" از قتلهای دولتی تا به مسلخ بردن حق دفاع " - دکتر نیره انصاری

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه دوم خرداد ۱۳۹۹
موضوع جلسه: از قتلهای دولتی تا به مسلخ بردن حق دفاع
میهمان برنامه : دکتر نیره انصاری ، متخصص حقوق بین الملل ، نویسنده ، پژوهشگر و کوشنده حقوق بشر
این جلسات معمولا " هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران به طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی از جمله گروه " به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان " ، حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی و کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی) برگزار میشود https://t.me/joinchat/CPd7y

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه دوم خرداد ۱۳۹۹
موضوع جلسه : از قتلهای دولتی تا به مسلخ بردن حق دفاع
میهمان برنامه : دکتر نیره انصاری ، متخصص حقوق بین الملل ، نویسنده ، پژوهشگر و کوشنده حقوق بشر
این جلسات معمولا " هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران به طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی از جمله گروه " به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان " ، حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی و کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی) برگزار میشود https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXI9Z5EFlnIfPA

سوالات مطرح شده در جلسه : 

 •   آیا با درود به سرکار خانم انصاری ، هم اکنون همه ی افکار عمومی دنیای متمدن به این موضوع باور دارند که حاکمیت ایران نه تنها به حداقل شرایط زندگی انسانی مردم توجه و اعتنایی نشان نمی دهد، بلکه برای حفظ موجودیت خویش از اعمال هر گونه جنایت و پرهیز از هیچ مماشات با دنیا و مردمش ابایی ندارد. آیا طبق کنوانسیون های حقوق بشری بین المللی اساس و بنیانی در تایید حق مشروع یک ملت به مقابله با ظلم و جور حاکمان ناقض حقوق آنها وجود دارد؟ "تحت عنوان دفاع مشروع"
 • دکتر انصاری عزیز - لطفا در مورد نامه اعتراضی ۱۸۰ قاضی به رئیس قوه قضاییه که خواستار حفظ استقلال کانون وکلای دادگستری و توقف تدوین و تصویب آیین نامه پیشنهادی قوه قضائیه برای کانون وکلای دادگستری شدند.بیشتر توضیح دهید - آیا این نامه نتیجه ای هم داشته است ؟
 • با سلام به خانم دکتر انصاری، حتما مطلع هستید که اکثریت اعضای کانون وکلای ایران خود را درگیر پرونده متهمان عقیدتی و سیاسی و حقوق بشری نمی کنند و وکلای شجاعی که در این زمینه فعالیت می کنند در اقلیت محض هستند . بنابراین فشار های اخیر رییس قوه قضاییه چندان شامل گروه اول نمی شود . زیرا ایشان به شرط دریافت حق الوکاله در دادگاهها حتی از «حقوق» اختلاسگران حکومتی در برابر مردم دفاع می کنند . به این ترتیب چگونه می توان کانون وکلا را نهادی حقوق بشری تلقی کرد؟
 • از آنجا که دستگاه قضایی در ایران مستقل نیست و رئیس و به تبه آن زیر مجموعه راست این قوه گزینشی هستند ورهبری نظام حق انتصاب ریاست قوه را دارد ، این نهاد پاسخگوی هیچ کس جز رهبری نیست . بنظر شما مردم ایران چگونه می توانند چنین ساختاری را مجبور به پاسخ گویی کنند ؟
 • حکم اعدام بخصوص برای قاچاقچیان که در رژیم گذشته هم بوده و در جمهوری اسلامي تداوم پیدا کرد، وسیله‌ای برای کنترل و تصفیه عوامل قاچاق توسط خود حاکمیت است که در ترانزیت مواد مخدر در چرخه بین المللی قاچاق مشارکت دارد. آیا تا وقتی ایران در این چرخه جهانی قاچاق مشارکت دارد می توان امیدی به پایان یافتن مجازات اعدام بود؟
 • حکم اعدام بخصوص برای قاچاقچیان که در رژیم گذشته هم بوده و در جمهوری اسلامي تداوم پیدا کرد، وسیله‌ای برای کنترل و تصفیه عوامل قاچاق توسط خود حاکمیت است که در ترانزیت مواد مخدر در چرخه بین المللی قاچاق مشارکت دارد. آیا تا وقتی ایران در این چرخه جهانی قاچاق مشارکت دارد می توان امیدی به پایان یافتن مجازات اعدام بود؟
 • خانم انصاری عزیز هم اکنون بعضی از وکلای مدافع از جمله مشاور حقوقی رئیس جمهوری در پرونده هفت تپه از مجرمینی چون اسدبیگی و رستمی طبق قاعده حقوقی دفاع می کنند. حالا این سوال مطرح می شود که چنین وکلایی طبق آیین دادرسی دست به دفاع از متهمان نقض حقوق کارگران می زنند آیا به نظر شما چنین وکلایی نباید افشا و طرد شوند چون از بیدادگری حمایت می کنند؟
 • اگر هیچ راه کاری برای انتخاب واقعی و شفاف مسولين حاکم توسط مردم و همچنین تغییر آزاد و مسالمت آمیز حاکمیت موجود و قانون اساسی یک کشور میسر نبوده و همه ی راهها بشکل خشونت آمیزی توسط استبداد حاکم مسدود می گردد، فکر نمی کنید قوانین تنظیم شده بین المللی دچار نقائص اجرایی باشد؟ مثال ساده آن ۴۱ سال تمام حاکمیت یکطرفه جمهوری اسلامی است که دائما حفظ و ادامه ی آن بجای مراجعه به خواست مردم منوط به خشونت فزاینده حاکمیت و زدو بند نفتی با دول غربی گردیده است. با این وصف حکومت اسلامی همچنان می تواند آبان ۹۸ های مکرر بیاورید و هیچ اتفاق قضایی بین المللی هم روی نداد؛ مگر اینکه چیزی مانند انقلاب ۵۷ توسط خود مردم تکلیف را تعیین نماید، که البته ممکن است دیگر ماهیت گذر مسالمت آمیز را هم نداشته باشد. با سپاس
 • رییس قوه قضاییه به تازگی کارگران شرکت های هفت تپه و هپکوی اراک را به حضور پذیرفته  و به آنها قول داده است که در باره مشکلات این شرکت ها اقدامات حقوق را انجام دهد . این درحالیست که کارگران معترض این شرکت ها از سوی نهاد های همین قوه و وزارت اطلاعات به احکام سنگینی محکوم شده اند شما در این رابطه چه نظری دارید ؟
 • موضوع براندازی یک هدف درازمدت است و فعلا نمی توان با تاکید به آن معضلات روز را به آن روز رستاخیز حواله داد. در شرایطی که رویه حقوقی عادلانه رعایت نمی شود و حاکمیت در این خصوص گزینشی عمل می کند آیا کانون وکلا و حامیان دفاع مشروع نباید افکارعمومی را نسبت به این موضوع آگاه کرده و بخشی از کنش خود را به تفکیک و افشای چنین مواردی اختصاص دهند؟ توضیحات شما به صورت کلی مورد تایید من هم است اما سوال من بیشتر معطوف به واقعیات جاری و حق دفاع در زمین بازی است که جمهوری اسلامی از قبل تعیین کرده است.
 • با درود، اعلامیه جهانی حقوق بشر، که در  دسامبر سال 1948 به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسیده و میثاق بین المللی حقوق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوبه مجمع  عمومی سازمان ملل  سال 1966 در واقع مکمل اعلامیه جهانی حقوق بشر و دستورالعمل اجرایی آن می باشد عملادر بسیاری از جوامع نادیده گرفته میشود. چه راهکارهایی را برای مقابله با عدم اجرای قوانین مصوبه سراغ دارید تا قوانین حقوق بشر که به امضای بسیاری از کشورها رسیده، اجرایی گردد؟
 • خانم دکتر انصاری ، اگر ممکن است در مورد وکلای دربند چون خانم ستوده و دیگران توضیح بدهید که آیا قوانین  بین المللی نمیتوانند به آزادی آنها کمک کنند ؟
 • با درود به  خانم‌دکتر انصاری. آیا هژ مونی  این چند دهه اخیر نئولیبرالیسم اساسا به حقوق بشر پایبند است؟ تا چه اندازه ؟ دلیل نقض اشکار حقوق انسانی از شیلی به بعد تا کنون خصوصا به سوریه و عراق و افغانستان و‌‌‌...... بر اساس کدام اعلامیه حقوق جهانی سازمان ملل محکوم شده است ‌؟ با احترام
 • یک سوال در سطح بین المللی : آیا با کار شکنی های ترامپ در رابطه با سازمان ملل میتوان برخورد حقوقی داشت ؟
 • خانم دکتر انصاری اخیرا شورای عالی کار بدون آرای کارگران مصوبه ای برای حداقل دستمزد راابلاغ کرده است و کارگران حاضر در شورا به دلیل نارضایتی از این مصوبه به دیوان عال اداری شکایت برده اند فکر می کنید این دیوان می تواند مصوبه ای را که یک طرفش دولت است ملغی کند؟
 • عبدالرحمن قاسملو، شرفکندی، بختیار، فریدون فرخزاد از جمله شاخص ترین افرادی بودند که در اروپا ترور شدند. ابهامات و سوالات  بسیاری در ترور این افراد و دیگر فعالان وجود دارد که هنوز بی پاسخ مانده است. ارتباط دولت‌ها و منافع ملی چقدر در نقض حقوق بشر تاثیر دارد؟
منبع: 
https://bepish.org/node/3702
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: