صحبت های جنجالی وزیر در باره وخامت اوضاع و احتمال طغیان مردم!

آقای نمکی در نشست اضطراری ستاد مبارزه با کرونا در تهران، که به دلیل افزایش چشمگیر آمارها در پایتخت برگزار شد، گفت دلیل توقف محدودیت‌ها "جهل ما نبود بلکه ضعف ما و زانو زدن ما در مقابل اقتصادی بود که بیش از این پتانسیل و کشش نداشت."

آقای نمکی در نشست اضطراری ستاد مبارزه با کرونا در تهران، که به دلیل افزایش چشمگیر آمارها در پایتخت برگزار شد، گفت دلیل توقف محدودیت‌ها "جهل ما نبود بلکه ضعف ما و زانو زدن ما در مقابل اقتصادی بود که بیش از این پتانسیل و کشش نداشت."

او با اشاره به مشکلات شدید اقتصادی و "خزانه خالی" دولت به دلیل تحریم‌های آمریکا از حسن روحانی، رئیس جمهور و نیروهای امنیتی خواسته "به معیشت و عدم شکل‌گیری طغیان فکر کنند."

آقای نمکی با هشدار درباره مشکلات شدید معیشتی مردم گفته "گزارش‌های امنیتی برای ما می‌آید. این‌که دوستان از فقر و تهیدستی به سمت طغیان می‌روند جدی است."

آمار روزانه ابتلا و مرگ در ایران بعد از یک دوره کاهش دوباره به شدت افزایش یافت و تعداد مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا در روز سه‌شنبه ۱۷ تیر به ۲۰۰ نفر رسید که بیشترین تعداد ثبت‌شده از ابتدای همه‌گیری است.

در روزهای گذشته مقام‌ها و مسئولان شهری تهران درباره اوج گرفتن بیماری به شدت هشدار داده‌اند و خواهان برقراری دوباره محدودیت‌ها شده‌اند.

انتقاد وزیر بهداشت ایران از چیست؟

سعید نمکی در صحبت‌های امروز خود بارها تاکید کرده که به دلیل شرایط اقتصادی برای بازگشایی بخش‌های مختلف تحت فشار بوده و هشدار داده است که اگر مسئولان و خدمه بهداشتی مورد حمله قرار بگیرند مجبور می‌شود حرف‌هایی را بزند "که فراتر از ظرفیت برخی اندیشه‌هاست."

او در صحبت‌های مفصل و به شدت انتقادی و گلایه‌آمیز خود گفته است که به شدت تحت فشار بوده است. او از جمله گفته:

  • گلایه من این است که وقتی به مقام‌های ارشد نظام آدرس غلط می‌دهیم، تصمیم‌گیری‌ها غلط از آب در می‌آید... گلایه من این است که چرا (باید) زبان من به عنوان وزیر بهداشت در برابر یک مرجع عالی‌رتبه کند بشود، به علت استناد به برخی واژه‌های غیرکارشناسی.
  • ما نمی‌توانیم مردمان خسته و وامانده را برگردانیم به شعار در خانه بمانید... این واقعیتی است که باید پذیرفته شود. نه می‌شود مردم را با شعار در خانه نگه داشت و نه می‌شود کسبه را مجبور کرد که کسب و کار را تعطیل کنند.
  • من مدت‌ها جلوی دوربین نیامدم، چون هم قهر بودم، هم دل‌شکسته بودم و هم عصبانی.
  • آمریکایی‌ها به غیر از چند هزار میلیارد که برای معیشت مردمانشان هزینه کردند،۱۱۱ میلیارد دلار را فقط برای بخش سلامتشان هزینه و انگلیسی‌ها ۲۰ میلیارد تنها برای بخش سلامت هزینه کردند در حالی که بنده از یک میلیاردی که مقام معظم رهبری فرمودند زیر ۳۰ درصدش را تا امروز توانسته‌ام دریافت کنم.
  • اینکه ما در بحران کرونا دچار خسران شدیم، نه اینکه ندانیم این بازگشایی آمار را افزایش خواهد داد نه اینکه نفهمیم وقتی مترو و اتوبوس یک سوم توان نقل و انتقال جمعیت را دارد با چنین پدیده‌ای مواجه نخواهیم شد، اینها جهل ما نبود بلکه ضعف ما و زانو زدن ما در مقابل اقتصادی بود که بیش از این پتانسیل و کشش نداشت.
  • بنده در ۷ بهمن جلسه‌ای برای قطع پروازهای چین برگزار کردم خیلی از افراد باور نمی‌کردند و به شوخی می‌گرفتند.
  • ما برنامه‌ داریم اما عده‌ای دچار سهل انگاری شدند. این عده چه از مردم و چه از دوستان غیر مردم که در جایگاه‌های مختلف در بخش خصوصی یا دولتی نشسته‌اند، سبب شد این دستاورد عظیم ملی (روند مقابله با کرونا) ساده انگاشته شود.
  • اقتصاددانان مملکت شما باید به من راهکار ارائه می‌کردید که من ببینم چگونه می‌توانم مملکت را در شرایط سخت کرونا به گونه‌ای اداره کنم که طغیان ناشی از فقر و گرسنگی نداشته باشم.
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: