گزارش نشریه تایمز درباره اعتراض ایران اینترنشنال علیه اینستاگرام

نشریه تایمز چاپ لندن در گزارشی با اشاره به اعتراض شبکه ایران اینترنشنال علیه اینستاگرام نوشت که این شبکه اجتماعی «به دلیل وجود اکانت‌های جعلی که از سوی حکومت ایران برای شناسایی طرفداران شبکه خبری ایران اینترنشنال ساخته شده، به نقض قانون بین المللی حقوق بشر متهم شده است.»

ایران اینترنشنال اعلام کرده تحت یک حمله هکری با پشتیبانی حکومت ایران قرار گرفته که هدف آن ردیابی دنبال‌کنندگان و اعتبار زدایی از گزارش‌های آن بوده است»

در این گزارش آمده، هکرهایی که گفته می‌شود برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کار می‌کنند، صفحاتی جعلی به اسم شبکه خبری ایران اینترنشنال در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده‌اند. کاربران با عضویت در این حساب‌های کاربری، با تصور این‌که در حال دنبال کردن صفحه اصلی شبکه‌اند، از سوی هکرها شناسایی می‌شوند. 

هکرها همچنین اقدام به انتشار آگهی‌های استخدام جعلی در اینستاگرام کرده‌اند تا به وسیله آن کاربران را به دام انداخته و از انها بخواهند اطلاعات شخصی خود را برای هکرها ارسال کنند. متخصصان معتقدند این کار ممکن است جان کاربران را به خطر بیندازد.

بنا بر این گزارش، همچنین یک صفحه جعلی به اسم ایران اینترنشنال در نرم افزار پیام‌رسان تلگرام ساخته شده که در حال حاضر ۶۰۰ هزار دنبال‌کننده دارد. شرکت تلگرام از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده است.

مارک استیونز (Mark Stephens)، رییس سازمان حقوق بشری GNI «ابتکار شبکه جهانی»، معتقد است اینستاگرام به دلیل عدم اعمال نظارت کافی در وبسایت خود، قوانین بین المللی را نقض کرده است. به گفته مارک استیونز، «این یک طرح پیچیده با پشتیبانی حکومت است.»

شرکت فیسبوک که مالکیت اینستاگرام را در اختیار دارد، به نشریه تایمز گفته در حال انجام تحقیقات درباره این موضوع است.

 

منبع: 
ایران اینترنشنال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: