هشدار درباره احتمال وقوع زلزله شدیدتر در تهران

حرکات گسل فعال است و احتمال می‌رود زلزله شدیدتری در تهران
زمین‌لرزه در حوالی دماوند ایران همانقدر تکان‌های شدید داشت که لرزش ترس در دل‌های پایتخت‌نشین‌های ایران. بامداد جمعه گذشته، زمین درحوالی تهران لرزید و ترس از پس‌لرزه‌های احتمالی شهروندان را از

زمین‌لرزه در حوالی دماوند ایران همانقدر تکان‌های شدید داشت که لرزش ترس در دل‌های پایتخت‌نشین‌های ایران. بامداد جمعه گذشته، زمین درحوالی تهران لرزید و ترس از پس‌لرزه‌های احتمالی شهروندان را از خانه‌ها به خیابان کشید. 

زمین‌لرزه اخیر در ایران بار دیگر حرف و حدیث‌ها درباره زلزله شدید احتمالی در پایتخت ایران را مطرح کرد. رئیس سازمان مدیریت بحران تهران با اشاره به فعال شدن گسل «مشا» گفته بود: «اگر زلزله ای ۶ ریشتری در تهران رخ دهد، قدرت آن ۳۲ برابر زلزله کنونی است و اگر به ۷ برسد، هزار برابر قدرت دارد و مسئله خیلی جدی برای تهران است.»

رضا کرمی گفت: «در صورت وقوع زلزله بالاتر از ۶ و نیم ریشتر قطعا در تهران یک فاجعه داریم.»

حالا این مقام مسئول در شهرداری می‌گوید که هنوز حرکات «گسل مشاء» فعال است و احتمال وقوع «زلزله شدیدتری» نیز هست. بهگفته رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، «هیچ روش و تحقیقاتی برای اینکه نشان دهد می‌توانپیش‌بینی از لرزه‌خیزی داشت، وجود ندارد و تنها چیزی که می‌بینیم، حرکات گسل و فعال بودن آن است.»

این مقام شهرداری پایتخت تاکید کرد که «باید برای وقوع زلزله احتمالی آمادگی کامل داشت.» 

به گفته رضا کرمی، «کمتر از ۱۰ درصد» مردم آموزش‌های مرتبط با زلزله را دیده‌اند. به گفته این مقام مسئول در شهرداری تهران، «از یکطرف خطر زلزله وجود دارد و از طرف دیگر آموزش هم نمی‌دهیم و صبر می‌کنیم تا یک بحران دیگر اتفاق افتد، و این همان سیستم مدیریتبحران قدیمی و پنجاه ساله‌ای است که در پیش گرفته‌ایم.»

او با انتقاد از سیاست‌های کلان برای درباره آمادگی همه‌جانبه برابر زلزله احتمالی، گفت «با این وضعیت چیزی درست نمی‌شود.»

این مقام شهرداری، پیش از این نیز گفته بود: «اگر زلزله بزرگتری باشد، به کمک‌های بین‌المللی نیاز است و دولت باید سازوکارهای آن را در نظر بگیرد.»

پیش‌تر، رئیس شورای شهر تهران هم با اشاره به این که در مبحث زیرساخت‌ها وظیفه همه دستگاه‌ها، از جمله سازمان آب، برق و گاز، ایجاد «شبکه اضطراری ضد زلزله» است، گفته بود: «شبکه گاز در شهر تهران یک بمب بالقوه است.»

زلزله بامداد جمعه در ایران با قدرت ۵.۱  ریشتر در عمق ۷ کیلومتری زمین که در جایی حوالی مرز استان تهران و مازندران به وقوع پیوست، دو قربانی و ۲۳ مصدوم بر جای گذاشت و آسیب‌هایی نیز به منازل مسکونی ساکنان مناطق وارد شد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: