حمله "شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران" به کاروان تجهیزات آمریکایی در عراق

بنابر گزارش‌ها چند کامیون حامل خودرو و تجهیزات نظامی آمریکا در استان دیوانیه در مرکز عراق هدف حمله قرار گرفتند. یک نشریه اسرائیلی حمله‌کنندگان را شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق معرفی

بنابر گزارش‌ها چند کامیون حامل خودرو و تجهیزات نظامی آمریکا در استان دیوانیه در مرکز عراق هدف حمله قرار گرفتند. یک نشریه اسرائیلی حمله‌کنندگان را شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق معرفی کرده است.

نشریه "جروزالم پست" یک‌شنبه ۲۲ تیر (۱۲ ژوئیه) از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی در شبکه مجازی مبنی بر حمله به یک کاروان خودروهای سنگین و یدک‌کش خبر داد که ظاهرا تجهیزاتی را به مقصد پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی و متحدانش در عراق حمل می‌کردند.

به نوشته این نشریه، حمله شامگاه شنبه رخ داده و به گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی نسبت داده می‌شود که هدفشان وادار کردن نیروهای آمریکایی به خروج از عراق عنوان شده است.

بنابر این گزارش این نخستین حمله به خودروهای حامل تجهیزات آمریکایی در عراق نیست و مشابه آن در گذشته، از جمله در ماه فوریه نیز اتفاق افتاده است.

خبرگزاری فارس به نقل از منابع محلی در عراق گزارش داده که در جریان این حمله دست‌کم سه خودرو نفربر و زرهی نیروهای آمریکایی در آتش سوخته‌اند.

این رسانه منسوب به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در صفحه توئیتر خود به بازنشر یک فیلم ویدئویی از کانال تلگرامی "صابرین‌نیوز" اقدام کرد که چند خودرو در حال سوختن را نشان می‌دهد.

تا کنون ائتلاف ضد تروریستی به رهبری ایالات متحده در عراق به این حمله ادعایی واکنشی نشان داده و منابع مستقل صحت انتساب ویدئوی منتشر شده به حمله شامگاه شنبه را تائید نکرده‌اند.

گزارش‌های متناقض درباره چگونگی حادثه

درباره چگونگی این حادثه خبرهای ضد و نقیضی منتشر شده است. به نوشته فارس، کانال صابرین‌نیوز به نقل از یک "منبع ویژه" گزارش داد که گروهی موسوم به "سرایا ثورة العشرین" مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و گفته حمله به وسیله کار گذاشتن بمب در مسیر حرکت کاروان نظامیان آمریکایی صورت گرفته است.

شبکه المیادین لبنان می‌گوید این حمله بین مناطق سماوه و دیوانیه رخ داد و در جریان آن افراد مسلح، تریلی‌ها و یدک‌کش‌ها را مجبور به توقف کرده و راننده‌های عراقی را قبل از آنکه خودروهای آمریکا را آتش بزنند، از محل دور کرده‌اند.

خبرگزاری فارس از قول کانال صابرین‌نیوز گزارش داده که انفجارهای صورت گرفته در محل حادثه، به دلیل منفجر شدن مهمات و تسلیحاتی بوده که کاروان حامل تجهیزات نظامی آمریکا با خود حمل می‌کرده است.

مقامات مسئول عراق تا کنون به طور رسمی درباره این حادثه چیزی نگفته‌اند و درباره تلفات یا مجروحان احتمالی آن نیز هنوز گزارشی منتشر نشده است.

در ماه‌های گذشته حمله‌های زیادی به اهداف و منافع نظامیان آمریکایی در عراق و ساختمان سفارت این کشور در بغداد صورت گرفته که واشنگتن آنها را به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در تشکل حشد الشعبی نسبت می‌دهد.

به تازگی و به دستور مستقیم نخست‌وزیر عراق، مصطفی کاظمی، تعدادی از شبه نظامیان کتائب حزب‌الله، از تشکل‌های حشد الشعبی به اتهام تدارک حمله به دفتر نمایندگی دیپلماتیک کشورهای خارجی در بغداد بازداشت شدند.

تشکل حشد الشعبی با الگو گرفتن از نیروهای بسیج در جمهوری اسلامی شکل گرفته و گفته می‌شود نیروی قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران در تجهیز، آموزش و تامین مالی آن نقشی اصلی را بر عهده دارد.

 
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: