آمریکا: 'ایران یک کشتی را در تنگه هرمز متوقف کرد'

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، می‌گوید ایران یک کشتی تجاری به نام ویلا را در تنگه هرمز متوقف کرده است. حساب توییتری سنتکام می‌گوید قایق‌های ایرانی و یک هلی‌کوپتر نظامی این کشور نیروهای خود را روی عرشه این کشتی پیاده کرده‌اند.

 حساب توییتری ویدیویی هم منتشر کرده که در آن یک هلی کوپتر بر فراز عرشه یک کشتی با فاصله نزدیک ایستاده است. سنتکام می‌گوید دو قایق و یک فروند هلی‌کوپتر ایرانی از نوع "پادشاه دریا" -Sea King- در این عملیات شرکت داشته‌اند.


پایان پست Twitter, 1

ایران هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده و رسانه‌های این کشور هم خبری در این باره منتشر نکرده‌اند.

وبسایت اطلاع‌رسانی آزاد "درای‌اد گلوبال (Dryad Global)" هم عصر چهارشنبه، ۱۲ اوت، ابتدا نوشت گزارش‌های تایید نشده‌ای از متوقف شدن و ورود نیروهای ایرانی به عرشه کشتی ام‌تی ویلا دریافت کرده است.

بنابر گزارش این وبسایت، کشتی ام‌تی ویلا در مسیر منتهی به لنگرگاه بندر خور فکان در شارجه امارات با نیروهای ایرانی روبرو شده و موقعیت جغرافیایی برای مدتی نامعلوم بوده است.

وبسایت درای‌اد گلوبال ساعتی بعد در توییتی جدید از ادامه حرکت کشتی ویلا به سوی بندر خور فکان شارجه ادامه حرکت داده و در حوالی ساعت دو و نیم عصر به وقت شارجه در این بندر لنگر انداخته است.


 

درای‌اد می‌گوید اطلاعات جدید را پس از تماس با بندر خور فکان شارجه دریافت کرده و روی نقشه هم توانسته کشتی ویلا را در حدود ساعت ۱۴:۲۶ دقیقه به وقت محلی در نزدیکی آب‌های سرزمینی شارجه امارات ردیابی کند

بنابر این گزارش کشتی ام‌تی ویلا با پرچم لیبریا در حال حرکت بوده اما این کشتی متعلق به شرکت‌های یونانی است.

چند کشتی تحت کنترل شرکت‌های دریایی یونانی که اخیرا در انتقال نفت و مواد غذایی ایرانی به ونزوئلا مشارکت داشتند، از سوی آمریکا به علت نقض تحریم های این کشور علیه صادرات نفت ایران، تحریم شدند.

وبسایت ترید ویندز - Trade Winds- که اخبار کشتیرانی در جهان را مخابره می‌کند از گزارش‌هایی در ارتباط با متوقف شدن یک نفتکش مرتبط با یونان توسط نیروهای ایرانی خبر داده است.

 

این میان اطلاعات وبسایت «مارین ترافیک» که رفت و آمد کشتی‌ها در سراسر جهان را رصد می‌کند، گویای آن است که مقصد کشتی ویلا بندر خور فکان امارات متحده عربی بوده.

اطلاعات ثبت شده در این وبسایت همچنین نشان می‌دهد که کشتی ویلا یک نفتکش است و با پرچم لیبریا تردد می‌کند.

اما ساعتی پس از توییت سنتکام، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که به شرط عدم انتشار نام خود مصاحبه کرده است، نوشت که نیروهای ایرانی این کشتی را آزاد کرده‌اند.

به گفته او، این واقعه در نزدیکی تنگه هرمز رخ داده و نیروهای ایالات متحده هیچ دخالتی در آن نداشته و صرفا آن را رصد کرده‌اند.

تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده سال گذشته پیرو رشته رخدادهایی در خلیج فارس به شدت بالا گرفت. تابستان گذشته نیز ایران در پی توقیف نفتکش خود به دست بریتانیا، یک نفتکش با پرچم بریتانیا را در خلیج فارس برای مدتی توقیف کرد.

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: