سپاه خود را برای رزمایش در تنگه هرمز آماده می‌کند

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ایران ماکت ناو هواپیمابر نیمیتز را به تنگه هرمز انتقال داده. احتمال برگزاری یک رزمایش دریایی با مشارکت قایق‌های سپاه در میانه تنش‌ها وجود دارد. خبرگزاری آسوشیتدپرس احتمال داده است که این رزمایش در پاسخ به رهگیری هواپیمای مسافربری خطوط هوایی هواپیمایی ماهان در آسمان سوریه برگزار می‌شود. 

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ایران ماکت ناوهواپیمابر نیمیتز را به تنگه هرمز انتقال داده. احتمال برگزاری یک رزمایش دریایی با مشارکت قایق‌های سپاه در میانه تنش‌ها وجود دارد. خبرگزاری آسوشیتدپرس احتمال داده است که این رزمایش در پاسخ به رهگیری هواپیمای مسافربری خطوط هوایی هواپیمایی ماهان در آسمان سوریه برگزار می‌شود.  

تصویر ماکت ناوهواپیمابر نیمیتز در بندرعباس (عکس: آرشیو)
تصویر ماکت ناوهواپیمابر نیمیتز در بندرعباس (عکس: آرشیو)

ماکت ناوهواپیمابر نیمیتز از بندر عباس به تنگه هرمز منتقل شده است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصاویر ماهواره‌ای تحرکات قایق‌های تندرو نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطراف ماکت ناوهواپیمابر در تنگه هرمز را نشان می‌دهند.

هنوز رسانه‌های ایران این خبر را تأیید نکرده‌اند. ۲۰ درصد از نفت مورد نیاز جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند. در فوریه ۲۰۱۵/ اسفند ۱۳۹۵ هم رزمایش مشابهی با ماکت ناوهواپیمابر نیمیتز در تنگه هرمز برگزار شد. در آن زمان سپاه پاسداران اعلام کرد که در نخستین روز رزمایش با شلیک چهار موشک ساحل به دریا و ۴۰۰ راکت، ماکت ۳۳۳ متری ناوهواپیمابر نیمیتز را منهدم کرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است تاکنون درباره این خبر سکوت کرده است. ماکت ناوهواپیمابری که سپاه از آن در اینگونه رزمایش‌ها استفاده می‌کند از نظر ابعاد به ناوهای هواپیمابر ارتش آمریکا در خلیج فارس شباهت دارد. ناو هواپیمابر یو اس اس نیمیتز اواخر هفته گذشته از اقیانوس هند وارد آب‌های خاورمیانه شد و قرار است به جای ناو یو اس دیوایت آیزنهاور در دریای عرب مستقر شود. هنوز معلوم نیست که ناو نیمیتز در این مأموریت از تنگه هرمز عبور می‌کند.

برگرفته از: 
رادیو زمانه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: