پاپ فرانسیس به تصمیم ترکیه در مورد ایاصوفیه واکنش نشان داد: دردناک بود

پاپ فرانسیس برای اولین بار به تصمیم ترکیه برای تبدیل ایاصوفیه به مسجد واکنش علنی نشان داد و گفت تصورش هم برایش دردناک بوده است. پاپ در مراسم سنتی دعای یکشنبه در میدان سن‌پیتر در واتیکان، اشاره کوتاهی به این موضوع کرد.

یاصوفیه یکی از تاریخی‌ترین بناهای دنیا جزو میراث جهانی یونسکوست. این بنا تقریبا ۱۵۰۰ سال پیش بعنوان کلیسای جامع مسیحیان ارتدوکس ساخته شد. در اواسط قرن پانزدهم میلادی و درپی کشورگشایی‌های امپراتوری عثمانی، این کلیسا به مسجد تبدیل شد ولی از سال ۱۹۳۵ به بعد، پس از اعلام جمهوری در ترکیه و با دستور کمال آتاتورک، یک موزه سکولار بوده است.

شورای جهانی کلیساها از رجب طیب اردوغان خواسته است تا از تغییر این بنای نامدار از موزه به مسجد خودداری کند. این شورا که ۳۵۰ کلیسا عضو دارد به آقای اردوغان نوشت که این اقدام باعث کاشتن بذر اختلاف بین اندیشه‌ها می‌شود.

آقای اردوغان این تصمیم را جمعه اعلام کرد، پس از اینکه دادگاهی قانونی بودن موزه بودن این بنا را لغو کرد.

مقر شورای جهانی کلیساها در ژنو است و نماینده ۵۰۰ میلیون مسیحی است. در نامه ایوان ساوکا، منشی قائم موقت این شورا به آقای اردوغان، با ابراز "سوگ و نومیدی" آمده که:

"با تغییر مجدد ایاصوفیه به مسجد، شما نشانه‌های مثبت دال بر پذیرا بودن ترکیه را معکوس و آن را به نشانه‌ محروم‌سازی و جداسازی بدل کردید."

در این نامه آمده است که این تصمیم "ناگزیر باعث دودلی، شک، و سوءاعتماد خواهد شد و تمام تلاش‌هایی را که برای نزدیک کردن ادیان صورت گرفته است تضعیف می‌کند".

"به خاطر ترویج درک متقابل، احترام، گفتگو و همکاری، و برای جلوگیری از پروراندن دشمنی‌ و اختلاف‌های دیرین، مصرانه از شما تقاضا داریم در تصمیم‌تان تجدید نظر و از آن خودداری کنید".

رهبران مسیحی، اتحادیه اروپا، و یونسکو، این تصمیم را که شورای دولتی ترکیه گرفته است محکوم کرده‌اند.

استدلال شورای دولتی ترکیه این است که این بنا ملک خصوصی محمد شاه عثمانی بوده و او آن را از کلیسا به مسجد تبدیل کرده است. آقای اردوغان از این تصمیم دفاع کرده و گفته است که ترکیه، در تبدیل ایاصوفیه به مسجد، حق حاکمیت خود را اعمال کرده است.

منبع: 
بی بی سی
برگرفته از: 
بی بی سی فارسی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: