هشدار مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفتگو با نشریه وال استریت ژورنال بر لزوم حل هرچه سریع‌تر مسئله دسترسی این آژانس به دو سایت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده است که اگر تهران تا پایان ماه جاری میلادی مجوز لازم برای دسترسی به سایت‌های مدنظر آژانس را فراهم نکند، «بد» خواهد شد.

رافائل گروسی در این گفتگو قویا تاکید کرده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این‌زمینه «پا پس نخواهد کشید».

پیش‌تر و در آستانه تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌الملی انرژی اتمی، رافائل گروسی گفته بود که «ایران یک سال است که به برخی پرسش‌های آژانس پاسخ نداده است».

ماه گذشته بود که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شامل نمایندگان ۳۵ کشور، با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواست که بی‌درنگ با آژانس همکاری کامل نشان دهد و امکان دسترسی آژانس به تمام سایت‌های هسته‌ای را فراهم کند.

روسیه و چین با صدور این قطعنامه مخالفت کرده بودند. چین در بیانیه‌ای نوشته بود که تصویب قطعنامه «غیر مسئولانه» است. هفت کشور دیگر؛ جمهوری آذربایجان، پاکستان، هند، مغولستان، آفریقای جنوبی، تایلند و نیجر نیز از رای دادن امتناع کرده بودند. در مجموع ۲۵ کشور به قطعنامه اروپایی‌ها رای آری دادند.

سه‌کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان روز با طرح پیش‌نویس قطعنامه‌ای توبیخی، از عدم همکاری کامل جمهوری اسلامی ایران با آژانس اتمی انتقاد کرده بودند. در این پیش‌نویس، بر اجازه بازرسی و بازدید از دو سایت در ایران تاکید شده بود که فعالیت آن‌ها به گذشته و قبل از امضای برجام برمی‌گردد اما احتمال می‌رود که اطلاعاتی مربوط به فعالیت‌های بالقوه ایران در اوایل دهه‌های گذشته در اختیار بازرسان قرار دهند.

آذرماه سال گذشته بود که یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی هسته‌ای توسط نیروهای جمهوری اسلامی از کشور اخراج شد. موضوعی که واکنش تند آژانس بین‌المللی هسته‌ای را به دنبال داشت.

 

 
منبع: 
ایندپندنت فارسی
برگرفته از: 
گویا نیوز
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: