گفت و گوی با مجاهدین "انجام شد" ؛ گزارش ان را بشنوید:
22.07.2020 - 09:26
سخنرانی مریم رجوی در نشست سالیانه سازمان مجاهدین یکی از جنجالی ترین موضوع در هفته ای که گذشت بود به ویژه اینکه این برنامه بطور زنده از تلویزیون پر مخاطب ایران اینترنشینال پخش شد . منهم این گزارش را همراه با نوشته انتقادی از مجاهدین را در سایت ایران گلوبال قرار دادم و همچنش در پست فیسبوکی خود یادداشت کوچکی گذشتم تا کنون نزدیک به 400 کامنت _که برخی در حد یک مقاله و یادداشت سیاسی بود_ گذاشته شد. این کامنت ها به سه گروه تعلق دارد. مخالفین ؛ هوداران مجاهدین و گروه منتقد
که من خود به گروه سوم تعلق دارم یعنی موجودیت وواقیعت مجاهدین جوانب خوب و بد  ان را در نظر می گیرم و از گذشته گرایی فاصله می گیرم و در ارتباط با حال و آینده انان را به چالش می کشم؛ در یاداشت فیسبوکی ام چنین نوشته بودم که از دو سو مجاهدین و مخالفین انان مورد سرزنش ، نقد و حمله قرار گرفته ام: 
 
بنظر من ، سازمان مجاهدین خلق ،قوی ترین تشکیلات و پول دار ترین بخش اپوزیسیون ایران اند که لابی های قدرت مندی در امریکا ، عربستان و..،دارند و رژیم از مجاهدین بشدت در هراس است ،بقیه اپوزیسیون نه تشکیلات محکمی دارند و نه پول و نه لابی قابل توجه ای دارند. از سوی دیگر ، تقریبا ۹۹٪ مردم و اپوزیسیون از عملکرد مجاهدین بشدت عصبانی و یا منتقد هستند و دو طرف, همدیگر را برسمیت نمی شناسند و حتی حاضر به گفتگو نیستند -واقعیت این است سیاست در ایران هم در حاکمیت و هم اپوزیسیون به بن بست خورده است و انسداد بر فضای سیاسی ایران حاکم است
باند علی خامنه ای راه اصلاحات و راه انقلاب را بسته است و اپوزیسیون هم در گیر رقابت های کودکانه ؛ حسادت ها ، کینه جوییی است ؛آیا مردم و اپوزیسیون شانسی به مجاهدین می دهند که همگام با دیگر مخالفین وضعیت سیاسی در ایران را تغییر دهند ؛ تا نظر شما چه باشد؟
از مجاهدین برای یک گفت و گو دعوت کرده بودم ولی پاسخی دریافت نکردم ولی به گمان من این گفت و گو در صفحه فیسبوکی من انجام گرفت مجموعا 450 کامنت نوشته شد که هیج کامنتی هم حذف نشد
 
 
 
رضا 
آقای توکلی من جوابی در رابطه با منبع آمار 99 درصدی و سایر آمارهای شما از شما ندیدم لطفا منبع این آمارهای خود را اعلام کنیدو به مردم بگویید که چگونه به این آمارها دست یافته اید؟
 
پاسخ کیانوش 
بعبارت دیگر یک درصد مردم ایران با شما صد درصد موافق باشند ؛  یک رقمی  در حدود 850000 نفر را شامل می شود که تعداد بچه ها را که از این امار کم کنیم در بهترین حالت نیم میلیون طرفدار بیشتر ندارید. خوب میزان کمی نیست . 
به همین پست و 4 لینکی  که در همین ارتباط گذاشته ام بیش از 400 کامنت امده است نگاهی به این کامنت ها نشان می دهد که این سی صد و یا 400 نفر حدود 90  درصد منتقد .و مخالف  نظر گذاشته اند . اگر فضای مجازی را قبول ندارید به شهر و دیار خود و به دور وری ها خود نگاه کنید در محله  و شما چند نفر طرفدار شما پیدا می شود  در  دی 96 و ابان 98  همه نیرو ها سیاسی به خیابان امدند  ما دیدیم رضا شاه روحت شاد ولی کسی اثاری از مجاهدین در ان ندید و اگرپلاکارتی  بود بسیار بسیار محدود . احزاب و سازمانهای سکولار از چپ تا راست و طرفداران پادشاهی و  جببه ملی غیر از یک گروه مهدی سامع کس همگی مخالف مجاهدین می باشد.  
 
 
محمد برزنجه
برای گذار به دموکراسی نیاز است با همه نیروها وجریانات سیاسی به گفتگو پرداخت، اما مجاهدین شاید اخرین گروهی باشد که بتوان با آنها گفتگو کرد. اشکال در انحصار طلبی است. نیروهای انقلابی معمولا انحصار طلب هستند و دیگر نیروهای سیاسی را به رسمیت نمیشناسند و ففط خود را لایق حکومت کردن میداند. در واقع حاضر به مشارکت دادن دیگران نیستند. جمهوری اسلامی خود نمونه ای از انحصارطلبی است. نکته دیگر این است که ساختار نظامی و تشکیلاتی انها به شکلی است که به خاطر مسائل امنیتی ، امکان باز کردن خود و دموکراتیک سازی را ندارند. در صورتی میتوان با مجاهدین گفتگو کرد که اولاْ نیروهای دموکراسیخواه ابتداْ با همدیگر همکاری داشته باشند و دوماْ وزنه ای مهم در جامعه باشند که هم حکومت وهم سایر بخش های اپوزیسیون روی آن حساب کنند. فعلاْ هیچکدام از اینها وجود ندارد.
 
کدام آزادی بیان که مجاهد اجازه نمیدهد حتی یک خبرنگار رئیسشان را در باره حجاب سئوال پیچ کند؟ عین خامنه ایی که فقط به جامعه دستوراتش را ابلاغ میکند ولی کسی حق ندارد برود سئوال پیچش کند. این چه جور ازادی رسانه ایی است که یک نفر خبرنگار دوزاری از خود اینترنشنال نرفت ببیند این جمعیتی که برای مریم رجوی در این صحنه لاکچری سوت و کف میزنند چه کسانی اند؟ چرا اتوبوس اتوبوس پناهندگان بیخبر سومالیایی و سودانی را بسیج میکنند، لباس مجاهد میپوشانند تا تبلیغات کنند. صدا و سیما تحت فرمان کسی که خرجش را میدهد کار میکند، چرا تی وی که ادعای اپوزیسیون دارد نمیرود از مجاهد بپرسد کی شما را رئیس جمهور کرد؟ کجاست مسعود رجوی در کدام چاهی قایم شده یا مرده است؟ یا اینکه این تی وی هم به سیاق صدا و سیما کار میکند؟ رسانه یعنی این که بروند بپرسند این چه جریان سیاسی است که هیچ چیزش حساب و کتاب ندارد
 
 
 
سازمان مجاهدین خلق حمایت تمام دولتهای جهان را هم بدست آورد ، یک هزارم درصد هم شانس به قدرت رسیدن را ندارد ! مردم ایران از رهبری مجاهدین بیش از آخوندهای حاکم منزجر نباشند ، کمتر نیستند !
این سازمان در سالهای اول انقلاب محبوب ترین سازمان سیاسی کشور بود و بیشترین طرفدار را میان مردم داشت و اگر سیاستهایش را درست پیش می برد ، میتوانست با انتخابات هم دولت را در دست بگیرد و هم بیشترین کرسی های مجلس را از آن خود سازد و دست روحانیون را بعد از مرگ خمینی از حکومت بطور کامل قطع کند !
ولی دو خطای بزرگ و مرگ باری را رهبری سازمان مرتکب شد :
۱- اعلان جنگ مسلحانه به حکومت ۳۰ خرداد ۶۰
۲- حمله نظامی از خاک عراق به ایران سال ۶۷
سازمان با خطای اول فرمان انزوای خویش میان مردم صادر و با خطای دوم حکم مرگ خود را امضا کرد !
من اگر احتمال رهبر شدن رضا پهلوی را بدهم که البته فرضش هم محال میدانم ، یک هزارم درصد هم به قدرت رسیدن مجاهدین را محتمل نمیدانم !
مسعود رجوی در صورت زنده بودن و مریم عضدانلو ( رجوی ) بعد از سرنگونی جمهوری اسلامی ، بدست خود مجاهدین دستگیر و کت بسته به ایران آورده خواهند شد ولی مردم اعضای صادق و دلپاک این سازمان را خواهند بخشید و به احترام شهدایش که بیش از همه سازمانهای سیاسی شهید داده است ، کمترین سهم را نسبت به سایر احزاب و سازمانهای سیاسی از حکومت شورایی آینده خواهد داشت !
با امید و آرزوی انقلاب نوین ملتمان بعد از کرونا
امید فردایان
یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹
 سیروس میزایی
 مجاهدين يك از احزاب بعد از ازادي ايران خواهند بود! انتخابات ازاد كه روزي انجام شود، مشخص خواهد شد، كه چقدر واقعا در ايران حمايت دارند! ولي چيزي كه مسلم است، اين گروه الترناتيو جمهوري اسلامي نيست، و خود نياز به خانه تكاني در حوشيه خود دارد!
 رپرتاژ آگهی تبلیغاتی در قالب گزارش خبری!
یک رسانه در صورت انتشار یک رپرتاژ آگهی باید اطلاعرسانی کند که مطلب موردنظر یک تبلیغ پولی است. در غیر اینصورت این عمل رسانه از نظر استاندارد حرفه‌ای روزنامه نگاری، تخلف محسوب می‌شود.
 
 افشین
سابقه فرقه مجاهدین انقدر تاریک است کسی روی این فرقه به عنوان آلترناتیوی برای رژیم فقها حساب نمیکنه و نظام حاکم بر ایران از این فرقه ترسی ندارد بلکه با استفاده از این فرقه و سابقه وابستگی و خیانت بارش , هر اعتراض و معترضی را به این فرقه وصل میکنه و بعد هم بلافاصله آنها را سرکوب میکنه .
چطور میشه همکاری فرقه با رژیم صدام را فراموش کرد
چطور میشه رفتار فرقه گونه سازمان در داخل خودش با اعضا و هوادارانش را ندیده گرفت
مگر میشه با فرقه یی که از عربستان پول میگیره و به سیاست مداران آمریکایی پول میدهد که در گرد هم ایی هایش سخنرانی خصوصا سیاست مدارانی که خواهان حمله نظامی به ایران هستند مانند جان بولتون و جولیانی و ... اعتماد کرد
فرقه مجاهدین هیچ خواستگاهی در داخل ایران ندارد چرا که انقدر سابقه سیاسی اش خراب است که کسی به این فرقه که با سیاست مشت آهنین در حال کنترل اعضا یش میباشد و سازمان حقوق بشر بارها این رفتار این فرقه با اعضا و هوادارنش را محکوم کرده است اعتماد ندارد .
مگر مردم ایران دیوانه هستند که رژیم مذهبی حاکم را با فرقه مذهبی رجوی عوض کنند ؟
 
 فرانسوی ها بار قبل خمینی را از نوفل لوشتاو برایمان کادو پیچی کردند، احتمالا اینبار هم می خواهند مریم رجوی را برایمان کادو پیچی کنند، عکس خمینی را در ماه به ما نشان دادند، احتمالا عکس مریم را هم در ستاره صبحگاهی بما نشان خواهند داد، درد شلاقهای شاه را فراموش نکرده، شلاق خمینی را نوش جان کردیم، احتمالا در آینده نزدیک شلاق مریم جان را هم خواهیم چشید، تا سه نشه بازی نشه، ولی اینبار دیگه فاتحه ما را مریم جون خواهد خواند، بعد از فروپاشی حکومت ترک قاجار،، کلیه حکومتهای اقیلت فارس سالار در ایران، برای حفظ حاکمیت نامشروع و بخاطر وحشت از دیگر ملل ساکن ایران بروش شکنجه تراپی و اعدام درمانی حاکمیت خود را بر مردم اکثریت غیر فارس تحمیل کرده اند.در ۹۷ سال گذشته تعداد اعدامیان در ایران بیداد کرده و می کند، و اگر مریم هم سرکار بیاید، باز هم حکومت فارس محور برای تثبت موقعیت متزلزل حاکمیت فارس سالار دست به قتل و جنایت خواهد زد.
 
 
قدرت ایرانی
 از شما بعیده که چنین تحلیل کنید چنان نوشتید پولدار ترین هستند انگار صاحب صنعت و کار خانه و تولید هستند دلار های از عربستان می آید مریم هم مثل مانکن ها میاد جلو تلویزیون تنازی می کند چنان نوشتی لابی قدرت مند انگار دولتی است مقتدر و لابی دارد این ها مشتی خرد باخته هستند که به مزدوری عربستان نوکری بولتون و جولیانی تن داده اند مردشور این حرس قدرت گرفتن را ببرد که یک تشکیلات ورشکسته اینچنین خوار و خفیف شود اینها فکر می کنند بکمک عربستان لایه فاشیست امریکا بقدرت برسند و از بالای سر مردم دولت تشکیل بدهند اگر چه فقط هو جنجالی بیش نیستند اما این تفکر خطرناک است
 
 ویدا تهرانی :
متاسفم از اینکه گروه کثیف و منفوری چون مجاهدین رو یک اپوزسیون میدونید.
 
مجاهدین تنها گروهی هستند که هم وطن های خودشون رو در حد قتل عام در کل تاریخ وجودیشون کشته اند عملیات مرصاد فقط یک نمونه از ان است .
مجاهدین مخالف نظام نیستند
مجاهدین خود نظام هستند که بخاطر تفکیک قدرت دیکتاتوری از خمینی منحوس ،رو دست خوردن و شدن دو جبهه و رو در روی هم که هیچ کدام از کشتن فرزندان ایران زمین شرم نکردند .
قبول مجاهدین بعنوان یک حزب و اپوزسیون خیانت و توهین به تک تک احزاب و گروه های مخالف با رژیم فاسد جمهوری اسلامی است .
اگر باید صدای مریم رجوی و مجاهدین شنیده شود، پس باید با اصلاح طلب و اصول گرا هم بتوانید پای مذاکره بنشینید
 
کیانوش :
اول بایستی اپوزیسیون را معنی کنیم و بعد مشخص کنیم که آیا سکولار ،دمکرات و با دینی اند ،اصلاح نظام را می خواهند و.....
اپوزیسیون  در اصطلاح سیاست به مجموعه افراد و نهادهای مخالف اصل نظام سیاسی گفته می‌شود که در صدد براندازی نظام حاکم هستند. این امر لزوماً به معنی مخالفت با اصل نظام حکومت نیست، بلکه ممکن است به مخالفت با آن بخش که دولت را در دست دارد تنزل کند. مثا لاین واژه در نظام‌های پارلمانی در مورد گروه‌های مخالف دولت یا در مورد گروهی از جامعه که با سیاست‌های دولت موافق نباشند به کار برده می‌شود.
مریم رجوی اعلام کرد که با جمهور مردم موافق و با حکومت مذهبی و یا اتمی مخالف است و این سازمان ار سال ۱۳۶۰ جز اولین سازمان برانداز بود و هزاران نفر کشته داده است اگر این مجاهدین اپوزیسیون نیستند پس چه کسانی اپوزیسیون هستند؟ من قبول دارم مجاهدین اشتباهات و خطاهای وحشتناکی داشته اند و در مناسبات درونی یک سازمان استبدادی بوده اند و ۹۰ در صد نیروهایشان ریزش کرده است ولی همچنان بعنوان قوی ترین تشکیلات اپوزیسیون وجود دارند آیا نمی شود با آنان راه گفت و گویی داشته باشیم؟
 
 ۴۱ سال داره به نیم قرن نزدیک می شه ،و در این مدت طولانی که نسل انقلابی در حال انقراض است و چسبیدن به گذشته پدران و مادران سرنوشت نسل های امروز را به تباهی کشیده است ؛بنظر من همه ی گروه‌های سیاسی در طول ۴۱ سال گذشته مرتکب خطاهای بسیاری شده است ،با این حساب باید بگی ؛«زنده نفرت ؛زنده باد تفرقه و زنده باد انسداد سیاسی » پس لطفا جوانان وطن را به شهید شدن تشویق نکن!
ماشالله سلیمی :
من فکر می کنم درست ان است که اپوزیسون انزوا گزینی مجاهدین را باید به چالش کشد!
قدرت:
 کدام تشکیلات .تشکیلات زمانی معنی دارد که اولا پایگاه مردمی داشته باشد دوما اینکه یک گروه با دلارهای نفتی صدا داشته باشد نمیشه گفت قوی ترین تشکیلات همه همت اینها این بود زندانیان قرار گاه لیبرتی را با هم به قرا گاهی در آلبانی منتقل کنند تا متلاشی نشود البته به کمک عربستان و امریکا
کیانوش:
 
ممکن است سازمان سیاسی پایگاه توده ای نداشته باشد ولی تشکیلات داشته باشد و برعکس هم مثلا آقای رضا پهلوی در بخش هایی از جامعه ایرا ن مناطق مرکزی کشور از حمایت نسبی توده ای برخورد دار است ولی فاقد تشکیلات و یکدستی است ،اختلاف ماببن طرفداران سلطنت وحشتناک است ،بقیه گروه‌های ملی گرا ،جمهوریخواه و چپ وضعیت خوبی ندارند ،خلاصه حال همه خراب است
 
 
محمد رضا : مافیا  خیلی از کشورها تشکیلات دارد
علی :
تمام اين گروهها مثل مجاهدين. چپ ها. و سلطنت طلب ها فقط در خارج از كشور طرفدار و حامي دارند. اغلب مردم داخل كشور از همه اينها جداهستند و خواهان حكومتي ملي و سكولار هستند. و اجازه حكومت اين جريانها را نخواهند داد. تجربه ٤٢ ساله اين حكومت درسهاي بزرگي به مردم داد كه ديگر بازيچه حرفهاي اينها نخواهند شد.
 
مهددی دیبا
کیا جان مطمین هستم که درخواست گفتگوی شما با این فرقه یعنی ارتجاع مغلوب هیچگاه پذیرفته نخواهد شد . چون عدم پاسخگویی هم جزیی از همان روش غیر دمکراتیکی است که اینان طی این چند دهه دنبال می‌کنند . مشابهت های زیادی بین ارتجاع غالب ، ولی فقیه و رژیم خونخوار با این فرقه میبینید . اینها هم ولی فقیه دارند و ... فرقه هستند چون هیچ مشابهتی با هیچ نوع ارگان سازمانی ندارند . از همین الان دو نیروی عمده درون جامعه ایران را حذف می‌کنند . اینکه قوی ترین نیروی اپوزیسیون هستند نمیتواند مشروعیت دمکراتیک به آنها ببخشد . طالبان هم در افغانستان همین نقش را دارند . نکته آخر اینکه سکولار دمکراسی نه تنها جدایی دین از دولت است بلکه جدایی ایدیولوژی از دولت نیز هست صرفا کسی ادعا کند که دمکرات است و خواهان این نوع حکومت ملاک نیست بلکه عملکرد مهم است . کدام عمل این فرقه نشان داده که این جریان دمکرات است ؟ شاید بیش از چند صد سیوال بی پاسخ وجود دارد که این فرقه آگاهانه به آن پاسخ نمی گویند .منتها مهم‌ترین سیوال این است که کاربران باید به آن پاسخ بدند . آیا اگر فقط دو گزینه وجود داشته باشد کدام را انتخاب می‌کنند . فرقه یا رژیم را ؟
 
 
 میترا 
 من رژیم را ترجیح می‌دهم، چون رژیم حداقل دو حزب هست اصول گرا و اصلاح طلبان،،،، و ازنظر من اصلاح طلبان حداقل انسان هایی هستند که
می‌شود با آنها کمی دیالوگ داشت. حداقل اصلاح طلبان اعتراف کردن که قتل های سال 67 و زنجیره‌ای و قتل های خلخالی جنایت بوده است. ولی کجا سازمان مجاهدین و مسعود رجوی و مریم کوچکترین اعترافی کردن؟ به جنایات شون
 
 
جمعا ۴۰ دقیقه
- حدود ۲۳ درصد درباره "فعالیت‌های تروریستی و سرکوبگر رژیم".
- حدود ۱۵ درصد درباره کرونا و استراتژی تلفات انسانی رژیم برای سدبستن در برابر قیام.
- حدود ۱۴ درصد در ستایش از مجاهدین و اینکه آنها "روزانه به‌طور متوسط بیش از ۲۰ رشته عملیات انجام" ‏می‌دهند.
- حدود ۱۳ درصد درباره "همسویی" مجاهدین و "شورش‌های" اخیر مردمی و اینکه "جوانان شورشی مسیر و استراتژی ‏مجاهدین را در پیش گرفته‌اند"‏. ‎
- حدود ۱۱ درصد در ستایش "شورش‌های" مردمی چند سال گذشته که به قصد سرنگونی شعله‌ور ‏شد.‏
- حدود ۹ درصد درباره مات شدن رژیم و ناتوانی اصلاحات و اینکه "اگر رژیم تغییر رفتار بدهد" خود را نفی ‏میکند‎.
- حدود ۹ درصد درباره قول مجاهدین برای سرنگونی رژیم، بنای دمکراسی و وفاداری به رای مردم.‏
- حدود ۴ درصد درباره روابط بین‌الملل و اینکه مکانیزم ماشه "تیر خلاص دست آوردهای برجام" خواهد بود.
- بر اساس این سخنرانی مسعود رجوی زنده است و در "دیماه ۱۳۹۶" پیام فرستاده.‏
 
 
 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما