" فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی به مناسبت روز معلم : سخنران رسول بداقی

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی به مناسبت روز معلم
موضوع جلسه : صنف معلمان اهداف، انگیزه ها و رنجها
میهمان برنامه : رسول بداقی : فعال صنفی معلمان

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی به مناسبت روز معلم -

دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
موضوع جلسه : صنف معلمان اهداف، انگیزه ها و رنجها
میهمان برنامه : رسول بداقی : فعال صنفی معلمان
این جلسات معمولا " هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران به طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی از جمله گروه " به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان " ، حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی و کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی) برگزار میشود.https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXI-J7q4UwGRuQ

سوالات مطرح شده : 

 •   آیا ممکن هست که لطف کنید در مورد جرائم معلمان آزاده ، مثل آقای حبیبی ، عبدی ، لعل محمدی و دیگران توضیحاتی بدهید ؟
 • آیا اقداماتی از طرف معلمان برای دفاع از معلمان آزاده دربند ، آقایان حبیبی، بهشتی ، عبدی ، خواستار ، لعل محمدی و .... صورت گرفته است ؟
 • آقای بداقی عزیز تحقیقات روانشناسان نشان میدهد که عدم مدیریت "بیش فعالی " بخصوص در دوران کودکی و نوجوانی میزان جرائم ، تصادفات رانندگی ،  و ...  را به طور معنی داری بالا میبرد - آیا در مدارس ایران برای آموزش مدیریت چنین اختلالاتی تلاشهایی صورت می گیرد ؟ دولت برای این گونه مشکلات معلمان و دانش آموزان  را مورد حمایت قرار می دهد ؟
 • درود جناب بداقی عزیز،درنظام حاکم ایران، آموزش وپرورش کاملاََطبقاتی است، کانون صنفی معلمان چه برنامه ای برای رفع این تبعیض شدید تدوین ودردست اجرا دارد؟
 • جناب بداغی با درود به شما . رابطه جنبش ،مبارزات ،اهداف و مطالبات معلمان با آموزش رایگان چیست؟ نظرتان در مورد مدارس غیر انتفاعی چیست؟ مسلما مدارس غیر انتفاعی از امکانات بیشتری نسبت به مدارس دولتی برخوردارند. آیا بنظر شما نباید تمام مدارس غیرانتفاعی را تبدیل به مدارس دولتی و رایگان کرد؟ آیا اصولا  تامین آموزش رایگان را از وظایف حاکمیت می دانید یا خیر؟
 • جو شایع کلاس های کنکور با درآمدهایی آنچنانی و فشار مالی که به والدین دانش آموزان_حتی قشر ضعیف_ از بابت رانده شدن به سمت این عادت رایج در جامعه را چگونه تفسیر می کنید؟
 • آقای بداقی عزیز ،  در مورد اینکه رفتار سوء با کودکان بهره هوشی آنان را کاهش می دهد ، میزان جرایم را بالا میبرد کاملا حق با شماست - حتی امروزه روشن شده که مواردی از اوتیسم  در نتیجه تروماهای روانی دوران کودکی ایجاد می شود ، اما در مورد ۳ درصد که  گفتید، فکر میکنم که دقیق نباشد ، یا شاید به خاطر اینکه این مشکلات در ایران به خوبی شناسایی نمیشود ، این آمار شما انقدر پایین است - مثلا مشکل بیش فعالی تا ۱۳ درصد از دانش آموزان را در بر می گیرد ( بر اساس آمار برخی کشورهای پیشرفته ) و چه بسا که بیشتر از این هم باشد ولی تشخیص رسمی داده نشده است - آیا برای شناسایی و تشخیص و مدیریت  این گونه اختلالات مدارس بودجه ای  دریافت   میکنند ؟
 • آیا در سیستم آموزشی ایران هیچ توجهی هم به رشد جسمی(در اینجا قد مورد تاکید می باشد) دانش آموز همانند برخی کشورهای مدرن مد نظر قرار می گیرد؟
 • بادرود دوباره به همه عزیزان و مهمان گرامی می خواستم نظرات را درخصوص محوریت اتحاد کلیه صنوف (معلمان_ کارگران و زحمتکشان و کشاورزان بازنشستگان و کارمندان و.......وعیره) درچه چیزهایی می باشدمنظورم چگونه می توانیم همه این صنوف را باهم متحد کنیم
 • جایگاه واقعی تشکل های صنفی معلمان در قوانین جاری جمهوری اسلامی چیست و آیا هیچ اشاراتی هم در نظام آموزش و پرورش فعلی ایران بدان وجود دارد؟
 • آیا تلاشی از سوی تشکل های صنفی معلمین جهت احقاق حقوق استان بسیار محروم سیستان و بلوچستان مورد نظر است؛ مانند بی شناسنامه بودن کودکان و کپر نشینی و ...؟
 • آیا بلحاظ حقوقی(بین الملل) امکان دادخواهی فشار و ظلمی که در قبال حرکت مسالمت آمیز معلمان و بازنشستگان ایران به مراجع ذیصلاح جهانی وجود ندارد؟ آنچنان که هم اکنون در بستر فعالیتهای حقوق بشری جاری است.
 • مدرسه انعکاس همان جامعه است وقتی جامعه غیردمکراتیک و فاقد عدالت اجتماعی است بدون تردید انتظار عدالت آموزشی نمی توان داشت و نیاز به مبارزه دانش آموز و معلم علیه وضع موجود دارد، به نظر شما کانون های صنفی معلمان تاکنون توانسته یا تلاش کرده است در همکاری و همبستگی بین دانش آموز و معلم برای مبارزه جهت این مطالبه که در پیوند با عدالت آموزشی است، عملاً کاری انجام دهد؟
 • درود   آیا  کانون  صنفی  معلمان  تو انسته  به یک تشکل  همه گیر  صنف معلمان ایران  تبد یل  شود   اگر خیر  چه  بر نامه هایی  در این  جهت  دارد  لطفن  بفر مایید   با  سپاس
 • جناب بداقی آیا دبیران ضمن تدریس درس مربوطه،  دانش آموزان رانسبت به مسایل سیاسی درحدسنی آنان آشنا میکنند،؟
 • با درود نظرتان را راجع به مدارس تیز هوشان بفرمایید ایا درست است کودکان را از هم متمایز کنند ؟
 • آیا  اهداف  صنف  معلمان  با  اهداف لیبرالیسم  نو   هما هنگی  دارد ؟
 • با درود به ادمین گرامی خانم طارانی و مهمان ارجمند جناب بداقی از آن جا که پولی سازی آموزش، مانع از دست رسی بسیاری از کودکان به یکی از حقوق اولیه ی آن ها می شود، آیا این کار شکلی از خشونت محسوب نمی شود.
 • با درود اینکه می فرمایید تفاوت بین جنبش کارگری با جنبش معلمان به نظرم تا حدودی درک انتزاعی است چون هدف هر دو جنبش مطالبه عدالت اجتماعی است و در مورد کانون صنفی معلمان و اصولا حوزه آموزش هم عدالت آموزشی مدنظر است و دوگانه معلم و دانش آموز ناقض این اصل نیست. اگر لطف کنید موضوع را بیشتر باز کرده و توضیح دهید.
 • جناب بداقی اگر ممکنه درمورد ، " طرح تربیت سفید " که توسط شما تدوین شده است آیا به چاپ رسیده ؟ اگرنه لطفا خلاصه ای ازاین طرح را بیان نمایید
 • همانطور که طرح کردید ، تفاوت مهمی بین کارگران و معلم ها وجود دارد و آن این است که یک معلم کارش مستقیم بر روی کودکان و دانش آموزان تاثیر دارد .تاثیرات عمیقی که می تواند کل زندگی آن کودک را حتی در بزرگسالی نیز تحت تاثیر قرار دهد .پس حقوق کودکان و دانش آموزان در این میان خیلی مهم است وچیزی فراتر از عدالت خواهی  است . به نظر می رسد که معلم ها می بایست هم به دنبال حقوق خود و هم حقوق دانش آموزان و حتی اعمال نظردر تعیین نوع محتوای آموزشی هم باشند . از کانون صنفی معلم ها انتظار میرود که علاوه بر پیگیری حقوق معلمان ، به نوع محتوای آموزشی تحمیلی به دانش آموزان ، روش های عقب مانده ی آموزشی موجود ، شناخت و معرفی رویکردهای آموزشی انسان محور   توجه داشته باشد .
 • آیا شما ازتجربیات کانون مستقل معلمان دراوایل انقلاب ، استفاده کرده اید،که در روزهای قبل ازانقلاب زیر رگبار گلوله وگازاشک آورهم دیگر را پیداکردندوآن را پایه ریزی کردند وبدون اینکه مجوز بگیرنددست به انتخاب هیئت رئیسه زدند وبا تشکیل کمیته های مربوطه وباگسترش آن به سایر استان ها نشریه ای بنام "معلم" هم بطورماهانه منتشر ودردکه روزنامه فروشی هم به فروش میرسید
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: