"وظیفه اجتماعی هنر : امروز ، فردا" مهرداد خامنه ای سرپرست گروه تئاتر اگزیت

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه ۶ تیر ۱۳۹۹
موضوع جلسه : وظیفه اجتماعی هنر : امروز ، فردا
میهمان برنامه : مهرداد خامنه ای ،
سرپرست گروه تئاتر اگزیت Mehrdad Khameneh
https://t.me/exittheatregroup

 

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی جمعه ۶ تیر ۱۳۹۹

موضوع جلسه : وظیفه اجتماعی هنر : امروز ، فردا

میهمان برنامه : مهرداد خامنه ای ،

سرپرست گروه تئاتر اگزیت Mehrdad Khameneh

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال و گروههای مختلف تلگرامی از جمله گروه " به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان "برگزارمی شوند https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXIZyh_7kTgSzw

مهرداد خامنه‌ای
با گذراندن کلاس‌های بازیگری آناهیتا در تهران زیر نظر مصطفی اسکویی از سال ۱۳۶۱ وارد دنیای هنر شد.
از دانشکده هنرهای دراماتیک بلگراد در رشته کارگردانی سینما، تئاتر و تلویزیون فارغ‌التحصیل شد. سپس در دانشکده فلسفه زاگرب در رشته تئوری فیلم ادامه تحصیل داد و در دانشگاه کلن تئاتردرمانی خواند.
در طول ۳۸ سال فعالیت هنری خود در پنج کشور کار حرفه‌ای کرده است. در سال ۲۰۰۵ در کشور نروژ گروه تئاتر اگزیت را تاسیس کرد که تا سال ۲۰۱۳ در شهرهای مختلف این کشور و همینطور کشور آلمان نمایش‌هایی را به زبان نروژی، آلمانی، انگلیسی و فارسی به روی صحنه آورد. از جمله شازده کوچولو، چهارصندوق اثر بهرام بیضایی، ماهی سیاه کوچولو اثر صمد بهرنگی، نردبان (اقتباس از زاویه) اثر غلامحسین ساعدی، مهاجران اثر اسلاومیر مروژک، مونولوگ‌های واژن و من موجودی احساساتی هستم اثر ایو انسلر.

او همچنین تعداد ۶۹ فیلم مستند اجتماعی و آموزشی و داستانی ساخته
است.

از سال ۲۰۱۳ گروه تئاتر اگزیت فعالیت خود را در ایران آغاز کرد و تاکنون تعداد پانزده اجرای صحنه‌ای در تهران داشته است. برخی از اجراهای اگزیت برای اولین بار در ایران به زبان فارسی ترجمه شده و روی صحنه رفته‌اند. از جمله نمایش‌های: «مارکس در سوهو» اثر هاوارد زین، «نمايش هملت در روستاى مردوش سفلى»، اثر ایوو برشان «یک خاطره، یک مونولوگ، یک فریاد و یک نیایش» اثر ایو انسلر که برای اولین بار در ایران هم‌زمان با ۶۰ کشور جهان همگام با جنبش جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در تهران به روی صحنه رفت.

گروه تئاتر اگزیت مجموعه فیلم‌های مستند تاریخ سرخ: اِما گلدمن، ولادیمیر ایلیچ لنین و رزا لوکزامبورگ را در ایران ساخته و به رایگان در اختیار مخاطبان قرار داده است.
تله تئاتر «آموزگاران» اقتباس از اثر محسن یلفانی از دیگر کارهای تصویری این گروه است.
گروه اگزیت در بخش انتشارات خود نیز سی عنوان کتاب و نشریه را به رایگان در اختیار علاقمندان قرار داده است.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: