ا خبار کوتاه در 12 ساعت گذشته + عکس و فیلم

آبروریزی کرونایی در آهواز!/ حسن روحانی: مردم از فردا آماده سخت‌گیری شوند/ علی مطهری: به نظر می‌رسد واقعاً مشکلی در کارمان وجود دارد که دچار عذاب الهی شده‌ایم/پومپئو می‌گوید چین، ایران و روسیه در مورد کرونا «اطلاعات نادرست می‌دهند»/فرماندار نیویورک درباره نرخ بالای ابتلا هشدار داد، ترامپ به ازسرگیری زودتر زندگی عادی ابراز تمایل کرد/اثر واکسن احتمالی کرونا ماندگار خواهد بود/هند کل جمعیت ۱/۳ میلیاردی خود را قرنطینه می کند

 آبروریزی کرونایی در آهواز!

در اهواز برای مقابله با كرونا مراسم رژه عملیات بیولوژیک شهدای سلامت با حضور استاندار و فرماندهان نظامی برگزار شده و جمعیتی از مردم هم به تماشا ایستاده اند. / علی 

 

 

 

روحانی: مردم از فردا آماده سخت‌گیری شوند

او گفت "در جلسه دیروز ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوب شد که سختگیری‌های بیشتری اعمال شود و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی وزارت بهداشت در بعضی جاها اعمال شود".

به گفته رئیس جمهوری ایران اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی "ممکن است سختگیرانه باشد و برای سفرها مشکلات و محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد و از سفرهای موج بعدی ممانعت کند".

ستاد ملی مبارزه با کرونا تدوین طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را به وزارت کشور سپرده است.

صبح امروز هم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران می‌گوید خواست بیش از ۸۰ درصد از مردم این است که برای مقابله با کرونا مقررات و قوانین سختگیرانه تری اعمال شود.

اکنون آقای روحانی گفت که "تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است و ممکن است همه پارک‌ها بسته شود، سیزده‌به‌در مثل سال‌های قبل نباشد، اما چاره‌ای بجز این نداریم".

علی مطهری: به نظر می‌رسد واقعاً مشکلی در کارمان وجود دارد که دچار عذاب الهی شده‌ایم

مطهری روز شنبه 21 مارس 2020 در مصاحبه با «روزنامه سازندگی» با اشاره به افزایش روند تحریم انتخابات در هر دوره رای‌گیری، گفت: «نهادهای انتخابی کاره‌ای نیستند و تصمیمات در جای دیگری گرفته می‌شود، لذا شرکت در انتخابات تأثیری در سرنوشت ما ندارد. من فکر می‌کنم مهمترین عاملِ کاهش مشارکت مردم همین است و البته خطری است که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند، چون اگر این تصور در مردم باقی بماند، در انتخابات‌های بعدی هم این مشکل را خواهیم داشت.»

 

او افزود «راه حل این است که نهادهای انتصابی دست از دخالت در کار نهادهای انتخابی بردارند و نهادهای انتخابی به استقلال خود در قانون اساسی برگردند.»

مطهری تصریح کرد «در این دوره چندان اجازه فعالیت به مجلس داده نشد و مجلس در عمل نمی‌توانست در مسائل کلان کشور وارد شود. در موضوع بنزین شما دیدید که شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه تصمیم گیری کرد و بعد که مجلس می‌خواست این تصمیم را اصلاح کند به آن اجازه ندادند؛ یا در مورد استیضاح وزیر کشور که خود من پیگیر آن بودم با اینکه با وجود همه مقاومتهای رییس مجلس، شرایط استیضاح برقرار بود اما در نهایت گفتند پیغام آمده به مصلحت نیست و انجام ندهید.»

او در ادامه گفت «برخی معتقدند ما در حال انتقال از جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی هستیم و این رد صلاحیت‌های گسترده به همین دلیل صورت گرفته است. عده‌ای در درون حاکمیت به طور جدی به دنبال حکومت اسلامی هستند چرا که رأی مردم را تزئینی می‌دانند.»

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به وقایع آبان‌ما گفت «در جلسه‌ای که با آقای شمخانی داشتیم ایشان تعداد کشته شدگان را اعلام کرد اما ما مجاز به اعلام آن نیستیم.»

مطهری در پاسخ به این سوال که چرا پیوسته با بحران مواجهیم و درد جدید را با درد قدیمی فراموش می‌کنیم، گفت: «من واقعاً فکر می‌کنم این‌ها عذاب الهی است. سال 98 با سیل شروع شد و بعد همین‌طور زلزله و حوادث آبان ماه، ترور سردار سلیمانی و کشته شدگان کرمان و سقوط هواپیمای اوکراینی و بعد خود انتخابات که خوب برگزار نشد و مأیوس کننده بود و حالا هم ویروس کرونا دامنگیر شده است. یعنی اتفاقات ما را رها نمی‌کند و به نظر می‌رسد واقعاً مشکلی در کارمان وجود دارد که دچارعذاب الهی شده‌ایم.»

او خاطرنشان کرد: «اگر بخواهیم این روشهای موجود را ادامه بدهیم تصور خوبی از آینده نظام ندارم. ولی باید این روند اصلاح شود.»

پومپئو می‌گوید چین، ایران و روسیه در مورد کرونا «اطلاعات نادرست می‌دهند»

پومپئو می‌گوید «نگرانی من این است که حزب کمونیست چین با پنهان‌کاری و ارائه اطلاعات نادرست، همچنان جلوی دسترسی جهان به خبرهای مورد نیاز را می‌گیرد؛ اطلاعات و اخباری که برای جلوگیری از رخدادی شبیه این و یا افزایش موارد ابتلا ضروری‌ست».

او همچنین ایران و روسیه را نیز هدف انتقادها و اتهام‌های مشابهی قرار داد: «کارزار اطلاعات نادرست از سوی روسیه و ایران، به‌مانند چین، همچنان ادامه دارد».

وزیر خارجه آمریکا همچنین به اظهارات تازه مقام‌های چینی در مورد اینکه ایتالیا یا ارتش آمریکا «مبدا شیوع ویروس» است، واکنش نشان داده: «همه کار می‌کنند تا رفع مسئولیت کنند».

در جریان افزایش حملات لفظی آمریکا و چین به یکدیگر، در بازه‌ای از زمان یک سخنگوی وزارت خارجه چین گفت بعید نیست یکی از نظامیان آمریکایی در ماه اکتبر ناقل این ویروس به چین بوده است.

مشابه این اظهارات، همچنان بدون مدرک و سند، از سوی رهبر جمهوری اسلامی مطرح شده که آمریکا را متهم به «تولید ویروس» کرده است. البته علی خامنه‌ای در سخنرانی خود در مورد کرونا به «جن و انس» هم اشاره کرده است. اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در میان شهروندان ایران نیز با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده‌است.

فرماندار نیویورک درباره نرخ بالای ابتلا هشدار داد، ترامپ به ازسرگیری زودتر زندگی عادی ابراز تمایل کرد

 

آقای کومو گفت: "حداکثر تعداد مبتلایان بیش از آنی است که برآورد می‌کردیم و زودتر از آنی که برآورد می‌کردیم به نقطه حداکثری شیوع خواهیم رسید."

بیش از ۲۵ هزار مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در نیویورک شناسایی شده و بیش از ۲۰۰ نفر هم بر اثر کووید-۱۹ درگذشته‌اند.

سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه هشدار داد که با "شتاب بسیار سریع" پخش شدن ویروس، آمریکا ممکن است کانون بعدی شیوع کرونا باشد.

با وجود آنکه آقای ترامپ از تمایلش به پایان سریع محدودیت‌ها گفته، ایالت‌های مختلف اقدامات قرنطینه‌ای را تشدید کرده‌اند.

اثر واکسن احتمالی کرونا ماندگار خواهد بود

 

محققان می‌گویند از آنجا که کرونا بر خلاف انواع آنفلوآنزای فصلی جهش ژنتیکی سریعی ندارد، از این رو واکسنی که برای این بیماری ساخته می‌شود اثر ماندگارتری خواهد داشت.

پیتر تیلن، متخصص ژنتیک مولکولی از دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید، در حال حاضر، بین ویروس‌های کرونا در ووهان چین و آمریکا تنها حدود چهار تا ۱۰ اختلاف وجود دارد.

تیلن گفت: «این مقدار جهش ژنتیکی برای ویروسی که این همه انسان را مبتلا کرده بسیار کم است.»

این در حالی است که اگر دو ویروس آنفلوآنزا در یک سلول باشند، می‌توانند بعضی قسمت‌های خود را با هم معاوضه کنند و ترکیب جدیدی را تشکیل دهند که نیازمند واکسنی جدید است.

بدین ترتیب، واکسنی که برای کرونا ساخته می شود مانند واکسن آبله‌مرغان اثری ماندگار دارد.

محققان معتقدند میزان آمار بالای جان‌باختگان در مناطقی مانند ایتالیا به دلیل شرایط خاص آن منطقه است نه جهش ژنتیکی.

هند کل جمعیت ۱/۳ میلیاردی خود را قرنطینه می کند

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، روز سه شنبه دستور داد برای جلوگیری از شیوع کرونا تمام کشور به مدت سه هفته تحت قرنطینه قرارگیرد.

مودی هشدار داد در صورتی‌که هند نتواند در این سه هفته کرونا را مهار کند، بسیاری از خانواده‌ها برای همیشه متلاشی خواهند شد.

این دستور از نیمه شب سه‌شنبه اجرایی خواهد شد و به موجب آن کسی اجازه ندارد از خانه خارج شود.  

اگرچه در چند روز گذشته، چند ایالت هند مقررات منع آمدوشد را اجرا کرده بودند، اما دستور جدید کلیه ۳۶ ایالت این کشور را در برمی‌گیرد.

هند دومین کشور پر جمعیت و پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است، اما به نسبت سایر کشورها از آسیب شیوع کرونا تا حدودی در امان بوده است.

به گفته وزارت بهداشت هند، تعداد مبتلایان به کرونا در این کشور ۵۱۹ نفر و تعداد جان‌باختگان نیز ۱۰ نفر بوده است.  

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: