ترامپ، جمهوری اسلامی ایران را تهدید به 'بهای سنگین' کرد

گزارش از سفر قاآنی به بغداد
همزمان با انتشار گزارش‌هایی از سفر اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به پایتخت عراق، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هشدار داده که اگر ایران اقدامی علیه آمریکا بکند 'بهای سنگینی' خواهد پرداخت.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع خود در دولت آمریکا نوشته است که واشنگتن درباره عملیات احتمالی ای که گمان می کند ایران در حال تدارک آن است در ظرف دو هفته گذشته به طور فزاینده اطلاعاتی دریافت کرده است. یک مقام ناشناس به این روزنامه گفته است: «ما انتظار داریم به زودی اتفاقی بیفتد.»

آقای ترامپ در حالی چنین هشداری به ایران داد که گزارش‌هایی از سفر اسماعیل قاآنی به بغداد منتشر شده است. خبرگزاری آسوشتیدپرس با نقل این خبر از قول چهار مقام عراقی که هویتشان فاش نشده، نوشته که هدف آقای قاآنی از سفر به عراق ایجاد همگرایی میان گروه‌های مختلف شیعه است.

اسماعیل قاآنی جانشین قاسم سلیمانی شده است که سه ماه پیش در حمله پهپادی آمریکا در بغداد کشته شد.

جنگ لفظی مقام‌های ایرانی و آمریکایی درباره عراق در حالی در روزهای اخیر دوباره بالا گرفته که این کشور با توجه به سقوط قیمت نفت و بن‌بست سیاسی چند ماهه با بحرانی کم‌سابقه روبرو است.

ترامپ چه گفته؟

دونالد ترامپ در توییترش نوشته: "بر مبنای اطلاعاتی که به آن باور داریم، ایران و عوامل نیابتی آن نقشه یک حمله دزدکی به نیروهای آمریکایی یا منافعمان در عراق هستند. اگر چنین اتفاقی بیفتد ایران قطعا بهای بسیار سنگینی خواهد پرداخت."

ترامپحق نشر عکسPA

آقای ترامپ برای توصیف اطلاعاتش از نقشه ادعایی ایران از اصطلاحی (information and belief) استفاده کرده که در موارد حقوقی استفاده می‌شود تا گوینده بگوید اطلاعاتش دست اول نیست اما آن را از منبعی دیگر گرفته که به درستی آن باور دارد.

او پیش از این هم به واسطه توییتر هشدارهایی درباره "بهای سنگین" به ایران داده و از جمله در آخرین روز سال قبلی میلادی و در پی حمله به سفارت آمریکا در بغداد گفت "آنها بهای خیلی بزرگی خواهند پرداخت". چهار روز پس از آن قاسم سلیمانی در بغداد کشته شد.

از طرف دیگر، سرلشکر یحیی صفوی ، دستیار و مشاور عالی رهبر ایران، با انتشار مقاله ای به آمریکا درباره پیامدهای اقدام نظامی احتمالی ایالات متحده در عراق هشدار داده است.

او نوشت: «نظامیان آمریکایی می‌دانند به نفع آنها نیست که اقدامی بکنند، البته تغییرات نظامی پایگاه های آمریکا در عراق در راستای تغییرات آرایش دفاعی و امنیتی ارتش آمریکا و در جهت تحمل آسیب پذیری کمتر تحلیل می شود، اما به هر جهت ادامه تنش ها با توجه به ادامه اشغالگری آمریکائی ها دور از ذهن نمی باشد.»

یحیی صفوی افزود: «به سیاستمداران و ارتش آمریکا توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی به مسئولیت و تبعات اقدامات تحریک آمیز خود بیندیشند.»

ماجرای سفر قاآنی به بغداد چیست؟

آسوشتیدپرس می‌گوید که اسماعیل قاآنی دوشنبه شب و تحت تدابیر شدید امنیتی وارد بغداد شده است.

در روزهای اخیر گزارش‌های دیگری هم از سفر آقای قاآنی به عراق در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد که برخی رسانه‌های رسمی ایرانی آنها را بازنشر کردند.

همچنین شایعاتی درباره کشته شدن آقای قاآنی منتشر شد که در رسانه‌های رسمی ایران تکذیب شد.

خامنه‌ای و قاآنیحق نشر عکسKHAMENEI.IRImage captionآقای خامنه‌ای آقای قاآنی را جانشین آقای سلیمانی کرد - عکس آرشیوی

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام عراقی می‌گوید یکی از مسائلی که آقای قاآنی در سفرش به عراق مطرح کرده مخالفت ایران و سپاه پاسداران با نخست وزیری عدنان زرفی است که تنها چند هفته برای تشکیل کابینه فرصت قانونی دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از یک مقام ارشد شیعه در عراق، سفر فرمانده جدید سپاه قدس را "اولین آزمون او در همگرایی مواضع شیعیان، مانند کاری که سلیمانی می‌کرد" توصیف کرده است.

آقای سلیمانی روابط گسترده و نزدیکی با سیاستمداران و رهبران نظامی در عراق داشت. او همراه با ابومهدی مهندس، رهبر کتائب حزب الله عراق کشته شد.

ابومهدی مهندس در مقام فرمانده نظامی حشد شعبی نقش مهمی در بسیج گروه‌های شبه‌نظامی مختلف شیعه داشت.

خبرگزاری رویترز می‌گوید جانشین او، عبدالعزیز المحمداوی (معروف به ابوفدک) در جلب حمایت دیگر رهبران شیعه موفق نبوده و حتی در میان اعضای گروه خودش، یعنی کتائب حزب الله هم مخالفانی دارد.

آمریکا کتائب حزب‌الله را مسئول حمله به پایگاه‌هایش دانسته و حملاتی را علیه مواضع و اعضای آن انجام داده است.

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: