وضعیت منوچهر بختیاری و خانواده‌اش؛ انتقال پرونده از اطلاعات سپاه به وزارت اطلاعات،

اعتصاب غذا برای حق تماس تلفنی، قطع منبع درآمد خانواده!
- مهرداد بختیاری می‌گوید برادرش در یک ماه گذشته یکبار و تنها با یکی از برادرانش ملاقات داشته است: «اجازه ملاقات حضوری با مراجعه دو برادرم به بندرعباس صادر شد اما نگذاشتند آصف، برادرم که سال گذشته در بازداشت خانوادگی ما بازداشت شده بود و همچنان پرونده‌ی باز دارد با منوچهر ملاقات کند.»

- «اما منوچهر اطلاع نداشته که قرار است ملاقات حضوری داشته باشد و دو مأمور امنیتی او را با چشم‌بند به اتاق ملاقات آوردند؛ بازجو به برادرم گفته بود چشم‌بند منوچهر را باز کن و وقتی منوچهر برادرم را دیده بود شوکه شده بود که در اتاق ملاقات است و برادرم آنجا حضور دارد. همه ملاقات آنها در حضور دو مأمور امنیتی صورت گرفت و نگذاشتند آنها تنها با هم صحبت کنند.»
- «منبع درآمد همه را از سرچشمه بریدند تا ما را از نظر مالی زیر فشار قرار بدهند. آنطرف بچه جوان ما [پویا] را کشتند، آنطرف پدرش را که به دادخواهی پویا بلند شده بازداشت می‌کنند، آنطرف مغازه ما را پلمپ کردند! نمی‌دانم دیگر چه کاری مانده که با ما و خانواده بختیاری نکرده باشند. حتی زمستان پارسال خانه پدری ما را که بیش از ۳۰ سال آنجا زندگی می‌کردیم تخلیه کردند؛ ما آنجا زندگی می‌کردیم و مردم هم بعد از جان باختن پویا آنجا می‌آمدند و سر می‌زدند؛ ولی آمدند خانه را پلمپ کردند! ما یک کارگاه کوچک خانوادگی در زمینه خشکبار هم داریم و مأموران اطلاعات وقتی برادرانم را دیده بودند، تهدید کرده‌اند که آن را هم پلمپ می‌کنند!»

 

جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ اوت ۲۰۲۰

 

روشنک آسترکی – منوچهر بختیاری پدر پویا بختیاری از جانباختگان اعتراضات سراسری آبان۹۸ همچنان با عنوان «بازداشت موقت» در سلول انفرادی زندان بندرعباس زندانی است. به گفته مهرداد بختیاری، برادر وی، او را از اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به وزارت اطلاعات سپرده‌اند و تیم بازجویی پیشین او در کرج، به بندرعباس رفته‌ است.

 

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از جانباختگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸، عصر دوشنبه ۲۳ تیرماه در فرودگاه جزیره کیش هنگام بازگشت به تهران بازداشت و روز بعد به زندان بندر عباس منتقل شد.

مهرداد بختیاری برادر منوچهر بختیاری در گفتگو با کیهان لندن می‌گوید برادرش از زمان بازداشت تا کنون در بندرعباس زندانی است؛ او در ابتدا به دست مأموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بود و مدتی زیر بازجویی مأموران اطلاعات سپاه بوده اما پس از مدتی تیم بازجویی اطلاعات که در پرونده بازداشت منوچهر بختیاری در کرج، او را بازجویی می‌کردند و پرونده دست‌شان بود، از تهران به بندرعباس رفتند و حالا برادرم در بازداشت وزارت اطلاعات است.

او درباره محل نگهداری برادرش به کیهان لندن می‌گوید بر اساس اطلاعاتی که ما داریم برادرم در بازداشتگاه ویژه وزارت اطلاعات بندرعباس است و در سلول انفرادی نگهداری می‌شود.

مهرداد بختیاری درباره اعتصاب غذای منوچهر بختیاری به کیهان لندن می‌گوید: «مادرم ناراحتی شدید قلبی دارد و هرگونه هیجان یا دلشوره‌ای برایش زیانبار است. منوچهر بعد از بازداشت اصرار داشته تا تماس کوتاهی با مادرم داشته باشد و از سلامت خود خبر بدهد اما مأموران اطلاعات سپاه اجازه استفاده او از حق قانونی تماس با خانواده را ندادند. منوچهر بعد از حدود یک هفته تا ده روز که از بازداشت‌اش می‌گذشت، دست به اعتصاب غذا زد تا پس از سه روز اجازه دادند تماس خیلی کوتاهی با مادرم داشته باشد.»

مهرداد بختیاری می‌گوید برادرش در یک ماه گذشته یکبار و تنها با یکی از برادرانش ملاقات داشته است: «اجازه ملاقات حضوری با مراجعه دو برادرم به بندرعباس صادر شد اما نگذاشتند آصف، برادرم که سال گذشته در بازداشت خانوادگی ما بازداشت شده بود و همچنان پرونده‌ی باز دارد با منوچهر ملاقات کند و فقط برادر دیگرم توانست چند دقیقه‌ای حضوری منوچهر را ببیند.»

او می‌گوید: «اما منوچهر اطلاع نداشته که قرار است ملاقات حضوری داشته باشد و دو مأمور امنیتی او را با چشم‌بند به اتاق ملاقات آوردند؛ بازجو به برادرم گفته بود چشم‌بند منوچهر را باز کن و وقتی منوچهر برادرم را دیده بود شوکه شده بود که در اتاق ملاقات است و برادرم آنجا حضور دارد. همه ملاقات آنها در حضور دو مأمور امنیتی صورت گرفت و نگذاشتند آنها تنها با هم صحبت کنند.»

مهرداد بختیاری با بیان اینکه برادرش در طول بازداشت لاغر شده و از نظر روحی هم کسی که یک ماه در انفرادی باشد آسیب می‌بیند، می‌گوید «برادرم همچنان روی موضع خودش ایستاده و گفته نمی‌گذارد خون پویا و پویاها پایمال شود و تا برقراری دادگاه عدالت که آمرین و عاملین جنایت و کشتار آبان‌ماه دادگاهی شوند و به سزای اعمالشان برسند، او ایستاده است.»

برادر منوچهر بختیاری در ادامه به کیهان لندن می‌گوید: «منوچهر تا روز ملاقات، هنوز تفهیم اتهام نشده، هنوز به دادگاه برده نشده و اصلا نمی‌دانسته به چه جرمی بازداشت شده و دارد بازجویی پس می‌دهد!»

او همچنین می‌گوید آژانس معاملات ملکی که منوچهر بختیاری و دو برادرش با هم آن را اداره می‌کردند چند روز پس از بازداشت منوچهر بختیاری پلمپ شده و منبع درآمد چند خانواده قطع شده است: «بعد از دو سه روز که منوچهر بازداشت شد از دادستانی آمدند و مغازه ما را پلمپ کردند. من و منوچهر و برادر دیگرم در این مغازه کار می‌کردیم. من چندین بار به اماکن و دادستانی رفتم اما ما را مثل توپ فوتبال به هم پاس می‌دهند. حتی نمی‌گویند به چه دلیل مغازه پلمپ شده است! منبع درآمد همه را از سرچشمه بریدند تا ما را از نظر مالی زیر فشار قرار بدهند. آنطرف بچه جوان ما [پویا] را کشتند، آنطرف پدرش را که به دادخواهی پویا بلند شده بازداشت می‌کنند، آنطرف مغازه ما را پلمپ کردند! نمی‌دانم دیگر چه کاری مانده که با ما و خانواده بختیاری نکرده باشند. حتی زمستان پارسال خانه پدری ما را که بیش از ۳۰ سال آنجا زندگی می‌کردیم تخلیه کردند؛ ما آنجا زندگی می‌کردیم و مردم هم بعد از جان باختن پویا آنجا می‌آمدند و سر می‌زدند؛ ولی آمدند خانه را پلمپ کردند! ما یک کارگاه کوچک خانوادگی در زمینه خشکبار هم داریم و مأموران اطلاعات وقتی برادرانم را دیده بودند، تهدید کرده‌اند که آن را هم پلمپ می‌کنند!»

مهرداد بختیاری تأکید می‌کند که «با اینهمه مردم بدانند خانواده بختیاری تا آخر، تا آزادی ایران، ایستاده‌ و خون پویا و پویاها پایمال شدنی نیست.»

منوچهر بختیاری تیرماه گذشته برای اعتراض به قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین به جزیره کیش سفر کرده بود و با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرامش در حالی که در ساحل خلیج فارس ایستاده، خطاب به مردم ایران می‌گوید «من از کنار ساحل خلیج همیشگی فارس با شما سخن می‌گویم. این خاک، این وطن، این آب، این خلیج برای ما ارزشمند است. ما امروز باید در کنار هم باشیم تا دشمن نتواند به خاک و آب ما تجاوز کند. امروز رژیم جمهوری اسلامی وامانده و و بیچاره و درمانده از همه چیز، قصد دارد وطن‌فروشی کند. خلیج فارس ما را بفروشد. جزیره درخشان کیش ما را بفروشد. ولی کور خوانده است. ملت ما تشکیل شده از اقوام ایرانی از کرد و لر و بلوچ و عرب و ترک و فارس و بوشهری و خوزستانی و خراسانی، اقوام در کنار هم هستند با اتحاد در برابر جمهوری اسلامی به پا خواهند خاست و در برابر این قرارداد ننگینی که می‌خواهند با چین کمونیست منعقد کنند ایستادگی می‌کنند.»

 

برگرفته از: 
کیهان لندن
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: