ترکیه برای مقابله با کرونا چه می کند؟

دولت حقوق بازنشستگان و کارمندان را افزایش داده است تا نگرانی مالی نداشته باشند و درخانه بمانند. ضمن اینکه حقوق ماهیانه آنها را درصورت درخواست آنها درب منزلشان به صورت نقدی تحویل می دهند تا نیازی به مراجعه به بانک و برداشت از حساب نباشد.
- مراکز تجاری و پاساژهای بزرگ تمامی کشور تعطیل شده اند و تنها فروشگاه های مواد غذایی با تامین تمام مایحتاج زندگی اعم از خوراک و پوشاک به صورت چند ساعت در روز فعال هستند و در ورودی و خروجی تمامی این مراکز ماموران ضدعفونی حضور دارند.

- دولت حقوق بازنشستگان و کارمندان را افزایش داده است تا نگرانی مالی نداشته باشند و درخانه بمانند. ضمن اینکه حقوق ماهیانه آنها را درصورت درخواست آنها درب منزلشان به صورت نقدی تحویل می دهند تا نیازی به مراجعه به بانک و برداشت از حساب نباشد.

- مراکز تجاری و پاساژهای بزرگ تمامی کشور تعطیل شده اند و تنها فروشگاه های مواد غذایی با تامین تمام مایحتاج زندگی اعم از خوراک و پوشاک به صورت چند ساعت در روز فعال هستند و در ورودی و خروجی تمامی این مراکز ماموران ضدعفونی حضور دارند.

- دولت برای تامین ضررهای تعطیلی اصناف مختلف تمامی وام های بانکی را تا اطلاع ثانوی تعلیق، اجاره پاساژها را متوقف و با جلسه توجیهی و اقتصادی با مالکان با پرداخت بخشی از کرایه مغازه ها خسارت آنها را جبران کرده است.

- دولت برای کارمندان خود که مستاجر هستند، کمک هزینه اجاره خانه تعیین کرده است.

- مساجد علیرغم مخالفت برخی روحانیون، تعطیل و نمازهای جمعه در مساجد شهری برگزار نمی شود و تنها در برخی مراکز اصلی با رعایت تدابیر بهداشتی نمازجمعه برگزار می گردد.

- شبکه های ترک زبان به صورت مداوم با برنامه های اختصاصی کرونا درحال بررسی وضعیت شهرها در مناطق مختلف هستند و مردم را نسبت به خطرات این ویروس توجیه می کنند تا در خانه بمانند.

- وزارت بهداشت و مراکز پزشکی به صورت سه شیفته درحال فعالیت هستند و پرستاران موظفند هر شیف کاری یک شیفت استراحت داشته باشند. ضمن اینکه حقوق کادر پزشکی در ایام به پاس زحمتشان افزایش یافته است.

- بیمارستان های صحرایی در مرکز هر منطقه شهرداری احداث شده و تست ویروس برای تمام این مراکز امکان پذیر است و افراد سالمند با درخواست خود می توانند پزشکان را برای انجام تست های اولیه به خانه فرابخوانند.

- بسته های معیشتی برای تمامی شهروندان ترک تهیه شده و درب منزل آنها تحویل داده می شود که شامل برخی مواد غذایی و بهداشتی همچون ماسک و ژل ضدعفونی و دستکش و کتابچه آموزشی است.

- شهرداری ها تمامی نیمکت های پارک ها و سواحل را جمع کرده اند تا کسی تجمع و حضوری در این مکان ها نداشته باشد و پلیس در تمامی مراکز بهداشتی حضور دارد تا افراد با فاصله از هم قرار داشته باشند و نزدیک هم نشوند.

- بیمارستان ها به عنوان یکی از مراکزاصلی انتقال ویروس به صورت لحظه و مداوم ضدعفونی و درتمامی راهرو ها با نصب دستگاه های ضدعفونی کننده دست و دستکش های یکبار مصرف، جاگذاری شده اند.

- باتوجه به گرانی سوخت درترکیه، معمولا رانندگان 10 تا 20 لیتر بنزین یا گازوئیل می زنند و به همین سبب زود به زود باید به پمپ بنزین ها مراجعه کنند. به همین منظور دولت برای آن دسته از رانندگان که بیش 50 لیتر سوخت بزنند یارانه 20 لیتری در نظر گرفته اند تا مردم دیرتر به پمپ بنزین ها مراجعه کنند.

- فروشندگان اینترنتی در این ایام تمام اقلام مورد نیاز مشتریان با تخفیفات ویژه به آنها تحویل می دهند و وزارت بهداشت بر نحوه سفارش و تحویل بسته ها توسط کارمندان این فروشگاه های اینترنتی نظارت دقیق دارد.

- شهرک ها و مجتمع های مسکونی به صورت رایگان ضدعفونی و داخل آسانسورها مایع شستشو نصب شده است.

- تجمع و پیک نیک در پارک ها و سواحل ممنوع و تنها پیاده روی های دونفره و بارعایت فاصله با یکدیگر امکان پذیر است

- مردم به سبب توصیه های جدی و هشدارهای مقامات بهداشتی، همراهی مناسبی با دولت دارند و هرشب ساعت 9 شب در خانه های خود با آمدن به لب پنجره ها با تشویق کادر درمانی و فریاد "امید هست حیات هست" به خود روحیه می دهند.

اینها بخشی از اقداماتی است که همسایه ما در حال انجام دادن آن است و توانسته با این فعالیت های شیوع ویروس را کنترل کند.

 

منبع: 
عصر ايران
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ناسیونالیسم از نوع همبستگی ملی جامعه را از بلایای طبیعی و هجوم متجاوزین محافظت می کند، مثل ژاپن و کشورهای اروپائی و آمریکائی و ترکیه، در رابطه با اپیدمی ویروس کرونا. ولی ناسیونالیسم تخریبی در ایران، ضمن عدم مشارکت در یک حرکت و تصمیم ملی برای مهار بلائی مثل کرونا ×× ضمن ادعای لفظی هموطنی ×× در عمل و در برخورد با دیگر ملل اینگونه برخورد می کند: بابا ولش کن ترکه و یا ولش کن از بیخ عربه، و تا یکی دهانش را باز می کند بگوید یه ترکه، و یا یه رشتیه و یا یه قزوینه و وووووو بود ،قبل از گفته شدن جوک جامعه فارسی از خنده روده بر می شود، و از گفتن چهار پا به یک ترک زبان شرم نمی کند.