کمپین سازمان حقوق بشری " UNITED FOR IRAN ": عباس لسانی را آزاد کنید

امضا کنندگان این نامه، خواستار آزادی فوری آقای عباس لسانی و همه فعالین سیاسی و مدنی‌ای هستند که برای احقاق حقوق اتنیکی در ایران فعالیت می‌کنند. تعداد زیادی از این فعالین به دلیل پیگیری مسالمت‌آمیز خواسته‌هایشان دستگیر شده و در مواردی با احکام سنگین زندان و تبعید مواجه شده‌اند. عباس لسانی که از شناخته‌شده‌ترین فعالین مدنی ایران محسوب می‌شود، اکنون بیش از یک سال است که در زندان اردبیل محبوس است. او که برای استفاده از حقوق بنیادین خود تاکنون بارها دستگیر و زندانی شده

‍ متن نامه
امضا کنندگان این نامه، خواستار آزادی فوری آقای عباس لسانی و همه فعالین سیاسی و مدنی‌ای هستند که برای احقاق حقوق اتنیکی در ایران فعالیت می‌کنند. تعداد زیادی از این فعالین به دلیل پیگیری مسالمت‌آمیز خواسته‌هایشان دستگیر شده و در مواردی با احکام سنگین زندان و تبعید مواجه شده‌اند. عباس لسانی که از شناخته‌شده‌ترین فعالین مدنی ایران محسوب می‌شود، اکنون بیش از یک سال است که در زندان اردبیل محبوس است. او که برای استفاده از حقوق بنیادین خود تاکنون بارها دستگیر و زندانی شده، در دی‌ماه سال ۱۳۹۷، بار دیگر دستگیر و به دلیل پافشاری بر حقوق خود که میثاق‌های بین المللی و قوانین داخلی ایران نیز آن‌ها را تصریح کرده‌اند، به ۱۵ سال زندان و دو سال تبعید به یزد محکوم شد. بر پایه قوانین کیفری حکومت ایران، آقای لسانی باید ۱۰ سال حبس و دو سال تبعید از این حکم را تحمل کند. رفع تبعیض و نابرابری ساختاری اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، و همچنین به رسمیت شناختن حقوق مربوط به زبان مادری از مهم‌ترین خواسته‌های فعالین مدنی ترک در آذربایجان ایران است. آقای لسانی نیز سال‌ها است که همین خواسته‌ها را پیگیری می‌کند. برای نمونه، آقای لسانی در جریان دادگاه‌های متعدد اعلام کرده است که تنها به زبان ترکی از خود دفاع می‌کند. این حق قانونی شهروندان است که در محاکم قضایی به زبانی سخن بگویند که بیش از همه بر آن تسلط دارند.

امضاکنندگان این بیانیه از دستگاه قضایی حکومت ایران می‌خواهند که بلافاصله عباس لسانی و دیگر فعالینی را که برای احقاق حقوق اتنیکی دستگیر شده‌اند، فوری و بدون قید و شرط آزاد کند. همچنین از دستگاه اجرایی حکومت ایران می‌خواهند که رویکرد خود را نسبت به حقوق فرهنگی و زبانی اتنیک‌های ساکن ایران تغییر داده و با احترام به این حقوق و اجرای تعهدات قانونی، به تبعیض پایان دهد.

➕لینک امضا

https://www.change.org/p/judicial-authorities-for-...

b83f-cf5160971a21

 

برگرفته از: 
تلگرام ارسالی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: