مقررات منع تردد شبانه در شهرهای آمریکا همزمان با ادامه اعتراضات

روز شنبه درحالی که معترضان به مرگ یک مرد سیاهپوست به دست پلیس مینیاپولیس در شهرهای مختلف آمریکا تجمع کردند، در تعدادی از شهرهای بزرگ این کشور مقررات منع تردد اعلام شده است.

لس آنجلس، آتلانتا و فیلادلفیا از جمله شهرهاییهستند که مقام های آنها از مردم خواستند شنبه شب از خانه هایشان خارج نشوند.

جورج فلوید مرد سیاهپوستی که روز دوشنبه در جریان بازداشت زیر فشار زانوی یک مامور پلیس، درک شووین، جان باخت به مظهر تازه خشونت پلیس علیه سیاهان بدل شده است.

در لس آنجلس ماموران پلیس با شلیک گلوله لاستیکی و باتون با معترضانی که یک ماشین پلیس را آتش زده بودند درگیر شدند.

پلیس و معترضان همچنین در شیکاگو و نیویورک درگیر شدند. در این شهرها تعدادی بازداشت شده اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا "چپ افراطی" را مسئول خشونت ها از جمله غارت گسترده و به آتش کشیدن اموال دانسته و گفته که آشوبگران به یاد جورج فلوید بی احترامی می کنند.

او گفت: "نمی توانیم اجازه بدهیم که گروه کوچکی از مجرمان و خرابکاران شهرهای ما را خراب و جوامع ما را تباه کنند... دولت من جلوی گروه های خشن را خواهد گرفت و ریشه آنها را خشک خواهد کرد."

او گروهی ضدفاشیتی به نام "آنتیفا" را به سازمان دادن خشونت ها متهم کرد.

عصر شنبه جمعیت معترضان به تدریج شروع به راهپیمایی در خیابان های مینیاپولیس، نیویورک، شیکاگو، میامی، فیلادلفیا و سایر شهرها کردند و شعار "زندگی سیاهان ارزش دارد" و "نمی توانم نفس بکشم" سر دادند. "نمی توانم نفس بکشم" یکی از آخرین جملاتی بود که جورج فلوید پیش از مرگ بر زبان راند.

لس آنجلس از جمله شهرهایی است که از هشت شب تا پنج و نیم صبح مقررات منع تردد اعلام کرده. ساعات منع تردد در آتلانتا ۰۹:۰۰ شب تا سپیده دم اعلام شد. لوئیویل در کنتاکی هم مقررات مشابهی اعلام کرده است.

A protester gestures as buildings burn during continued demonstrations against the death in Minneapolis police custody of African-American man George Floyd, Minnesotaحق نشر عکس30 MAY 2020

تیم والز فرماندار مینه سوتا روز شنبه گفت در اقدامی بی سابقه کل گارد ملی این ایالت که شمار آنها به ۱۳ هزار نفر می رسد را بسیج می کند. او "آشوبگران" را متهم کرد که بدون توجه به مال و زندگی مردم، باعث تخریب و هر ج و مرج می‌شوند.

او گفت: "بگذارید روشن بگویم که آنچه اکنون در مینیاپولیس می گذرد دیگر به هیچ وجه ربطی به مرگ جورج فلوید ندارد بلکه حمله ای به جامعه مدنی و ایجاد رعب و اختلال در شهرهای بزرگ ماست."

آقای والز مثل برخی دیگر از مقام ها گفتند که به نظر می رسد بسیاری از معترضانی که دست به خشونت می زنند از نقاط دیگر آمده باشند اما جزییاتی ارائه نکرد.

اما آقای والز در عین حال گفت که اعتراضات مسالمت آمیز همچنان مجاز است.

همزمان وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که واحدهای نظامی در مینه سوتا را در حال آماده باش درآورده تا در صورت لزوم مانع خشونت شوند.

روز شنبه در شهر مینیاپولیس، جایی که جورج فلوید کشته شد، تظاهرکنندگان مقررات منع آمد و رفت را نادیده گرفتند و نیروهای پلیس نیز تلاشی برای اعمال محدودیت‌ها نکردند.چندین ساختمان در شهر مینیاپولیس به آتش کشیده شده‌اند.

George Floydحق نشر عکسTWITTER/RUTH RICHARDSONImage captionجورج فلوید دوشنبه پیش هنگام بازداشت جان باخت

جورج فلوید که ۴۶ سال داشت روز دوشنبه جان باخت. در فیلمی که از صحنه مرگ او وجود دارد، او در حالی که به سختی نفس می‌کشد، به درک شووین، پلیس سفید پوستی که زانویش را روی گردن او گذاشته و فشار می‌دهد، می‌گوید: "نمی‌توانم نفس بکشم."

این مامور سابق پلیس اکنون به اتهام قتل بازداشت شده اما سه مامور همراه او هنوز آزاد هستند اگرچه همه آنها از کار اخراج شده‌اند.

دونالد ترامپ گفته است با خانواده آقای فلوید صحبت کرده است. او پیشتر گفته بود "عدالت، اجرا خواهد شد."

خانواده آقای فلوید از بازداشت مامور پلیس استقبال کرده اما گفته‌اند اتهام‌های اساسی‌تری باید متوجه این فرد شود و سایر ماموران همراه او نیز باید بازداشت شوند.

آنها همچنین خواهان آن شده‌اند تا پلیس نحوه رفتار خود و عملکردش را تغییر دهد.

هر سال بیش از هزار نفر به دست پلیس آمریکا کشته می‌شوند و بیشتر کسانی که کشته می‌شوند، سیاه‌پوست هستند.

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: