درخواست ۵۰۰ چهره‌ شناخته‌شده ایران برای آزادی شارمین میمندی‌نژاد وجمعیت امام علی

پانصد نفر از اهالی فرهنگ و هنر و حقوق‌دانان، طی نامه‌ای خواستار پایان دادن به بازداشت شارمین میمندی‌نژاد، موسس جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی شدند.

این افراد در نامه خود هشدار داده‌اند که "بازداشت و حبس طولانی‌مدت بنیان‌گذار و مدیر این موسسه موجب خسارت‌های فراوان اجتماعی خواهد شد. صدها خانواده که با حمایت‌‌های مادی و معنوی جمعیت امام علی این روزگار سخت را همچنان با دشواری سپری می‌کنند، به‌زودی دچار مشکلات بیشتری می‌شوند".

این بیانیه را شمار زیادی از چهره‌های شناخته شده اجتماعی و فرهنگی ایران امضا کرده‌اند، از جمله: اصغر فرهادی، کیهان کلهر، بابک احمدی، بهمن فرمان‌آرا، جعفر پناهی، محمد رسول‌اف، عبدالفتاح سلطانی، رخشان بنی‌اعتماد، لیلی گلستان، فاطمه معتمدآریا، سهراب پورناظری، مهناز افشار، تهمینه میلانی و کامران شیردل.

اوایل تیرماه امسال جمعیت امام علی که یک موسسه خیریه غیردولتی در ایران است، از بازداشت موسس و دو نفر از اعضای این موسسه خبر داده بود.

بعدتر کتایون افرازه، بازرس و مرتضی کی‌منش، مسئول روابط عمومی این نهاد آزاد شدند، اما شارمین میمندی‌نژاد، موسس این جمعیت همچنان در بازداشت است.

اکنون امضاکنندگان موسسه خیریه غیردولتی "جمعیت امام علی" را "از موفق‌ترین سازمان‌های مردم‌نهاد" توصیف کردند که در به‌کارگیری مشارکت عمومی برای گسترش آموزش، ارتقای سلامت، کاهش فقر و بی‌عدالتی و همچنین مدیریت بحران‌های اجتماعی موثر بوده‌ است.

نویسندگان نامه خواستار "اقدام فوری، عادلانه و شفاف قضایی" برای پایان دادن به بازداشت شارمین میمندی‌نژاد و همچنین ادامه کار این نهاد شدند.

به گفته امضاکنندگان، "دامنه‌ی گسترده‌ی فعالیت‌های عام‌المنفعه‌ جمعیت امام علی در بیش از ۴۴ مرکز در ۲۰ استان کشور جریان دارد".

پس از دستگیری اعضای جمعیت امام علی خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران به نقل از یک منبع آگاه نوشته بود که "ش.م" که به نظر به شارمین میمندی‌نژاد اشاره داشت، "با تشکیل موسسه‌ای خیریه و در پوشش اقدامات عام‌المنفعه اقدام به شبکه‌سازی برای نفوذ در سطوح مختلف افکارعمومی کرده است".

در آن زمان "شبکه ملی موسسات خیریه و نیکوکاری" متشکل از ۱۶ نهاد خیریه درباره این بازداشت‌ها ابراز نگرانی کرد و خواستار توضیح مقام‌ها درباره چگونگی پلمب جمعیت امام علی و احتمال "نقض حقوق" نهادهای مدنی شد.

جمعیت امام علی یکی از بزرگ‌ترین موسسات خیریه غیردولتی در ایران است که به گفته این نهاد بیش از ۱۰ هزار همکار داوطلب در استان‌های مختلف ایران دارد.

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: