77418 رضا شاه، محمدرضا شاه را عامل انگلستان می دانست! کاوه جویا
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" خاندان پهلوی بدون عایدات مفت نفت، ایران را به زیمبابوه تبدیل میکردند "" در خوانش تاریخی از تحولات دوران مشروطه تا ظهور خمینی در کرهٔ ماه، ما با نسلی با فلج فکری مواجهیم که توان طرح این پرسش را نداشت که ایران بدون " نفت و عایدات مفت آن " چه سرانجامی میداشت؟ قاجار نسلی از "" کار افرینان و خرده ملاکان "" در حدود ۷ هفت هزار خرده ملاک "" بدون عایدات مفت نفت تولید کرده بود که توسط رضا خان سر به نیست شدند و پوست سرشان کنده شد، پایه‌های دانشگاه و خط آهن، در همان زمان قاجار ریخته شد و مدرنترین انقلاب ایران " مشروطیت " با قاجار به عرصه وجود رسید، در عصر قاجار، بواسطهٔ هژمونی فرهنگ و ادبیات تورک تاثیر گرفته از قفقاز و تورکیه، جامعه توان پرسش را دارد، فرهنگ شعر و شاعری فارس، تفکر را نکشته است، رضا خان با زبان فارسی‌، فرهنگ شعر و شاعری و شاهنامه، شیعه فارسی‌ و با عایدات مفت نفت، بدون شک در بردن خمین

عنوان مقاله: 
انقلاب فاسد در زمان باشکوه پهلویان
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ســتالام دوســـلار...
آقای کاوه جویا....
در زمان پادشاهان ( فاسد قاجاریان ) , انقلاب باشکوه مشروطه به ثمر رسید که بوسیله کودتای رضا میر پنجه متلاشی شد ولی در زمان پادشاهان باشکوه عادل و مهربانان پهلوی و درست در زمانی که ملت از در وازه های تمدن بزرگ عبور میکردند (( انقلاب فاسد اسلامی )) به ثمر رسید....

عنوان مقاله: 
قتل سپهبد رزمآرا
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بدون هیچ شکی قتل سپهبد رزم آرا پیشنهاد و توصیه اسداله علم به شاه بود و او بود که تمام زمینه چینیها را کرد و شاه تنها با این ترور موافقت کرد. این واقعیت تاریخ است. به جز قتل رزم آرا محمد رضا شاه دستور قتل برادر خودش را هم داد و این درس برادر کشی را رضا پهلوی به خوبی از پدر آموخت.