خوزستان به هفت تپه ای ها پیوست

اعتصاب‌های کارگری در شهرهای مختلف ایران، ‌گزارش‌ها حاکی از شکل‌گیری تجمع اعتراضی کارگران در پارس جنوبی،‌ ماشین‌سازی هپکو، پتروپالایش‌ کنگان و پالایشگاه جفیر است. از سوی دیگر هم‌زمان پنجاهمین روز اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه،‌ رانندگان اتوبوس درون‌شهری ارومیه نیز دست به اعتصاب زدند

پنجاهمین روز اعتصاب هفت تپه؛ احضار کارگران به دادگاه، مدیران در صداوسیما

در پنجاهمین روز اعتراض و تحصن‌ کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه»، دو تن از کارگران به دادگاه احضار شدند. هم‌زمان با این احضار، مدیران هفت‌تپه با حضور در «شبکه خبر» تریبون صداوسیما به دفاع از خود پرداختند.

قائم مقام مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با حضور در برنامه چاپ اول شبکه خبر درباره دلایل تعویق حقوق کارگران می‌گوید: «حقوق‌های کارگران هفت‌تپه از اول آذر ۹۸ بروز بوده و به دلیل پرونده قضایی نادرستی که برای ما تشکیل شده، از اول اردیبهشت ۹۹ که حساب‌های ما مسدود شدند، ما نتوانستیم حقوق کارگران را پرداخت کنیم.»

«امیرحسین اسدبیگی» در این برنامه در دفاع از عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود افزود: «سال ۹۴ که هفت تپه را تحویل گرفتیم، ۳۵ هزار تن تولید شکر داشت. این رقم را به ۵۷ هزار تن در سال اول واگذاری رساندیم. در سال سوم نیز ۴۸ هزار تن شکر تولید کردیم. اما در دو سال اخیر به دلیل مشکلاتی چون سیل و اعتراضات کارگری در زمینه تولید مشکلاتی سر راهمان قرار گرفت.»

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که به گفته کارگران، قبل از واگذاری شرکت به اسدبیگی‌، ۵۹ هزار تن شکر سفید در این مجتمع تولید شده و پس از واگذاری تولید محصول به شدت کاسته و اکنون به رقم ۱۷هزار تن رسیده است.

کارگران معترض این شرکت هم در ادامه اعتراضات خود، صبح روز ۱۳مردادماه با وجود گرمای شدید هوا، مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند. آن‌ها می‌گویند: «در این شرایط بد اقتصادی، چهار ماه است حقوق دریافت نکردیم، بسیاری از کارگران در تأمین نیازهای اولیه زندگی مانده‌اند. یک ماه حقوق هم که پرداخت شد، آن‌هم از سوی بانک به خاطر اقساط برداشت‌ شده است.»

روز شنبه سه تن از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو «کمیسیون اصل ۹۰» برای پی‌گیری مشکلات این کارخانه به شوش سفر کرده است و در جمع کارگران حاضر شدند. به دنبال این سفر، از مجلس خبر رسید که «مهرداد بذرپاش» دستور انجام تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه را به جهت مشکلات ایجاد شده در آن مجموعه، به خصوص احقاق حقوق پرسنل و کارگران آن را صادر کرده است.

کارگران خواستار جلوگیری از هرگونه خصوصی‌سازی دیگر، پرداخت کامل حقوق سه‌ماهه اول امسال و حق بیمه‌ها، محاکمه و اشد مجازات غارت‌گران بیت‌المال، بازگشت به کار کارگران اخراجی، قطع همکاری و بیرون رفتن تمامی مدیران بازنشسته از شرکت و پرداخت مزایای عرفی برابر به‌تمامی پرسنل هستند و اعلام داشتند تا حصول نتیجه نهایی و رسیدن به همه خواسته‌ها و مطالباتشان به اعتصاب و اعتراض ادامه خواهند داد.

در ادامه این اعتراضات، دو نفر از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه، طی ابلاغیه‌ای به دادگاهی در شهرستان شوش احضار شدند. براساس این ابلاغیه، آقایان «کرامت پام» و «حسن کهنکی»، از فعالان کارگری هفت‌تپه باید امروز دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹، در شعبه پنجم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش حضور یافتند. اتهام اعلام شده علیه این کارگران «اخلال در نظم عمومی» عنوان شده است.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: