خجالت استراتژیک یا خدعه دیپلماتیک دولت شیعه و اسرائیل

این نوع اتحاد در زمان تاسیس حکومت شیعی خمینی، هیچ تفاوتی با دوران سلطنت شاهنشاهی نداشت. جز اینكه پس از انقلاب ١٩٧٩ و روی کارآمدن دولت شیعه، روابط ایران و اسرائیل به اتحادی پنهان تبدیل شد، كه از طریق واسطه های همچو دولت عمان صورت می گرفت.
 
با نگاهی مختصر به روابط دولت ایران با یهودیان، می شود گفت که تاریخچه اتحاد دولت ایران با قوم بنی اسرائیل به حدود ٢٥٠٠ سال بر می گردد. هنگامی که ایرانیان بعد از پیروزی در جنگ با بابلی ها، اسیران یهودی را از بابل به شام و مصر ​​برگرداندند.
 
 بنابراین، اتحاد فیمابین دولت ایران و ملت یهود، و بعدا با دولت یهودیان از آن زمان آغاز گشت و هیچگاه نیز بطور قطعی قطع نشده است.
 بهترین نوع سپاسگزاری یهودیان به دولت ایران، زمانی بود که پناهندگان یهودی به کشور میزبانی که پس از حمله بابل بدانجا پناه برده بودن، خیانت کردند. آنان با خدعه های متفاوت و به همراهی لشکر ایرانی و احتمالا  تحت رهبری کامبیز ـ جانشین کوروش ـ در قرن ششم قبل از میلاد، کشور مصر را در کمال ناباوری مردم آن دیار اشغال کردند.!!
این روابط دولت ایرانی با یهودیان، تا زمانیکه حکومت شاهنشاهی در ایران حمایت خود را از تأسیس کشور اسرائیل در سرزمین فلسطین و در سال ١٩٥٠ اعلام کرد، همچنان پابرجا بود.
 
بعد از انقلاب ١٣٥٧، رژیم شیعه ایران و نیز دولت اسرائیل، برای سلطه بر منطقه و فتنه گری در خاورمیانه و بسط هژمونی خود بر کشورهای عربی و اسلامی، براساس عقاید مذهبی خویش که از یک منبع مشترک سرچشمه می گیرند، شروع به همکاری کردند. اگرچه هر كدام تقریبا یك پروژه خاص را تعقیب می کرد، اما هردو بر روی یک فنداسیون واحد پبش می رفت. با این وجود، تاکنون مشخص شده است که عداوت ظاهری؛ در واقع یک كمك قوی و نوعی دیپلماسی مشترک، فقط برای نابودی كشورهای منطقه است و گرنه هیچ دشمنی میش و گرگی بین آنها در کار نیست.!
 
 نخست وزیر وقت اسرائیل ـ دیوید بن گوریون ـ در زمان خود، یک اصل استراتژیک را بعنوان زیربنای اتحاد اسرائیل با سایر کشورها تدوین کرد. بدان مفهوم که این کشور با کشورهای غیر عربی و مؤلفه های مهم منطقه، به ویژه ایران و ترکیه باید متحد شود، تا در برابر اعراب قوی تر عمل کنند. همزمان با عقیده او، این اصل توسط دو دولت ایران و ترکیه پذیرفته شد، تا اسرائیل بتواند به یک قدرت واحد در مقابل کشورهای عربی تبدیل شود.
 
این نوع اتحاد در زمان تاسیس حکومت شیعی خمینی، هیچ تفاوتی با دوران سلطنت شاهنشاهی نداشت. جز اینكه پس از انقلاب ١٩٧٩ و روی کارآمدن دولت شیعه، روابط ایران و اسرائیل به اتحادی پنهان تبدیل شد، كه از طریق واسطه های همچو دولت عمان صورت می گرفت.
 این تغییر رویه هم بدان خاطر بود، تا اینکه ایران بتواند تصویر ادعایی خود را به عنوان حامی آرمان مردم فلسطین و نقش رهبری در آنچه كه آن را "بیداری و مقاومت اسلامی" توصیف می كرد، نزد افکار عمومی داخل ایران و نیز برای جلب توجه دولت های مسلمان منطقه، حفظ كند.
 
 برجسته ترین صفحات در اتحاد بین دولت اسرائیل و ایران، در زمان سلطنت شاه ایران در زمینه های نفت و اطلاعات، و همچنین در دوره حکومت دینی خمینی، در جنگ اول خلیج فارس برای از بین بردن ارتش عراق و راکتور هسته ای عراق و در زمینه های نفت، ناوبری دریایی، اطلاعاتی و تسلیحاتی و ضربه به اسلام سُنی صورت گرفت.
 در نخستین جنگ خلیج فارس بین ایران و عراق از سال ١٩٨١-١٩٨٨، خمینی ملعون شعار "جاده بیت المقدس از بغداد عبور می کند" را برای توجیه جنگ خود علیه عراق مطرح کرد.
 در آن دوره، اسرائیل اسلحه و تجهیزات مهمی را به ایران صادر كرد تا عراق را در آنچه كه در غرب به عنوان رسوایی "ایران كنترا" و "ایرانگات" شناخته می شد، شکست دهند.
 
 همکاری بین آنها، همچنین در ارتباط با دشمن مشترکشان "عراق" تا سطح همکاری های وسیع اطلاعاتی و نظامی آشکار گسترش یافت. 
 از جمله بهترین مهندسین هواپیمایی اسرائیل مشغول تعمیر و راەاندازی جنگنده های دولت شیعه خمینی بودند. خلبان اسرائیلی " ایلان رامون" نیروگاە هسته ای تموز عراق را در روز هفتم ژوئن سال ١٩٨١، که قبلا سازمان موساد در یک عملیات اطلاعاتی به نام ابوالهول ( عملیات اوپرا Opera Operation)موفق شده بود همه معلومات دقیق در مورد آنرا بدست آورد، بمباران کرد. صد البته این پشتیبانی و فداکاری دولت اسرائیل برای آن بود، تا خلوص نیت همیشگی ملت یهود را به نوادگان عبدالله بن سبٲ و دولت آنوسی شیعه در ایران ثابت کنند.
 
در سالهای ١٩٨٩-٢٠٠٢ ، روزنامه های اسرائیلی و غربی از برگزاری مذاکرات بین ایران و اسرائیل برای ایجاد خط لوله "ایلات-اشکلون (اشکلون)" برای انتقال نفت ایران از طریق آن به جای کانال سوئز صحبت کردند. به خصوص که مصر تا حدودی همانند دولت صدام در عراق، دشمن مشترک آنها بشمار می رفت. اما متٲسفانه رئیس جمهور وقت مصر، هرگز جدیت صدام حسین را در مقابل شیطنت اسرائیل و رژیم ایران نداشت.
 
روابط گسترده موساد با اطلاعات سپاه پاسداران و مهمتر از همه پروژه مشترک (سپاه قدس، حزب الله و موساد)، تا آنجا پیشرفت که رژیم آخوندی هم علنا اعلام کرد، که چندبار نشست هایی در سطحی عالیرتبه و تحت نام عملیات اطلاعاتی " بهرام" با سازمان جاسوسی اسرائیل "موساد" داشته اند.
 
 
تاکنون رابطه پنهانی رژیم آخوندی ایران و دولت اسرائیل با سرمایه گذاری به ارزش ٣٠ میلیارد دلار و آزاد گذاشتن عرصه رهبری به روی سیاست منطقەای اسرائیل ادامه دارد.!
 
پس باید متذکر شد، که برخلاف بیانات خصمانه و تهدیدات متقابل بین ایران و دولت یهود و هشدارهای مداوم اسرائیل برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران، در جانب دیگر و در سطح رسمی مقامات آنها، روابط تهران و تل آویو، چرخه دیگری به خود گرفته است.!
 
در سفر محمد جواد ظریف به امریکا و سپس در سخنرانی خود در دانشگاه نیویورک، او اظهار داشت كه اگر دولت اسرائیل به راه حل وجود دو كشور پایبند باشد و از مناطقی كه در سال ١٩٦٧ اشغال كرده است، به مانند جنوب لبنان، عقب نشینی کند؛ بی شک رژیم شیعه ایران مخالف برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل نیست.!!!
 
 وی در پاسخ به سوال خبرنگار اسرائیلی "والا" افزود که مسئله و مشکل ما با وجود دولت اسرائیل نیست، بلکه با رویه ها و اعمال بدی است که اسرائیل در ٦٧سال گذشته علیه فلسطینیان مرتکب شده است.
 
 از سوی دیگر، روزنامه "یدیعوت آخارونوت" در گزارشی فاش کرد که حجم سرمایه گذاری های مختلف اسرائیل با رژیم ایران بالغ بر ٣٠ میلیارد دلار و اسرائیل علاوه بر قراردادهای بخش پترول به انجیر و خرمای ایرانی نیز نیاز دارد.
 علاوه بر اینها، چندین شرکت اسرائیلی تحت نام کمپانی های کشورهای دیگر، روابط تجاری با ایران برقرار کرده اند، که بیشتر آنها شرکت های نفتی هستند که در پروژه های پارس جنوبی سرمایه گذاری کرده اند.!
 
رژیم شیعه ایران، همچنین از طریق رابطه با لابی یهودی در امریکا و با وارد شدن مستقیم همراه لابی خودساخته ایرانی در امریکا(شورای ملی ایرانیان آمریکائی NIAC)،‌ برای جلوگیری از حمله به تاسیسات هسته ای و کنترل هر نوع سیاست خصمانه در قبال حکومت آخوندها در تلاش بوده و در ازای همکاری مشترکی كه ایران به شركتهای یهودی ارائه می دهد، تا حد زیادی موفق بوده و به نفع مصلحت نظام آخوندی عملکرده است.
 
اگرچه اکثر یهودیانی که پست های مهمی در اسرائیل داشتند، دارای منشأ ایرانی بودند، به عنوان مثال بنیامین فواد الیزر ـ رهبر پیشین حزب کارگر و وزیر امور زیربناها، و شائول مفاض ـ وزیر دفاع اسرائیل ـ که یکی از بزرگترین مخالفان حمله نظامی به تاسیسات هسته ای آخوند نیز بود و نیز موشه کاتساو ـ رئیس جمهور سابق اسرائیل، اما در پارلمان اسرائیل (کنشت)، کم نبودند کسانی که بطور واضح از روابط مشترک با رژیم شیعه در ایران دفاع می کردند و معتقد بودند آنچه در زیر فرش است باید بر روی آن قرار گیرد و نهان ها آشکار گردد.
 
دولت اسرائیل در مقابل بازی مضحکی که رژیم ایران بر سر قضیه فلسطین در می آورد، تعهدات خاصی نسبت رژیم آخوندی دارد. شاید تعجب کنید، اما حتی کار به جائی رسیده است، که رئیس نظارت بر برنامه ها و فعالیت نظامی اسرائیل ـ سیما فاکنین ـ نامه تندی را به مشاور حقوقی دولت ارسال کرد و از وی خواست بود، تا در رابطه با اتهامات مربوط به مقامات بلندپایه که اطلاعات طبقه بندی شده و حساس درباره ایران را فاش کرده اند، به روزنامه هاآرتص اخطار دهند، چرا که این روزنامه مصلحت اسرائیل را به خطر می اندازد.!!
 
 همچنین در یکی دو سل گذشته، کانال ٢ اسرائیلی گزارش داد، که نشست اطلاعاتی مربوط به انتشار اسرار مذاکرات پنهان و حساس بین ایران و اسرائیل در مورد یک پرونده ٣٠ ساله مربوط به متهم کردن ایران؛ تنها در پیوند با یک بدهی زیاد اسرائیل است. آنچه بیشتر از همه مقامات سرویس های امنیتی اسرائیل را عصبانی کرده است، افشای یک حساب مخفی اسرائیلی است که در آن میلیارد ها دلار به حساب رژیم ایران واریز شده است.
طبق تصمیم کمیته داوری بین المللی، ایران خواستار سهم خود در خط لوله نفتی (ایلات اشکلون) بود که ایران در مالکیت آن در زمان سلطنت شاه شریک آن بود.!

 بنده برخلاف بسیاری از تحلیلگران، هرگز معتقدم نیستم که "یوسی کوهن ـ رئیس موساد ـ که یکی از نزدیک ترین متحدان مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده به شمار می رود، در خلال دوره سه سال و نیمه ریاست بر موساد، این سازمان را به دستگاهی موثر وکارآمد علیه ایران تبدیل کرده باشد.!

بسیاری از تحلیلگران، معتقدند که اقدام کوهن در حمله به مرکز اسناد هسته ای ایران، علت اصلی خروج دونالد ترامپ از برجام می باشد.

بسیاری نیز همزمان می گویند، اقدامات کوهن افزون بر مهار ایران، مختل کننده توسعه تسلیحاتی حماس، در جهت متقاعد کردن کشورهای آفریقایی و عرب سُنی مذهب برای هرچه بیشتر آشکار ساختن روابط خود با اسرائیل است. اما برخلاف آنها معتقدم که بازی رژیم شیعه و دولت یهود وارد فاز دیگری شده است و آخوندها حتی در نابودی سوریه هم با اسرائیل بر روی یک پلان مشترک کار می کنند.

 شکی نیست که آرشیو هسته ای به سرقت رفته از ایران، اکنون به عنوان نقشه هسته ای در خدمت موساد قرار دارد و افشاگری نتانیاهو در مورد تورقوزآباد و سایت تولید جنگ افزار هسته ای آباده، نیز حاصل اطلاعات به دست آمده از این آرشیو بوده است. 

اما در بازی جدید دو دولت هم منشٲ، کوهن به دوستان خود گفته بود که علت طولانی شدن افشای اطلاعات این آرشیو لزوم مطالعه آنها به وسیله فارسی زبانان بومی ایران و سپس تحلیل و پردازش آنهاست.!!  ظاهرا ابتدا کوهن خواستار فاش شدن این اطلاعات بود ولی بسیاری از مقامات سابق موساد برخلاف او، معتقد بودند که این اطلاعات باید تنها در اختیار پمپئو و دیگر متحدان اطلاعاتی قرار گیرد. کوهن می گوید این اطلاعات تاثیرات دیپلماتیک بسیار زیادی دارد و اکنون موساد درک عمیق تری در مورد برنامه جنگ افزار هسته ای ایران در اختیار دارد. این اطلاعات می تواند زمان فرار هسته ای ایران پس از انقضای مدت برجام را نیز مشخص کند.

اما آنچه در پایان باید بدان اشاره کنم و نکته مهم این شیادی مشترک است، سخنان حسن نصراللات ـ رهبر حزب الشیطان البنان ـ است.

همچنانکه همیشه و در طول این سالها شاهد بودیم، موشک های رژیم شیعه؛ فقط اهداف خودی را در داخل کشور نشانه می روند و هرگاه مسئولان مذهبی و یا نظامی رژیم دژمن(دشمن)خارجی را مورد تهدید جدی قرار دهند، انگار فقط باید مردم کشور قربانی شوند.

یعنی خودزنی رژیم آخوندی در عرصه نظامی و تهدید الکی دشمنان جهانی، برای خاص و عام مردم ایران و حتی کشورهای دوست و دشمن مُلایان روشن شده است. پس دقیقا تهدیدات رهبر تروریستی حزب الشیطان لبنان، در همین راستا و بر روی همچو مدار مشابه دروغینی قرار می گیرد.

با نگاهی به سخنان حسن نصراللات در مورد تهدید اسرائیل و انفجار انبار باروت و مواد منفجره، شکی نیست سناریو کاملا وارونه پی ریزی شده بود و باید به جای تل آویو، مردم نگونبخت بیروت قربانی می شدند و پس ز آن هم کمک های همیشگی ایران به دوستان مظلومش در لبنان علیرغم گرسنگی و فقر مردم ایران.!!!

 

منبع: 
https://al-ain.com/article/iran-terrorism-iraq-israel-jerusalem
برگرفته از: 
https://www.inss.org.il/he/%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%A1-%D7%94%D7%A9%D7%A0%D7%AA%D7%99-%D7%94-9-%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99-%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99-%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%97%D7%A7/
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: