همه عملیات جهانی حزب‌الله روی یک نقشه؛ آن‌چه باید درباره حزب‌الله بدانیم

یک نقشه تعاملی خلاقانه که وسعت عملیات بین‌المللی حزب‌الله را در طول ۳۸ سال گذشته به تفصیل شرح می‌دهد، توسط یک اندیشکده امریکایی به نام موسسه واشنگتن راه‌اندازی شده است.

 

این ابزار آنلاین با محتوای اسناد تازه از طبقه‌بندی خارج شدهٔ سرویس‌‌های اطلاعاتی امریکا، اطلاعات روشن و واضحی از بیش از ۱۲ سال تحقیق بر روی فعالیت‌های این گروه ستیزه‌جو در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد؛ گروهی که آشکارا در لبنان فعالیت می‌کند اما در سراسر جهان به فعالیت‌های مخفی جنایی مشغول است.

تقریبا از سال ۱۹۸۲ تا امروز، حزب‌الله در هزار حادثه دخیل بوده است؛ از ونکوور تا فرانکفورت و مانیل که بر روی این نقشه ثبت شده‌اند و ۳۰۰ مورد دیگر در هفته‌های آتی اضافه خواهند شد.

این اطلاعات شامل حملات تروریستی، توطئه‌ها و همین‌طور اقدامات ضدتروریستی هستند. هم‌چنین بر روی این نقشه، رویدادهایی ثبت شده‌اند که برخی از کشورها ناخواسته نقش میزبان قاچاق سلاح، سربازگیری و پول‌شویی انجام شده از طرف این گروه را ایفا کرده‌اند.

حزب‌الله لبنان از سال ۱۹۹۷ از سوی امریکا به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی شده است. هم‌چنین از اوایل سال میلادی جاری، بریتانیا کلیت این سازمان را به عنوان یک گروه تروریستی تشخیص داده است.

محتویات این نقشه ممکن است برای دیگر کشورها، از جمله کشورهای اتحادیه اروپا که هنوز بین «شاخه نظامی» و «شاخه سیاسی» حزب‌الله تمایز قائل هستند، منجر به بازاندیشی دقیق‌تر در مورد این گروه شود.

در یک کنفرانس ویدیویی به مناسبت راه‌اندازی این نقشه در روز دوشنبه سوم آگوست (سیزدهم مرداد ۱۳۹۹)، «خوآن زارات»، معاون سابق مشاور امنیت ملی برای مبارزه با تروریسم در دولت «جورج دبلیو. بوش» گفت: «این شروعی‌ است برای ورود به برخی از افسانه‌پردازی‌ها و تئوری‌های پذیرفته شده که ما در گوشه‌هایی از جهان در مورد چیستی حزب‌الله می‌شنویم. این نقشه به وضوح نشان می‌دهد که حزب‌الله یک سازمان بین‌المللی است و نه فقط سازمانی که در لبنان و یا شام مستقر است.»

۳ سال کار پر دردسر

اطلاعات مربوط به فعالیت‌های بدخواهانه حزب‌الله به طور معمول پراکنده‌اند؛ یک خبرنامه در این‌جا و یک پرونده دادگاه در آن‌جا. اغلب هم راه دسترسی به این اطلاعات مسدود هستند زیرا دولت‌های خارجی نیاز دارند تمام آن‌چه را می‌دانند، به دلایل امنیتی مخفی نگه دارند.

برای اولین‌بار، این نقشه همه دانسته‌ها را تا به امروز در مورد فعالیت‌های بدخواهانه حزب‌الله در یک منبع واحد چندرسانه‌ای ذخیره کرده است.
این نقشه، ابتکار «مری هوران»، مدیر انتشارات موسسه واشنگتن بود که سال گذشته قبل از اتمام کار آن متاسفانه درگذشت.

هر کدام از مدخل‌های دیجیتال این نقشه شامل شرحی از حادثه مرتبط با حزب‌‌الله هستند و ارتباط آن را هر کجا که اتفاق افتاده‌اند، با دیگر حوادث بین‌المللی نشان می‌دهند.

این اطلاعات بر گرفته از صدها سند خواندنی مانند گزارش‌های دولتی، اسناد دادگاه‌ها، شهادت شهود در کنگره و گزارش‌های پژوهشی‌ هستند. در میان این داده‌ها، گزارش‌های اطلاعاتی مربوط به اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی برای اولین بار توسط سازمان سیا از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده‌اند.

برگرفته از: 
ایران وایر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: