اعتراض‌ جامعه ورزشی آلمان به حکم اعدام نوید افکاری

اعتراض ها به حکم اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، همچنان در کشورهای مختلف ادامه دارد که نشانه‌ای از همبستگی گسترده با این ورزشکار است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، یوهانس هربر، مدیر جامعه ورزشکاران دو و میدانی آلمان، روز پنجشنبه ۱۹ شهریور گفت: «به عنوان اعضای جامعه ورزشکاران باید از خود و یکدیگر محافظت کنیم. نباید در برابر شکنجه و حکم اعدام یک ورزشکار به خاطر شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز ساکت بنشینیم».

آلفونس هوئرمن، رئیس کنفدراسیون ورزش‌های المپی

او افزود: «ما نیز به موج اعتراض‌های بین المللی می‌پیوندیم و از حکومت ایران می‌خواهیم ضمن لغو حکم اعدام امکان برگزاری یک محاکمه عادلانه به عنوان حق اساسی متهم را برای او فراهم کنند».

مراجع قضایی ایران نوید افکاری را به قتل یک مامور انتظامی در جریان اعتراضات سال ۹۷ در شهر شیراز متهم کرده‌اند. دو برادر او نیز به اتهام شرکت در این اعتراضات به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.

مقامات قضایی ایران مدعی هستند که او به جرم خود اعتراف کرده ولی نوید افکاری، خانواده او و گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند این اعتراف زیر شکنجه گرفته شده است.

محاکمه او در دیوان عالی ایران انجام شده و در نتیجه حکم او فعلا قطعی است.

علاوه بر گروه‌های مدافع حقوق بشر چندین کشتی‌گیر و ورزشکار ایرانی و خارجی نیز خواستار تجدید نظر در حکم اعدام نوید افکاری شده‌اند.

همچنین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، و توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، از حکومت ایران خواسته‌اند این حکم را لغو کند.

آقای باخ روز چهارشنبه گفت: «با وجود احترام به استقلال کشورهای دیگر و قوه قضائیه آن‌ها در مورد سرنوشت نوید افکاری به شدت نگران هستیم و در این مورد با کمیته المپیک و فدراسیون کشتی ایران تماس گرفته‌ایم».

حکومت ایران این اعتراض‌ها را رد کرده و غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، روز چهارشنبه مدعی شده است: «خيلی‌ها در مورد اموری دخالت می‌کنند که نه از آن اطلاع دقیق دارند و نه صلاحیت حقوقی لازم را».

ک آلمان، نیز گفت که آنها به شدت در مورد سرنوشت نوید افکاری نگران هستند.

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: