استعفاء افسران/مرد زمین خورده کیست؟

اتحادیه صنفی افسران پلیس می‌گوید دو مامور یگان ضدشورش که مرد مسنی را هل دادند "فقط در حال انجام وظیفه" بودند. صبح جمعه مقام‌ها در شهر بوفالو ایالت نیویورک، دو مامورپلیس را که در ویدیویی جنجالی دیده می‌شوند یک مردم سالخورده را هل می‌دهند، بدون حقوق تعلیق کردند. این مرد پس از زمین خوردن بی‌حرکت و دچار خون‌ریزی از ناحیه گوش شد هر چند مقام‌ها می‌گویند وضع جسمانی او "وخیم اما تثبیت شده" است.

این ویدئو که روز جمعه، پنجم ژوئن به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد مربوط به اعتراضات مرتبط با مرگ جورج فلوید در شهر بوفالو ایالت نیویورک و مجاور مرز کانادا است.

این مرد ۷۵ ساله که در ویدیو در برابر حرکت ماموران یگان ویژه ایستاده به طور جدی از ناحیه سر آسیب دیده است.

با وجود این، عصر جمعه گزارش شد که همه ۵۷ افسر این یگان ضدشورش شهر بوفالو در همبستگی با دو مامور تعلیق شده، دست کار کشیده‌اند.

به گزارش بوفالو نیوز، این ماموران همگی اعضای تیم انتظامی اضطراری بوده‌اند که مستقیما به اداره پلیس بوفالو مربوط نیست.

اندرو کومو، فرماندار نیویورک گفته دو ماموری که در ویدیو دیده می‌شوند باید اخراج شوندحق نشر عکسREUTERSImage captionاندرو کومو، فرماندار نیویورک گفته دو ماموری که در ویدیو دیده می‌شوند باید اخراج شوند

جان ایوانز، دبیر انجمن صنفی ماموران پلیس بوفالو به این نشریه گفته: "موضع ما این است که این افسران فقط در حال انجام وظیفه و تبعیت از دستوری بودند که به آنها از سوی جوزف گراماگیلا، معاون رئیس پلیس شهر ابلاغ شده بود، مبنی بر این که چهار راه را تخلیه کنند".

"در این دستور به آنها گفته نشده بود که در تخلیه میدان باید افراد چند ساله را عقب برانند. ۵۰ ساله، ۴۰ ساله یا زیر ۱۵ سال. من حتی مطمئن نیستم چه حد تماس بدنی میان افسران و آن مرد روی داده. به نظر می‌رسد که او در حال عقب رفتن پایش می لغزد و زمین می‌خورد."

این در حالی است که اندرو کومو، فرماندار نیویورک امروز، جمعه، گفت که این دو افسر پلیس باید اخراج شوند و این واقعه باید "با احتمال وقوع جرم مورد تحقیق" قرار گیرد.

بایرون براون، شهردار بوفالو هم در بیانیه‌ای گفته: "ما برای جایگزینی و پشتیبانی (یگان دست از کار کشیده) برنامه داریم و اطمینان می‌دهم که خدمات پلیس و حفظ امنیت شهر مختل نخواهد شد."

او همچنین تصریح کرده که پلیس بوفالو به همکاری خود با دیگر ادارات انتظامی ادامه خواهد داد.

مامورانی که در ویدئو روز پنجشنبه دیده می‌شوند در حال برقراری قانون منع آمد و شد هستند که در بسیاری از شهرهای آمریکا و در پاسخ به خشونت‌های شکل گرفته پس از مرگ جورج فلوید وضع شده است.

بیشتر بخوانید

خشونت علیه سیاهان در آمریکاحق نشر عکسUNKNOWNImage captionخشونت علیه سیاهپوستان در آمریکا قدمتی ۴۰۰ ساله دارد

در ویدئو شهر بوفالو چه چیزی دیده می‌شود؟

در این ویدئو که تصاویرش را رسانه‌ها با برچسب دلخراش برجسته کرده‌اند، یک مرد مسن دیده می‌شود که در جهت مخالف افسران پلیسی حرکت می‌کند که آماده اجرای قانون منع آمد و شد شده‌اند و در خلاف جهت این مرد در حال نیمه دوان هستند.

بعد به نظر می‌رسد این مرد در برابر حرکت ماموران ایستاده و به نوعی مانع حرکت آنها شده و لحظه‌ای بعد دو مامور او را با دست به عقب می‌رانند و مرد چند قدم عقب عقب می رود و از پشت سر به زمین می‌خورد و بی‌حرکت می‌ماند.

این مرد ۷۵ ساله در ادامه ویدئو روی زمین خوابیده و به نظر می رسد از گوش یا پشت سر او خون جاری شده است.

در بیانیه اولیه پلیس بوفالو آمده بود که این مرد در خلال "عملیات پلیس برای عقب راندن معترضان" "لغزیده و زمین خورده" است.

سخنگوی پلیس بوفالو، جف رینالدو اما کمی بعد گفت که این بیانیه را افسری تهیه کرده که به طور مستقیم از ماجرا مطلع نبوده است.

بسیاری از معترضان جوان می‌گویند از نادیده گزفته شدن مطالبات آنها به ستوه آمده‌اندحق نشر عکسCBSImage captionبسیاری از معترضان جوان می‌گویند از نادیده گزفته شدن مطالبات آنها به ستوه آمده‌اند

مرد زمین خورده کیست؟

نام این مرد ۷۵ ساله مارتین گاگینو است و مقام‌های شهر بوفالو می‌گویند وضعیت او وخیم اما تحت کنترل است.

از آقای گانیگو تحت عنوان یکی از فعالان قدیمی عدالت اجتماعی در شهر بوفالو یاد شده است.

انجمن اتحادیه مردمی برای مسکن باثبات در بیانیه‌ای اعلام کرده آقای گاگینو "یک مبارز خستگی ناپذیر در برابر هر نوع بی عدالتی است. او سالهاست که در شهر ما برای نهادهای مردمی چون پوش (Push) و سایر تشکل‌های خودجوش فعالیت می‌کند."

این انجمن رفتار پلیسبا مارتین گاگینو را محکوم کرده است.

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: